Γενικά Ηλικία και φύλο του νέου μου κοκατίλ

Εγγραφή
28 Οκτ 2018
Μηνύματα
88
αγορασα πριν περιπου 1 μηνα εναν θηλυκο κοκατιλ 8 μηνων. Κατι δεν μου κολλαει ομως ειναι μεγαλυτερο; Ειναι θηλυκο;ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι δεν ξερει καν αν ειναι ημερο. Για καποιο λογο δεν ανεβαινει φωτογραφια. Το πουλακι ειναι στην φωτο προφιλ μου
 
δεν εχει δαχτυλιδι και ηταν απο ιδιωτη ο οποιος το αγορασε απο καποιον και το πουλησε μετα απο δυο μηνες σε εμενα. Την πατησα ετσι επειδη ηταν το πρωτο μου πουλακι
 
Για ριξε μια ματια στο λινκ που σου εβαλα και ανεβασε πιο μεγαλη φωτο για να την δουν τα παιδια που ασχολουνται με το ειδος

Να φαινεται και το κεφαλακι του πουλιου καλα, για να δουμε τον χρωματισμο στα μαγουλα κτλ
 
Γιώργο το πουλακι που εχεις ειναι pied, στην μεταλλαξη αυτη δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο, μόνο με τεστ DNA μπορείς να μάθεις ή αν αρχισει να κανει διαφορους ηχους και σφυριγματα σημαίνει ότι ειναι αγορακι, αν κανει μονοτονους ηχους τότε ειναι κοριτσακι!

Όσο για την ηλικία ο @zack27 και ο @vagelis76 ίσως μπορούν να σε διαφωτίσουν καλύτερα!
 
Γιώργο το πουλακι που εχεις ειναι pied, στην μεταλλαξη αυτη δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο, μόνο με τεστ DNA μπορείς να μάθεις ή αν αρχισει να κανει διαφορους ηχους και σφυριγματα σημαίνει ότι ειναι αγορακι, αν κανει μονοτονους ηχους τότε ειναι κοριτσακι!
περιπου ποτε θα καταλαβω αν ειναι θηλυκο επισης ξερετε κανα κτηνιατρο να παω για τεστ DNA
 
Βαλε μας αν θες καλυτερες φωτο να φαινεται καθαρα το πουλακι και η πλατη του! Απο οσο μπορω να δω απο τις φωτο ειναι cinnamon pearl! Αν ειναι 8 μηνων και πανω ειναι κοριτσακι σιγουρα! Ηλικια να δε φοραει δαχτιλιδι δε μπορουμε να ξερουμε!
Δε καταλαβαινω πως αγορασες εν απουλακι χωρις να ξερεις αν ειναι ημερο η οχι; ο προηγουμενος ιδιοκτητης πως γινεται να μη ξερει;
 
Η φωτο ειναι κουνημένη και δε μπορώ να δω καθαρα το πουλάκι... Βοήθησε μας με καθαρες φώτο για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε κι εμείς.
Από τη φωτο προφιλ το πουλάκι φαίνεται περλ σιναμμον... Αν είναι πάνω από 6-7 μηνών είναι κορίτσι.
Αν μας βάλεις και ένα βιντεάκι από τα σφυρίγματα που κάνει θα μπορούμε να σου πουμε ίσως με περισσότερη σιγουρια.
Ποιος σου είπε οτι οι πτηνίατροι είναι αρμόδιοι για DNA τεστ;
Διάβασε το θέμα συζήτησης που σου έβαλε η Βάσια παραπάνω και θα μπορέσεις κι εσύ να στειλεις δείγμα για τεστ..
 
Δε καταλαβαινω πως αγορασες εν απουλακι χωρις να ξερεις αν ειναι ημερο η οχι; ο προηγουμενος ιδιοκτητης πως γινεται να μη ξερει;
ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν στον κοσμο του απλα το ειδε και του αρεσε απο το τηλεφωνο μου ειπε οτι ειναι ημερο και μετα απο καποιες μερες τον πηρα τηλεφωνο και μου λεει δεν ξερω. Ο ηχος που βγαζει παντως ειναι ενας και ειναι ενα πολυ μικρο σφυριγμα
 
Αν μπορεσεις βαλε μας φωτο καθαροτερες για να σου πουμε με σιγουρια το χρωματισμο και αν οντως ειναι πανω απο 8 μηνων το φυλο! αν βγαζεις μονοτονους ηχους ειναι κοριτσακι!
 
Αν μπορεσεις βαλε μας φωτο καθαροτερες για να σου πουμε με σιγουρια το χρωματισμο και αν οντως ειναι πανω απο 8 μηνων το φυλο! αν βγαζεις μονοτονους ηχους ειναι κοριτσακι!
rsz_img_20181030_123006.webp
 
μου ειπαν οτι ειναι 8 μηνων ισχυει η οχι; Επειδη νομιζω οτι ειναι μεγαλο για 8 μηνων
ξερω ατομο που εχει πουλακι 7 μηνων και ειναι πιο μικρο!
 
Back
Top