Διατροφή Ηλιόσποροι σε budgie

Εγγραφή
6 Οκτ 2023
Μηνύματα
426
Πόλη
Κοζάνη
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Οι ηλιόσποροι είναι ένα φημισμένο σνακ, που χρησιμοποιείται στα μείγματα των κοκατίλ και των lovebirds. Αλλά γίνεται ένα budgie να φάει ηλιόσπορους; Αν ναι ψίχα ή με το κέλυφος;
 
καλημερα. οι ηλιοσποροι δεν ειναι σνακ με την κλασσικη εννοια .Τροφη ειναι με συγκεκριμενα διατροφικα χαρακτηριστικα που σιγουρα θα εχεις διαβασει και μελετησει και προστιθεται στα μιγματα σε χαμηλες ποσοστώσεις
Σε ποιο ειδος ηλιοσπορου αναφερεσαι γιατι οπως ξερεις δεν ειναι ενα
micro sunflower , black sunflower, striped sunflower , safflower που εχουν στην πραξη πολλα μιγματα ,
και καποια links που εχεις πολυ πιθανα διαβασει ηδη

 
καλημερα. οι ηλιοσποροι δεν ειναι σνακ με την κλασσικη εννοια .Τροφη ειναι με συγκεκριμενα διατροφικα χαρακτηριστικα που σιγουρα θα εχεις διαβασει και μελετησει και προστιθεται στα μιγματα σε χαμηλες ποσοστώσεις
Σε ποιο ειδος ηλιοσπορου αναφερεσαι γιατι οπως ξερεις δεν ειναι ενα
micro sunflower , black sunflower, striped sunflower , safflower
Αναφέρομαι στα micro και στα black τα οποία υπάρχουν στα μείγματα απ' όσο ξέρω.
Όπως αναφέρεται και στα άρθρα (είχα διαβάσει 2 και τώρα διάβασα και τα υπόλοιπα) ο ηλιόσπορος επιτρέπεται να χορηγηθεί σε budgie αλλά ως treat σε μικρές ποσότητες. Στον black (ο οποίος είναι ο πιο δημοφιλής αν κατάλαβα σωστά) υπάρχει και ψίχα. Όταν αποπειραθώ να τον χορηγήσω να δώσω ψίχα ή με το κέλυφος; Έχει δοκιμάσει κάποιος black ή micro σε budgie;
 
Στα άρθρα που διάβασες αναφέρει ότι μπορούν να τον σπάσουν. Εσύ αποφασίζεις τι θες να κάνεις και πως θα του το δώσεις. Στο μίγματα που έχεις δοκιμάσει έχει micro black striped or safflower(άσπρο) ? . Το είδες να έχει ανοίξει κάποιο ή αλλάζεις τροφή με τον κλασικό τρόπο ? Σε περιεκτικότητα στα μίγματα είναι μέχρι 10% για τους λόγους που διάβασες.

Βέβαια στο στάδιο εκπαίδευσης που είσαι, δύσκολο να μπορείς να του το προσφέρεις μεμονωμένα.
Αν περνούσε χρόνο ελεύθερος σε ασφαλή χώρο μπορεί και να ήταν πιο εύκολο για σένα να του δώσεις κάποιο νέα τροφή . Ή αν είχες καταφέρει να γυρίσει κατά κύριο λόγο σε pellet θα ήταν παιχνιδάκι αλλά προς το παρόν δεν ισχύει κάτι από αυτά.
Ένας τρόπος υπάρχει να δεις αν το τρώει αλλά αφού δεν σου πέτυχε στα pellet δεν ξέρω τι θα καταφέρεις στον ηλιόσπορο σε όποια μορφή.

Τώρα από εκεί και πέρα έχεις πολλά πράσινα λαχανικά να δοκιμάσεις και πιο υγιεινά σνακ από ηλιόσπορο.Μην το βάλεις και αυτοσκοπό
 
Στα άρθρα που διάβασες αναφέρει ότι μπορούν να τον σπάσουν.
Ναι, απλά αν κάποιος είχε δοκιμάσει να μου έλεγε αν ισχύει.
Στα άρθρα που διάβασες αναφέρει ότι μπορούν να τον σπάσουν. Εσύ αποφασίζεις τι θες να κάνεις και πως θα του το δώσεις. Στο μίγματα που έχεις δοκιμάσει έχει micro black striped or safflower(άσπρο) ?
Στα μείγματα που χρησιμοποίησα μέχρι τώρα δεν υπήρχε παρά ένα ποσοστό 1% safflower.
Θα προσπαθήσω με κέλυφος μέσα στην τροφή του για να δω πώς θα αντιδράσει. Δεν καίγομαι κιόλας να του βάλω καβουράκι και να τον αφήσω να τρώει ηλιόσπορους σ' ένα παγκάκι στο πάρκο 😂 , απλά μου φαίνεται ωφέλιμη τροφή για μικρές δόσεις.
 
Back
Top