Αναπαραγωγή Ζωή μέσα στο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggeliss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα το πρωΐ που η θηλυκιά παραδεισίνα βγήκε έξω από τη φωλιά για να φάει μόλις άνοιξα το πατζούρι και μπήκε φως στο δωμάτιο, πήρα το κλουβί, το πήγα στην αποθήκη που είναι πίσσα και κοίταξα με ένα δυνατό φακό τα αυγά. Το ένα ήταν κόκκινο μέσα σαν να είχε σπάσει ο κρόκος και είχε απλωθεί μέσα στο αυγό, ενώ τα άλλα 3 αυγά είχαν μέσα μια σκιά, δε διαπέρναγε δηλαδή το φως από μέσα. Η ωοσκόπηση διήρκησε περίπου κανά 2λεπτο, μέχρι που σε κάποια φάση είδα σε 1 από τα αυγά να κουνιέται ένα κόκκινο μοικροσκοπικό πραγματάκι, σαν έναν κόκο αρακά με κάτι φλεβίτσες. Αυτός ο κόκος έκανε όλο στροφές γύρω γύρω από τ' αυγό. Δεν είχα δεί ποτέ κάτι τέτοιο σε αυγά από τα καναρίνια μου, ίσως επειδή το τσόφλι είναι πιο χοντρό. Κάλά, ότι αυτό είναι πουλάκι, είναι ξεκάθαρο, αλλά στο ένα αυγό εκείνο το κόκκινο τί ήταν;
Πάντως εντάξει(πρώτα βέβαια ο Θεός), τα 3 παραδεισάκια είναι κατά 98% σίγουρα ότι θα βγούν.
Επίσης, μπορώ να τα αφήσω αν γεννηθούν και μετά οι γονείς να προχωρήσουν σε 2η και 3η γέννα, χωρίς να βγάλω κανένα από τα μικρά που θα γεννιούνται σε κάθε γέννα και να τα βάζω σε άλλο κλουβί. Έχω μια κλούβα που παίρνει καμιά 15αριά παραδείσια για πλάκα. Το θέμα είναι θα ξαναζευγαρώνουνε τα μεγάλα παραδείσια αν είναι άλλα ξερω γω 10 μέσα, ή θέλουν να είναι μόνα τους;

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Και να πείς ότι είναι καναρίνια που κελαΐδούν και αν έχεις έστω δύο αρσενικά μέσα σε ένα κλουβί σταματάνε να κελαΐδούν, να πώ εντάξει, να τα χωρίσω. Αλλά τώρα κρίμα είναι να έχω 2 παραδείσια σε κάθε κλουβί και να έχω 50 κλουβιά.
Γίνεται οπότε αυτό (όλα μαζί, π.χ. 2 γονείς και 10 μικρά, αλλά οι γονείς να ζευγαρώνουνε ταυτόχρονα σ' αυτό το κλουβί);

EYXARISTW PAIDIA!
 
Θα έχεις πρόβλημα με τα μικρά τα οποία θα χώνονται στη φωλιά. Και ενώ αυτό είναι θετικό όταν υπάρχουν αυγά γιατί κάποιες φορές βοηθάνε στο κλώσσημα, όταν βγαίνουν τα επόμενα μικρά είναι καταστροφικό. Σου πετάνε τα μικρά κάτω, δεν τα αφήνουν να φάνε κλπ. Εγώ όταν έκανα αναπαραγωγή σε κλούβα είχα πολύ μεγάλες απώλειες σε νεοσσούς. Επίσης υπάρχει ένα ακόμη πρόβλημα. Τα αρσενικά μικρά, στον τρίτο μήνα θα αρχίσουν να κυνηγάνε τις θηλυκές για ζευγάρωμα. Αυτό μπορεί να προκαλέσει στη θηλυκιά την επιθυμία να γεννήσει αλλά επειδή ακόμη τα αναπαραγωγικά της όργανα δεν έχουν αναπτυχθεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα δυστοκίας και μπορεί ακόμη και να χάσεις τη θηλυκιά.
 
ευχαριστώ.
αν κάνω το άλλο: πάρω μια τεράστια κλούβα που να χωράει μέσα άνετα ακόμη και στα 50 κομμάτια ασ πούμε και παρόλαυτα τοποθετήσω μέσα εκτός από τις φωλιές των θηλυκών που κλωσσούν ή που βρίσκονται στη φάση ταΐσματος των νεοσσών και κάποιες άλλες φωλιές, μήπως τότε τα άλλα μπαίνουν για ύπνο στις άδειες;
..Αλλά αυτό με τη 😱δυστοκία😱, είναι άστα να πάνε που μου είπες...☹
 
Back
Top