Αναπαραγωγή Ηλικια αναπαραγωγης budgie

Στα Budgies είναι εύκολο να διαπιστώσεις αν είναι ώριμα σεξουαλικά αν κοιτάξεις το χρώμα του χαλινού.
Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι έχει νόημα να τα ζευγαρώσεις, γιατί με αυτή την λογική και τα κοριτσάκια είναι συνήθως ώριμα σεξουαλικά από τα 13 έτη αλλά δεν θεωρούμε σκόπιμο να τεκνοποιούν, όχι μόνο για λόγους ηθικών και άλλων αξιών αλλά γιατί το σώμα δεν έχει συνολικά ωριμάσει. Το ίδιο ισχύει και για τα ζώα και τα πουλιά.
Μετά τους 10 -12 μήνες μπορείς να προχωρήσεις σε ζευγάρωμα. Έχεις τέτοια πουλάκια εσύ; Και τι ηλικία έχουν αν γνωρίζεις;
 
4μιση μηνων.. Τα πηρα απο εκτροφεα που ασχολειται μονο με μπατζι κ ειναι σωστος
και επειδη συζητησαμε τον ρωτησα και μου ειπε απο 6 μηνων οτι μπορουν να ζευγαρωσουν
 
Αυτό σου εξήγησα Μπίλυ άλλο μπορούν άλλο πρέπει.
Ποιος ο λόγος να βιαστείς εσύ να τα ζευγαρώσεις;
Ο σωστός κύριος, πουλάει τα πουλάκια και βγάζει το ψωμάκι του γι' αυτό βιάζεται. Εσύ ποιον λόγο έχεις;
 
απλα ηθελα να ασχοληθω λιγακι παραπανω.. Αλλα πειρα ζευγαρι ημερο.. Αλλα αυτα δεν εχουν αναγκη απο μενα
τα βγαζω εξω κ αν παω να πιασω το θηλυκο ή το αρσενικο αντιστοιχα δεχομαι επιθεση και τσιμπηματα
και επειδη δεν θελω να παρω αλλο πουλι λογο οτι ειναι δυσκολο το καλοκαρι για να βρω ανθρωπο να τα αφηνω..
δηλαδη 2 κλουβακια μεταφορας κανουν για 4 πουλακια που εχω μεσα στο καραβι
και για'υτο θελω να τα ζευγαρωσω..
αλλα γενικα παρατηρω οτι καμια φορα την καβαλαει ο αρσενικος και μαλιστα της ειχε βγαλει την ουρα αλλα τωρα απο οταν εβαλα μπανιερα εχουν σταματησει να το κανουν αυτο κ απλα εινια αγαπημενα
τους κανω διατροφη και μπορω να πω τρωνε τα παντα γιατι ο εκτροφεας τα ταιζε τα παντα
κ ειδικα απο φρουτα κ λαχανικα.. Ουτε οι καρδερινες που εχω δεν τα τρωνε αυτα 😛
 
Να ασχοληθείς λίγο παραπάνω αλλά τώρα έτσι κι αλλιώς είναι εποχή διακοπών. Μέχρι να γυρίσεις θα έχει φτάσει η ώρα τους, Εντείνεις την διατροφή και είναι έτοιμα. Ελπίζω να πρόσεξε να μην σου έδωσε αδέλφια.
Επίσης πειράζονται και μαδιούνται γιατί είναι μικρά και παίζουν. Βάλε κανένα λευκό χαρτάκι να παίζουν. Κι εσύ ονειρεύεσαι γέννες από τώρα χα χα.
 
😀.. Θελω να ασχοληθω
οχι δεν ειναι αδερφια
το θηλυκο ειναι ασπρο με μπλε κ το αρσενικο κιτρινοπρασινομπλε και κραταει απο εγγλεζικο πατερα 😛
 
Ε το αρσενικό σου τότε θα είναι αρκετά ήρεμο και ως αρσενικό και ως εγγλεζάκι. Θα σου βγάλει κι εσένα ένα μικρό ποσοστό πιο μεγαλόσωμα.
 
οντως το αρσενικο ειναι πολυ ημερο. Γενικα και τα 2 ειναι ημερα
αλλα ευτυχως δεν εχει μεγαλο κεφαλι οπως το εγγλεζικο.. Αλλα ειναι λιγο πιο μεγαλο απο το κανονικο μπατζι αλλα ειναι ομορφο κ ησυχος αρκετα..
εντομεταξυ οι καρδερινες μου (2) ξυπνανε απο τις 5 το πρωι και κελαιδανε.. Τα παπαγαλακια επειδη ειναι αργοσχολα ξυπνανε μονο και μονο για να τσακωθουν και ακους τωρα απο τις 5μιση τους παπαγαλους να φωναζουνε.. Κ ολα τα κανει το θηλυκο
 
Back
Top