Αναπαραγωγή Ηλικία απομάκρυνσης μωρών budgie για ανατροφή με το χέρι

alexadros

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2009
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά έχω ζευγάρι με αυστραλιανά παπαγαλάκια. Σκέφτομαι το Σεπτέμβρη να τους βάλω φωλιά. Αν μου κάνουν μικρά πότε είναι σωστό να τα βγάλω απο την φωλιά τους για να τα ταίζω εγώ με κρεμούλα ώστε να τα εξημερώσω; Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή θα τους κάνω κακό πέρνοντας τα απο τους γονείς τους;
 
Παιδιά έχω ζευγάρι με αυστραλιανά παπαγαλάκια. Σκέφτομαι το Σεπτέμβρη να τους βάλω φωλιά. Αν μου κάνουν μικρά πότε είναι σωστό να τα βγάλω απο την φωλιά τους για να τα ταίζω εγώ με κρεμούλα ώστε να τα εξημερώσω; Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή θα τους κάνω κακό πέρνοντας τα απο τους γονείς τους;


Απ' οτι καταλαβαινω θες να τα μεγαλωσεις εσυ για να ειναι ημερα. Το εχεις ξαναδοκιμασει; Καλο ειναι να σου το χει δειξει καποιος η να το χεις ξανακανει.

Αν θες μπορεις να τα παιρνεις καθημερινα απο την φωλια τους για κανα 5λεπτο να τα χαιδευεις να ασχολησε γενικα μαζι τους και θα γινουν επισης ημερα.
 
Αλέξανδρε, δεν χρειάζεται να τα ταΐζεις εσύ για να γίνουν ήμερα. Το τάισμα νεοσσών κρύβει πολλούς κινδύνους για τα πουλιά, ιδιαίτερα όταν δεν γίνεται υπο την επίβλεψη κάποιου έμπειρου.
Όπως πολύ σωστά είπε ο Φώτης μπορείς να ασχολείσαι μαζί τους και να τα πιάνεις για κάμποση ώρα κάθε μέρα. Έτσι αυτά θα μάθουν να μην φοβούνται και να διασκεδάζουν με τους ανθρώπους.
 
Back
Top