Γενικά Ηλικία ζεμπρακιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giann
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giann

PB Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2009
Μηνύματα
233
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά γειά σας!
Είμαι νέος στο φορουμ και με χαρά διαπιστώνω οτι μπορώ να μάθω πολλά από εδώ.
Μαρέσουν πολύ τα ζεμπράκια, είχα παλιότερα και τώρα θέλω να αγοράσω πάλι ένα ζευγάρι.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεχωρίσουμε απο την εμφάνιση περίπου την ηλικία των ζεμπρακιών, αν είναι νεαρά ή γέρικα;
 
καλημερα γιαννη! Καλως ηρθες στο φορουμ! Θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες για τα ζεμπρακια εδω, οποτε κανε κ αναζητηση κ θα δεις υπαρχουν πολλα θεματα γιανα διαβασεις για αυτα τα μικρα κ ομορφα πουλακια!
ειναι λιγο δυσκολο να προσδιορισεις την ηλικια τους.. Εκτος εαν ειναι πολυ μικρα μολις μηνων κ εχουν λιγο μαυρο ραμφος οποτε αυτο σημαινει οτι μολις πριν απο λιγο καιρο εχουν "απογαλακτιστει".
ενας αλλος τροπος για να τον μαθεις ειναι το δαχτυλιδι που τυχον θα φορανε. Το δαχτυλιδι ομως στο ειδος αυτο ειναι κατι σπανιο οποτε δεν γνωριζω αν θα βρεις, οπου ψαξεις, δαχτυλιδι ωστε να διαπιστωσεις τη πραγματικη τους ηλικια. Εαν παντως φορανε δαχτυλιδι (ενα στρογγυλο δαχτυλιδι σε καποιο απο τα ποδαρακια τους)συνηθως πανω σε αυτο αναγραφεται ο χρονος γεννησης του πουλιου.η αναλογως του χρωματος πυο μπορει να εχει το δαχτυλιδι αυτο υποδηλωνει κ τη χρονια την οποια γεννηθηκε.

καλη αναζητηση κ με το καλο να δεχτεις τα μικρα σου!
 
gia sou! kai egw eimai kainourio melos kai tha hthela na sou pw (apo ta liga pou 3erw) oti an einai polu geriko to blepeis apo to megethos ton podion tou kai to xrwma tous einai skouro kokino.
 
Τα γέρικα πουλιά γενικά συνήθως φαίνονται από την κατάσταση των ποδιών αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο. Αν ένα πουλί έχει περάσει ποδάγρα τότε θα φαίνεται σαν 10 χρόνων. Το μόνο σίγουρο είναι το δαχτυλίδι.
 
θα συμφωνισω, αλλα το λεω αυτο γιατι τα περισοτερα δεν εχουν δαχτυλιδι και καπως πρεπει να τα ξεχωριζουμε, για να μην μας κοροιδεψουν.
 
Απο τα χρωματα παιδια. Να κοιταξεις Γιαννη να μην εχουν τελειοποιησει τα χρωματα τους. Δηλαδη το αρσενικο να μην εχει πολλα πουα φτερακια(δηλαδη τις καφε βουλιτσες) και επισης οπως ειπε η Αννα απο το χρωμα του ραμφους. Μην σε απασχολει το οτι θα ειναι πολυ μικρα και θα αργησουν να ζευγαρωσουν. Τα παραδεισια ζευγαρωνουν πολυ γρηγορα, δεν ειναι σαν τα καναρινια. Να προσεξεις τα χρωματα.
 
