Γενικά Ηλιοφανεια και μικροι παπαγαλοι

pommerouge

PB Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2008
Μηνύματα
308
Πόλη
Αθήνα
στο δωματιο μου μπαινει ο ηλιος ειναι φωτεινο αλλα ο ηλιος δεν παει μπαμ πανω στο κλουβι εννοω τις ακτινες, μερικες φορες μετακινω το κλουβι για 30 λεπτα για να πεφτουν οι ακτινες πανω τους για να τους βλεπει και λιγο ο ηλιος, ελπιζω να με καταλαβενετε
 
:DΝομιζω πως καταλαβα τι εννοεις Νικη, αλλα εκτος απο ζεστη οι ακτινες του ηλιου οταν περνουν μεσα απ' το τζαμι δεν προσφερουν κατι περισσοτερο (μου το εχει πει κτηνιατρος)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
αρα τι προτεινεις; Γενικα πρεπει να πεφτουν οι ακτινες πανω τους για λιγο; η δεν ωφειλη σε τιποτα;
 
Ειχα διαβασει σε ενα αρθρο οτι ενα τεταρτο για 1-2 φορες την εβδομαδα ειναι αρκετο. Οχι στα μεσα του καλοκαιριου φυσικα και τις ωρες που η θερμοκρασια ειναι ανυποφορη. Καλο ειναι να εχουν τη δυνατοτητα τα πουλια να μετακινηθουν στη σκια οταν θελησουν. :)
 
αρα τι προτεινεις; Γενικα πρεπει να πεφτουν οι ακτινες πανω τους για λιγο; η δεν ωφειλη σε τιποτα;
Ειναι απαραιτητο να τα 'βλεπει' ο ηλιος. Οπως υπαρχει αυτη η αναγκη για τους ανθρωπους, ετσι υπαρχει και για τα ζωα η' τα πουλια. Ξερω πως βοηθαει να αναπτυξει ο οργανισμος την βιταμινη D που ειναι απαραιτητη για τον σκελετο. Εγω τα αφηνω να λιαζονται 2-3 φορες την εβδομαδα για κανενα μισαωρο, οταν ο καιρος το επιτρεπει τον χειμωνα. Βαζω τα κλουβια παντα σε μερος που δεν γινονται ρευματα αερος και συνηθιζω να καλυπτω το μισο πανω μερος των κλουβιων, ωστε τα πουλακια να επιλεγουν αν η θεση που θελουν θα ειναι στον ηλιο η' οχι. Το καλοκαιρι οι ωρες που προτιμω ειναι νωρις το πρωι η μετα τις πεντε.
 
:DΝομιζω πως καταλαβα τι εννοεις Νικη, αλλα εκτος απο ζεστη οι ακτινες του ηλιου οταν περνουν μεσα απ' το τζαμι δεν προσφερουν κατι περισσοτερο (μου το εχει πει κτηνιατρος)

Αν το τζάμι είναι καθαρό και δεν έχει φιλμ για προστασίες απο UVA UVB γιατί να μην προσφέρει κάτι περισσότερο; Δεν νομίζω οτι ένα κρύσταλο να μπορεί να κόψει τα βλαβερά αλλά και τα ωφέλημα του ήλιου. Μήπως ο γιατρός έλεγε για τζάμια κατεργασμένα (με φίλμ);
 
... Μήπως ο γιατρός έλεγε για τζάμια κατεργασμένα (με φίλμ);

Οχι Γρηγορη, μου ειπε επι λεξη:Οταν λεμε στον ηλιο, δεν εννοουμε πισω απο τζαμια αλλα σε αμεση επαφη. Ειναι κατι ομως που μπορω να το ξαναρωτησω😉
 
Οχι Γρηγορη, μου ειπε επι λεξη:Οταν λεμε στον ηλιο, δεν εννοουμε πισω απο τζαμια αλλα σε αμεση επαφη. Ειναι κατι ομως που μπορω να το ξαναρωτησω😉

Αν μπορείς κάνε τον κόπο 😉
 
Βρηκα αυτο:
Γυαλί, αυτοκίνητα κλπ.
Στο σπίτι και το αυτοκίνητο, τα τζάμια "φιλτράρουν" την ακτινοβολία και πρακτικά "κόβουν" όλη την UVB αφού απορροφούν την ακτινοβολία με μήκος κύματος < 320 nm. Η UVA όμως δεν φιλτράρεται και διαπερνά το γυαλί.
Εδω: iatronet.gr - Υγεία / Δερματολογία / Η επίδραση της ηλιακής ακτινοβολίας στο δέρμα / Πώς να προστατευτείτε από τον ήλιο
 
καλημερα, σε ολους. Εγω τους καλοκαιρινους μηνες τα αφηνω εξω συνεχεια, καναρινι και παπαγαλακια.
οσο για τον ηλιο τα βλεπει μονο για 20λεπτα καθε πρωι, μετα εκει που τα εχω γινετε σκια, δεν τα ματακομιζω καθουλου και ειναι μια χαρα τοσα χρονια που τα εχω.
 
βεβαια τον χειμωνα οτι κανει αρκετο κρυο ως πολυ δεν τα βγαζω καθολου εξω. Και παλι ο ηλιος τα βλεπει για 20-25 λεπτα απο μεσα απο το τζαμι ομως...
 
Back
Top