Διατροφή Ηλιόσπορος στη διατροφή των καναρινιών

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Σκεφτομαι φετος κατα την προετοιμασια αναπαραγωγης των καναρινιων αντι για τον επικινδυνο παπαρουνοσπορο να χρησιμοποιησω ηλιοσπορο ο οποιος ειναι και αυτος πλουσιος σε βιταμινη Ε. Τον χρησιμοποιει κανενας; Σε τι ποσοτητα τον προσφερουμε;ειναι επικινδυνος;
 
Τον χρησιμοποιω χρονια χωρις κανενα προβλημα! Παιρνω ψιλο ηλιοσπορο και τους βαζω σπορια στην κλουβα μια φορα την εβδομαδα! Ειναι πολυ ωραιο να τα βλεπεις να ανοιγουν τα σπορια! Και το καθενα εχει το δικο του τροπο! Να ξερετε οτι ποτε δεν τρωνε ολους τους σπορους!

Δημητρης
 
Εναλλακτικά θα πρότεινα να βάζεις στην αυγοτροφή ή το αυγό πριν δώσεις λίγες σταγόνες ελαιόλαδο το οποίο είναι πλούσιο σε βιτ. Ε αλλά και Β.
 
να ρωτήσω τι το επικίνδυνο έχουν οι σπόροι τησ παπαρούνας;
 
φίλε Γρηγόρης το είχα ξαναδιαβάσει αλλά δεν εβγαλα και πολύ νόημα.

και το κανναβούρι είναι πλούσιο σε βιταμίνη ε, ειναι επίσης είναι και ναρκωτικό, άλλα ούτε το δίνουμε αλόγιστα αλλά ούτε το στερούμε.
τελικά έχω καταλήξει ότι πρέπει να δίνουμε όλους τους σπόρους με μέτρο.
 
το σιτελαιο ειναι η καλυτερη πηγη vit E (4πλασια απο το ηλιελαιο και 3πλασια απο το γαιδοραγκαθελαιο) οπως φαινεται και εδω (αλλα και σε πολλες αλλες ιστοσελιδες) στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν ευρυτατα σαν συμπληρωμα στα πουλια και αποτι ειδα και στο νερο (2 σταγονες στην ποτιστρα, δεν αναφερει μεγεθος)

δεν ξερω αν υπαρχει σαν σκευασμα σε pet shop αλλα εγω εχω απο βιολογικα προιοντα που ειναι μη ραφιναρισμενο με ολα τα θρεπτικα του στοιχεια
εγω το χορηγουσα μεχρι τωρα στην αυγοτροφη ετσι

Παρασκευή αυγοτροφής για καναρίνια

https://community.petbirds.gr/threads/Αυγοτροφή-εναλλακτική-πρόταση.2503/

οσο για τους ηλιοσπορους ειναι πλουσιοι σε Ε (οχι σαν το σιτελαιο και λιγοτερο και απο το ηλιελαιο) αλλα θελει προσοχη η ποσοστοση στην τροφη γιατι ειναι παχυντικοι. Εχω επισης διαβασει οτι ταιριαζουν περισσοτερο στα ψιττακοειδη γιατι ταα ειδη των αμινοξεων που κυριως εχουν ειναι απαραιτητα περισσοτερο σε αυτα παρα στα καναρια
 
συμπληρωματικα για συγκριση σιτελαιου, ηλιελαιου και ελαιολαδου σε βιταμινη Ε δειτε και εδω Vitamin E verycyber.com/Articles/VitaminE.htm

επειδη εχουμε ακουσει για το ελαιολαδο (και ειναι σωστο) οτι ειναι το καλυτερο λαδι, αυτο ισχυει γιατι ειναι πολυ πιο πλουσιο σε λιπαρα οξε χρησιμα για την υγεια του ανθρωπου.σε βιταμινη ε ειναι λιγο πιο χαμηλα και απο το ηλιελαιο(το αγνο ομως, το ψυχρης συμπιεσης το αραφιναριστο, οχι των σουπερ μαρκετ, προσοχη!)
 
Τον παπαρουνοσπορο τον ειχα δοκιμασει αλλα δε πιστευω οτι βοηθησε τα πουλια στο να πυρωσουν. Θα γινοταν αυτο και χωρις τον παπαρουνοσπορο. Εγω δινω παπαρουνοσπορο μαζι με νιζερ στα νεαρα πουλακια. Για να ηρεμισουν απο σοκ του αποχωρισμου απο τη μανα και να αρχισουν να τρωνε μονα τους καθως ειναι μαλακος σπορος.
Το καναβουρι δε το χρησιμοποιω απο μονο του. Δινω λιγο στη προετοιμασια καθως ειναι λιπαρος σπορος και τον εχουν αναγκη τοτε. Ακομα το δινω μερικες νυχτες του χειμωνα κρυες ανακατεμενο στο βασικο μειγμα σπορων
Γνωρισα καποιους εκτροφεις που δινουν τον ηλιοσπορο στα αγρια για να τα βοηθησουν λιγο στο πυρωμα. Θελω να το δοκιμασω και εγω στα καναρινια αλλα δε ξερω σε τι ποσοτητα πρεπει να δωσω ωστε να μην εχω προβλημα. Γνωριζει κανεις;
 
Μα τα θέματα της διατροφής είναι λυμένα και γνωρίζουμε τις ανάγκες
των πουλιών κάθε περίοδο της ζωής τους, καθώς και τις ουσίες που περιέχονται
σε κάθε σπόρο, προς τί οι πειραματισμοί όταν υπάρχει ετών γνώση, αποκρυσταλομένη;
kiklos.info/saemereien.html
 
ειναι σπορος με 50% σχεδον σε λιπαρα αρα πολυ μικρη αναλογια. Αυτο προυποθετει μειωση αλλων λιπαρων σπορων οπως το νιζερ και το κανναβουρι που ομως στα καναρινια ειναι πιο απαραιτητα λογω το ειδος των αμινοξεων που εχουν (μεθειονινη, λυσινη κλπ)

Nutrition Facts and Analysis for Seeds, sunflower seed kernels, oil roasted, without salt
 
δεν ξερω αν υπαρχει σαν σκευασμα σε pet shop αλλα εγω εχω απο βιολογικα προιοντα που ειναι μη ραφιναρισμενο με ολα τα θρεπτικα του στοιχεια
Υπάρχει ένα σκεύασμα της Bogena.
 
Μα τα θέματα της διατροφής είναι λυμένα και γνωρίζουμε τις ανάγκες
των πουλιών κάθε περίοδο της ζωής τους, καθώς και τις ουσίες που περιέχονται
σε κάθε σπόρο, προς τί οι πειραματισμοί όταν υπάρχει ετών γνώση, αποκρυσταλομένη;
http://www.kiklos.info/saemereien.html

για τον ηλιοσπορο μαλλον εχεις δικιο μακη αλλα για το σιτελαιο δεν ειναι καθολου πειραματισμος στο εξωτερικο. Πειραματισμος ειναι η παροχη συνθετικων συμπληρωματων διατροφης οταν οι επιστημονικες ερευνες για αλλα πτηνα δειχνουν οτι εχουν προτεινομενες υπερβολικες δοσεις και οι ερευνες για καναρινια δεν υπαρχουν ακομα...
 
Back
Top