Μην σε απασχολει το οτι θα ειναι πολυ μικρα και θα αργησουν να ζευγαρωσουν.
Το ότι θα είναι πολύ μικρά κρύβει και κινδύνους πολλές φορές. Τα πουλιά είναι πιο ευαίσθητα σε μικρή ηλικία και με τις συνθήκες των πετσοπς δεν είναι ότι καλύτερο. Πουλιά τα οποία αμέσως μετά τον απογαλακτισμό βρίσκονται σε ένα περιβάλλον που τους γεμίζει στρες με λάθος διατροφή και μεγάλο πληθυσμό στις κλούβες κάνουν μια πολύ κακή αρχή στη ζωή τους. Αν αποφεύγουμε τα πουλιά χωρίς δαχτυλίδι είναι ένας τρόπος πίεσης στα μαγαζιά για να μην φέρνουν τέτοια πουλιά. Προσωπικά τα πολύ νεαρά πουλιά τα αποφεύγω για αγορά όπως και τα αδαχτυλίδωτα. Το δαχτυλίδι εκτός από το ότι μας διευκολύνει στην εξακρίβωση της ηλικίας του πουλιού είναι και μία ένδειξη ότι ο εκτροφέας του πουλιού ασχολείται με τα πουλιά του και δεν είναι απλά κάποιος που έτυχε να βγάλει 5-6 μικρά και να τα δώσει στο πετσοπ. Όποιος εκτροφέας δεν διαθέτει τα 50 λεπτά για το δαχτυλίδι το πιο πιθανό είναι να μην διαθέτει παραπάνω και για καλές τροφές και συμπληρώματα.

ΥΓ. Συγγνώμη που επεκτάθηκα λίγο πέρα από το θέμα αλλά ήταν μια καλή ευκαιρία :)
 
Το ότι θα είναι πολύ μικρά κρύβει και κινδύνους πολλές φορές. Τα πουλιά είναι πιο ευαίσθητα σε μικρή ηλικία και με τις συνθήκες των πετσοπς δεν είναι ότι καλύτερο. Πουλιά τα οποία αμέσως μετά τον απογαλακτισμό βρίσκονται σε ένα περιβάλλον που τους γεμίζει στρες με λάθος διατροφή και μεγάλο πληθυσμό στις κλούβες κάνουν μια πολύ κακή αρχή στη ζωή τους. Αν αποφεύγουμε τα πουλιά χωρίς δαχτυλίδι είναι ένας τρόπος πίεσης στα μαγαζιά για να μην φέρνουν τέτοια πουλιά. Προσωπικά τα πολύ νεαρά πουλιά τα αποφεύγω για αγορά όπως και τα αδαχτυλίδωτα. Το δαχτυλίδι εκτός από το ότι μας διευκολύνει στην εξακρίβωση της ηλικίας του πουλιού είναι και μία ένδειξη ότι ο εκτροφέας του πουλιού ασχολείται με τα πουλιά του και δεν είναι απλά κάποιος που έτυχε να βγάλει 5-6 μικρά και να τα δώσει στο πετσοπ. Όποιος εκτροφέας δεν διαθέτει τα 50 λεπτά για το δαχτυλίδι το πιο πιθανό είναι να μην διαθέτει παραπάνω και για καλές τροφές και συμπληρώματα.

ΥΓ. Συγγνώμη που επεκτάθηκα λίγο πέρα από το θέμα αλλά ήταν μια καλή ευκαιρία :)






Ετσι ειναι Βασιλη και καλα εκανες που επεκταθηκες...
Το μοναδικο ζεβρακι που εχω δει με δαχτυλιδι(ενα σκετο μπλε😎) ειναι ο αρσενικος μου...
Και πιστεψε με εχω παει σε πολλα πετ...
Γιατι δεν υπαρχουν😡😕
 
Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω βρει αρκετά με δαχτυλίδι αλλά όλα είναι από συλλόγους του εξωτερικού. Ο λόγος που δεν υπάρχουν δαχτυλιδωμένα είναι ότι δεν ασχολούνται πολλοί εκτροφείς στην Ελλάδα και αυτοί που ασχολούνται τα έχουν σε δεύτερη μοίρα αφού δεν τα κατεβάζουν σε διαγωνισμούς. Το σκέτο μπλε αν δεν γράφει κάτι δεν βοηθάει αφού δεν δίνει πληροφορίες για την ηλικία του πουλιού.
 
Back
Top