Γενικά Ηλικιωμενη ντοβα

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Η αγαπημενη μου αρσενικη ντοβα με 'αφησε' αργα το βραδυ και δυστυχως 'αφησε' και το ταιρι της. Η θηλυκια δεν αφησε τον καλο της απο το πλευρο της τις τελευταιες δυο μερες.
Δεν ηταν αρρωστη αλλα πεθανε απο γηρατεια. Ο πωλητης μου ειχε πει οτι οι ντοβες δεν ηταν μικρες στην ηλικια αλλα δε με πειραζε.
Κατασπρη στο φτερωμα της, αφησε την τελευταια της πνοη και θα την θαψω σε μια γλαστρουλα οπως ειχα κανει με τα κακαρικια μου παλιοτερα. Τωρα στεναχωριεμαι που ακουω την θηλυκια ντοβα να την καλει λυπημενα...

 
Λυπαμαι. Δε θα ζουσε για παντα αλλα οταν ερθει η στιγμη.. Ποναει. Ηταν ενα χαρουμενο "γεροντοβακι" και ετσι να το θυμασαι!
 
Λυπαμαι. Δε θα ζουσε για παντα αλλα οταν ερθει η στιγμη.. Ποναει. Ηταν ενα χαρουμενο "γεροντοβακι" και ετσι να το θυμασαι!
Σε ευχαριστω. Γεροντοβακο τον ειπα νωριτερα κι εγω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Λυπάμαι πολύ...
Ήταν πολύ όμορφο πουλάκι...
Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το θηλυκό τώρα από τη θλίψη;
 
Λυπάμαι πολύ...
Ήταν πολύ όμορφο πουλάκι...
Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το θηλυκό τώρα από τη θλίψη;
Αυτο φοβαμαι. εχω βαλει το κλουβι διπλα απο δυο παραδεισακια που εχω για παρεα.
 
Δεν γνωρίζω, θα δεχόταν άραγε νέα παρέα-γνωριμία (της ράτσας της) το θηλυκό; Για να μην είναι μελαγχολικό;
Μακάρι αλλά αυτό θα πάρει χρόνο και προετοιμασία...
 
Μακάρι αλλά αυτό θα πάρει χρόνο και προετοιμασία...
Σίγουρα, αλλά όταν υπάρχει αυτός ο στόχος μπορεί με αυτή τη προσπάθεια ν΄αποκτήσει ένα ενδιαφέρον στη ζωή της...

Εχουν την ιδια συμπεριφορα με τις δεκαοχτουρες
Δηλαδή; δεν γνωρίζω, τι εννοείς Γιάννη, είναι μονογαμικά πουλιά;
 
Λυπάμαι πολύ... Τουλάχιστον πέρασε μια όμορφη ζωή δίπλα σου! Καλό ταξίδι και με το καλό να βρει νέα παρέα το κοριτσάκι σου! 😉
 
Λυπάμαι πολύ!

Δεν γνωρίζεις λοιπόν την ηλικία της; Πόσα χρόνια περίπου ζουν;
 
Λυπάμαι...
Δεν γνωρίζω, θα δεχόταν άραγε νέα παρέα-γνωριμία (της ράτσας της) το θηλυκό; Για να μην είναι μελαγχολικό;
Ειδα μια ντοβα σε πετ σοπ αλλα δεν ξερω το φυλο της. Αν ειναι θηλυκια, δε με πειραζει.

Λυπάμαι πολύ!

Δεν γνωρίζεις λοιπόν την ηλικία της; Πόσα χρόνια περίπου ζουν;
Δεν πρεπει να ζουν πολλα οπως και οι δεκαοχτουρες
 
Back
Top