Γενικά Ηλικία Βudgie, είναι δυνατόν να γέρασε σε 5 μήνες;

GeorgiaCK

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2008
Μηνύματα
3
Πόλη
Κατερίνη
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη. Το όνομα μου είναι Γεωργία και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Είχα αγοράσει ένα Βudgie πριν μερικούς μήνες, αρσενικό και αρκετά ζωηρό. Τους τελευταίους 3 μήνες παρατήρησα το χρώμα της μύτης στα ρουθούνια να γίνεται σιγά σιγά από μπλε ένα σκούρο καφέ. Αρχικά, ανησύχησα μήπως έχει αρρωστήσει, αλλά δεν φάνηκε κάτι τέτοιο αφού τα περιττώματά του είναι κανονικά, τρώει καλά και είναι ευδιάθετο και ζωηρό. Ρώτησα στο Petshop απ' όπου το πήρα και μου είπαν ότι πιθανώς να έχει γεράσει. 😕 ; Και ρωτώ τώρα: Είναι δυνατόν να γέρασε σε 5 μήνες; Εκτός αν μου πούλησαν μεγάλο σε ηλικία παπαγάλο. 😡
Το μόνο που μου είπε είναι άμα θέλω να μου τον αλλάξει με μικρότερο... Καλά τι είναι; Ελαττωματικό αντικείμενο που το επιστρέφουμε πίσω και παίρνουμε καινούριο; ☹ Ψυχή έχει και αυτό.
Ηθελα να ρωτήσω μήπως απλώς του λείπουν ουσίες που πρέπει να πάρει. Είχα και παλαιότερα 5 Βudgies και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο να συμβαίνει σ΄αυτά. Οποιος γνωρίζει κάτι...


Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε σας απάντηση.

ΥΓ:Έχω ανεβάσει 2 φώτο. Η 1η είναι όταν το αγόρασα και η 2η είναι σήμερα
 

Συνημμένα

  • 2008-08-07-54126.webp
    2008-08-07-54126.webp
    23,4 KB · Προβολές: 140
  • 2009-04-26-33930.webp
    2009-04-26-33930.webp
    18,7 KB · Προβολές: 109
δεν γερασε απλα τορα καταλαβεσ πιο ειναι το φυλο του... Να σου ζησει! Ειναι αρσενικο!
 
Σόρρυ που ρωτάω (ρωτάω γιατί δεν ξέρω) αλλά το χαληνό των αρσενικών δεν είναι χρώματος μπλε; Αυτό είναι σκούρο καφέ.
 
pio arseniko... megalose to koritsi! exei ormones kai mallon tha thelei arseniko se ligo...
Pantos min anisixis... einai 100% fisiologiko... ola ta thilika ginontai etsi...idika to periodo anaparagogis...

To allo me mpirazei... den katalaveno giati tis ekopses ta ftera...😕
 
pio arseniko... megalose to koritsi! exei ormones kai mallon tha thelei arseniko se ligo...
Pantos min anisixis... einai 100% fisiologiko... ola ta thilika ginontai etsi...idika to periodo anaparagogis...

To allo me mpirazei... den katalaveno giati tis ekopses ta ftera...😕

Με μπέρδεψες λιγο μ' αυτό... Ηξερα μέχρι τώρα οτι ένας παπαγάλος με μπλε ράμφος είναι αρσενικός. Γινεται ένα θηλυκό να έχει ποτέ μπλε ράμφος;
Αν δεις την 1η φώτο το ράμφος είναι ξεκάθαρα μπλε. Αλλάζουν φύλο τα παπαγαλάκια; 😕

Όσο για τα φτερά τα έκοψα γιατί μόλις το είχα πάρει και επειδή το είχα ελεύθερο δεν ήθελα να γυρίζει όλο το σπίτι...
 
οταν ειναι μικρα ολα μπλε ραμφος εχουν μετα αλλαζει χρωμα αναλογα με το φυλο
 
Ετσι εγινε κ με το δικο μου buggie. Στην αρχή ο χαλινός του ήταν ανοιχτό θαλασσί και μετά πήρε ακρίβώς το ίδιο σκούρο καφέ χρώμα. Μου είπαν κ εμένα το ίδιο, πως είναι θηλυκό και μπαίνει σε φάση αναπαραγωγής..
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μαλλόν ο ιδιοκτήτης του Petshop είναι λίγο ασχετος... Εγω του ζήτησα αρσενικό παπαγάλο και μου έδωσε αυτον - αυτήν :D
 
98% apo petsopades einai asxetoi... min tous epistevese.
Den mpeirazei pou einai thilikia, etsi ki alios se exei sinithisi, se exei agapisei...den nomizo oti tha tin agapas pio lido afou einai thilikia?

Oso gia ta ftera, tha sou protina na mi tis ksanakopsis...einai poli mikro papagalaki kai den kanei poles zimnes petontas... exei arketa xoro se ena domatio gia na petaei toso mikro poulaki,... ase tin na xarei to petagma... tora pou se exei sinithisi to vlepo pio logiko meta ti pteroria na tin afinis ta ftera... omos kovontas ftera mia fora to pouli den mporei na ksanapetaei sxedon 8-11 mines. Ksanaskeftite to. Pouli einai, den einai kanena fidi.
 
Back
Top