Γενικά Ηλικια Ζακο

ΛΙΤΣΑ

PB Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2008
Μηνύματα
105
Πόλη
Πειραιάς
Ειχα διαβασει σχετικα με την ηλικια των Ζακο ότι μπορουμε να την καταλαβουμε απο την κορη του ματιου, που αν ειναι κατω απο ετος ειναι μαυρη και μετα γινεται καφε, και απο την ουρα που οσο μεγαλωνει το πουλι κοκκινιζει.
Εδω λοιπον έμαθα -ακομα κατι χρησιμο:)- ότι ειναι δυο τα ειδη (congo και timney)
Ο δικος μου μαλλον ειναι timney. Το πουλακι το αποκτησα μετα απο μια επισκεψη του στο μπαλκονι μου και ψαχνοντας στο internet σε συνδιασμο με καποιον γνωστο μου που εχει ίδιο, υπολογισα ότι πρεπει να ειναι γυρω στους 7 με 8 μηνες. Τωρα που εμαθα όμως για τα δυο ειδηκαι ότι το timney εχει έτσι κι αλλιως άλλο χρωμα στην ουρα, μπερδευτικα. Ξερετε αν ισχυει και για τα δυο ειδη αυτο η αν γενικως ισχυει;
 
Ειχα διαβασει σχετικα με την ηλικια των Ζακο ότι μπορουμε να την καταλαβουμε απο την κορη του ματιου, που αν ειναι κατω απο ετος ειναι μαυρη και μετα γινεται καφε, και απο την ουρα που οσο μεγαλωνει το πουλι κοκκινιζει.
Εδω λοιπον έμαθα -ακομα κατι χρησιμο:)- ότι ειναι δυο τα ειδη (congo και timney)
Ο δικος μου μαλλον ειναι timney. Το πουλακι το αποκτησα μετα απο μια επισκεψη του στο μπαλκονι μου και ψαχνοντας στο internet σε συνδιασμο με καποιον γνωστο μου που εχει ίδιο, υπολογισα ότι πρεπει να ειναι γυρω στους 7 με 8 μηνες. Τωρα που εμαθα όμως για τα δυο ειδηκαι ότι το timney εχει έτσι κι αλλιως άλλο χρωμα στην ουρα, μπερδευτικα. Ξερετε αν ισχυει και για τα δυο ειδη αυτο η αν γενικως ισχυει;

ειναι σιγουρα Timneh ο δικος σου! Νομιζα πως το ηξερες! :D τον βρηκες ειπες; ! 😱 τα ιδια ισχυουν πανω κατω. Που το διαβασες αυτο;
 
Δεν θυμαμαι την σελιδα, εψαξα σε τοσες πολλες και τελικα κατεληξα εδω :)
θα το ξαναψαξω ομως και θα την βαλω.
 
Λιτσα ο δικος σου πιστευω πως ειναι σιγουρα ενηλικος, οποτε ο προσδιορισμος την ηλικιας του ειναι μαλλον αδυνατος.
 
Μάλλον αυριο θα πάρω αυτό το βιβλίο και ελπίζω να μάθω ακόμα περισσότερα, σχετικά με τους African Gray.
Αν διαβάσω κάτι καινούργιο θα ενημερώσω.:)
 

Συνημμένα

  • 4316501.webp
    4316501.webp
    3,3 KB · Προβολές: 61
Ευχαριστω Φρανια. Ετσι νομιζω και εγω:)
Επισυνάπτω τις σελίδες που βρήκα τις όποιες πληροφορίες σχετικά με τους ζακο, και πριν καταλήξω στην παρέα σας.
www.poc.gr/Greeks/Forum/message.asp?MessageID=41130]; - ;[/url]

TΞ―ΞΌΞ½ΞΉΟ‡ Zακό / Timneh parrot | Ξ Ξ‘Ξ Ξ‘Ξ“Ξ‘Ξ›ΞŸΞ™

[url=http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=431156
 
Back
Top