Αναπαραγωγή Ζόρικες προσπάθειες βατέματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας! Ενώ το ένα ζευγαράκι μου έχει κανει κανονικα τα αυγά του και κλωσάει (μια ομαλή σχέση με καλή προετοιμασία) στο άλλο ζευγάρι συμβαίνει κάτι περίεργο. Ενώ η κανάρα έχει φτιάξει φωλιά κανονικά βλέπω οτι πέφτει άγριο κυνηγητό. Συγκεκριμένα την κυνηγάει το αρσενικό να την βατέψει αλλα αυτή φαίνεται να προσπαθεί να φύγει. Φανταστείτε τους έβαλα μπάνιο μπας και χαλαρώσει λιγο ο αρσενικός και ξεχαστεί και έβλεπα την κανάρα σε μια απέλπιδα προσπάθεια της να γλιτώσει να μπάινει μεσα στην μπανιέρα και να προσπαθεί να βρεί διέξοδο να φύγει. Κατα τα άλλα δεν βλέπω απώλεια φτερών ή κανενα άλλο σημάδι βιαιότητας παρα μόνον αυτο το άγριο κυνηγητό... Ο καναρος με κατεβασμένα φτερά θελει να βατέψει και η κανάρα φαίνεται λίγο κουρασμένη και αδιάφορη... Παρόλα αυτά όμως έφτιαξε φωλιά επιμελώς και εντέχνως! τι να κάνω; να τα χωρίσω λίγο;
 
Φοβάμαι πως δεν "μεταφράζεις" σωστά όλα όσα βλέπεις.
Το κυνήγι των πουλιών είναι κομμάτι της αναπαραγωγής.
Στο αρσενικό εμφανίζεται σχεδόν πάντα ενστικτωδώς και είναι ένδειξη αναπαραγωγικής ετοιμότητας.
Στο μπάνιο το θηλυκό μπήκε γιατί το είχε ανάγκη και όχι γιατί κάτι φοβήθηκε.
Εσύ απλά θα πρέπει να έχεις υπομονή...
Είναι περισσότερο σίγουρα τα θετικά αποτελέσματα (όταν έρθουν) από το δεύτερο ζευγάρι σε σύγκριση με το πρώτο.
Το "όλα καλά και ήσυχα" δε σημαίνει πάντα και το "όλα καλά και γόνιμα".
 
το θεμα εινια οτι δεν μπηκε για να κανει μπανιο... Μπηκε και εψαχνε το διαφανο πλαστικο για να φυγει και οταν μπηκε μεσα και ο καναρος (που την κυνηγαει σαν το γερακι το περιστερι) αυτη με την μια ξανα εφυγε... φαινεται πολυ κουρασμενη και καθεται στον πατο του κλουβιου σε μια γωνια... Τους εβαλα πριν λιγο χωρισμα για να παρει μια ανασα... Να τους το ξανα βγαλω να τα αφησω μαζι;
 
φαινεται πολυ κουρασμενη και καθεται στον πατο του κλουβιου σε μια γωνια... Τους εβαλα πριν λιγο χωρισμα για να παρει μια ανασα... Να τους το ξανα βγαλω να τα αφησω μαζι;
Ε τη φουκαριαρα! Χώρισε τα για λίγο τουλάχιστον... Πολύ επιθετικός ο κύριος!
 
Ας μιλήσει και οποίος γνωρίζει καλύτερα για το,θέμα: λέγεται ότι ο παπαρουνοσπορος, σε μικρές ποσότητες είναι πυρωτικος για τα πουλιά, ενώ σε μεγαλύτερες, δλδ αν του δίνεις συνέχεια και τρώει είναι ανασταλτικός για σεξουαλικη επαφή, μια και κατευνάζει, ηρεμεί θα λέγαμε το πουλί. Εγώ μπορεί να δοκίμαζα, να του δίνω όσο θα τον είχα χωριστά από τη θηλυκιά.
Εφόσον όμως τους χωρισες, απλά άφηνε τον μισή ώρα το πρωί και άλλο τόσο το απόγευμα και θα, είσαι και είναι εντάξει.
Φυσικά, όλα αυτά αρκεί να ζευγαρώνουν. Τους έχεις δει να βατευονται; Μήπως απλώς δεν του κάθεται, ή δεν του έχει κάτσει η θηλυκιά και το παλικάρι μας είναι στα κάγκελα;
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν ειμαι 100% σίγουρος. Οταν τους πρωτοενωσα ειδα ενα βάτεμα αλλα όχι τόσο κατάφωρο όσο στο αλλο μου ζευγαρι (εθιμοτυπικα η θηλυκια να σκυβει και ο καναρος απο πανω). Ηταν παλι σε μορφη κηνυγιου... Τωρα απλα δεν του καθεται. την κυνηγάει μεσα στο κλουβι και δεν βλεπω βατέματα μιας και αυτη τον αποφευγει... Τι να πω. Αυτο που μου κανει εντύπωση είναι ότι την φωλιά της την έχει στην πένα...όλα έτοιμα. Βέβαια, είμαι αρκετά αρχάριος αλλα απόσα έχω διαβάσει, λογικό δεν είανι οταν φτιαξει φωλιά να είναι και πυρρωμένη; Ειναι δηλαδη αυτο δηλωτικό πυρώματος;
 
Άσε τους λίγο χωριά για να ξεκουραστούν και τους βάζεις πάλι μαζί το απόγευμα. Πόσες ημέρες είναι στο ίδιο κλουβί; Και πόσες ημέρες έχει ξεκινήσει το ξέφρενο κυνήγι;
 
4 ημέρες χωρίς χώρισμα εκ των οποίων οι 3 με σκηνες απο western.. Δεν την αφησε σε ησυχια ακομα και το απογευμα σουρουπο μεχρι να τον παρει ο υπνος την κυνηγούσε.. Δεν ξερω εμενα με νοιαζει η υγεία τους πανω απολα... Ο καναρος οκ ντουρος. Μην μου κανει την καναρα να βγαλει αφρους ομως. Θα βαζω/βγαζω χωρισμα και ελπιζω να μην εχω καμια δυσάρεστη εκπληξη με την εκβαση της αναπαραγωγης..
 
εε τσιμπολογαει που και που απ, ο'τι εχω δει ομως την εβλεπα οτι θα εσκαγε σε λιγο απο το πολυ τρεξιμο γι αυτο θα αφησω λιγο το χωρισμα. Για να πω και όλη την ιστορία, αρχικά αυτον τον καναρο θα τον ζευγαρωνα με αλλη καναρα (με αυτη που εβγαλε αυτο το πραγμα στο ματι) και εξαιτιας αυτου του γεγονοτος εβαλα την εφεδρικια θηλυκια μου (η οποία ομως ειχε ακολουθήσει διατροφικά τουλαχιστον ιδια προετοιμασια με τα αλλα). Την εβαλα ασφαλως με χωρισμα ομως οταν ειδα οτι μεσα σε 3 μερες εφτιαξε φωλια το αφαιρεσα και τοτε αρχισε το κυνηγητο...
 
Άστα με χώρισμα και καλυτερα νωρίς το πρωί-ιδιαίτερα αν είναι η καναρα στη φωλιά, να τα αφήσεις μαζί. Στη συνέχεια βλέποντας και κάνοντας. Πιστεύω οτι η επιθετικότητα του θα συνεχιστεί ακομα και αν ζευγαρώσει αρκετές φορες
 
Ναι Γιώργο έτσι πρέπει να κινηθείς τώρα. Θα αφήνεις μαζί θα παρατηρείς και αν χρειάζεται θα ξαναχωρίζεις. Μέχρι να δεις το πρώτο αυγό! Εκεί θα χρειαστεί να είσαι πιο προσεκτικός γιατί ο αρσενικός είναι τόσο πυρωμένος που μπορεί να το σπάσει!
 
Ωραια... Τι να πω ευχαριστω παρα πολυ όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας... Πρεπει να το παρω αποφαση οτι μου βγηκε πολυ θεριακλης ο καναρος (ειναι ο ιδιος που σας ειχα πει οτι εφυγε και ξαναγυρισε μονος του... Ε λοιπον μου το ξανακανε και δευτερη φορα). Πλεον ο κυριος με δουλευει δηλαδη μες τα μουτρα μου... Εγω πρεπει να προσαρμοστω σε αυτον και οχι αυτος σε μενα.. Και παλι ευχαριστω!
 
Back
Top