Διατροφή Ημερήσια διατροφή μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Irene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Irene

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2016
Μηνύματα
75
Πόλη
Ηράκλειο
καλησπέρα σας είμαι αρχάρια και έχω δύο Μπατζι παπαγαλάκια, είμαι πολυ μπερδεμένη στο θέμα διατροφή φοβάμαι μην τους στερώ ή μην το παρακάνω διαβάζω διαφορα για βιταμίνες μέταλλα ιχνοστοιχεία κλπ αλλα δεν είμαι σίγουρη ούτε πια σκευάσματα θα χρησιμοποιήσω ούτε τις ποσότητες.. μπορει κανεις να μου πει μια ισσοροπημενη ημερήσια διατροφή ώστε να έχω σαν μπούσουλα κα μετά βέβαια να μπορώ να το εμπλουτίσω ή να αντικαταστήσω πράγματα.. ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!
 
Μπράβο Ειρήνη μου, αποτελείς φωτεινή ευχάριστη εξαίρεση που ενδιαφέρεσαι πρωτίστως για την διατροφή των πουλιών σου. Να σου ζήσουν!
Η σωστή διατροφή όλων των παπαγάλων, σε γενικές γραμμές περιγράφεται<Link Removed>.
  • Οι σπόροι, μια καλή <Link Removed> τροφή, αποτελεί την βάση.
  • 3-4 φορές την εβδομάδα μπορείς να δίνεις χόρτα, λαχανικά και φρούτα από τις λίστες των ασφαλών και απαγορευμένων που θα βρεις <Link Removed>.
  • 2-3 φορές την εβδομάδα μπορείς να δίνεις μια συσκευασμένη ή σπιτική αυγοτροφή.
  • Σουπιοκόκκαλο θα υπάρχει πάντα διαθέσιμο στο κλουβί για πρόσληψη ασβεστίου.
  • Κάποια κεχρί σενεγάλης-μίλλετ που αρέσει πολύ σε όλα τα πουλιά.
Αυτά σε γενικές γραμμές και ό,τι σκέφτεσαι και απορείς, εδώ είμαστε να τα συζητάμε. :)
 
Ευχαριστώ πολύ πολύ πραγματικά πολύ κατατοπιστικό.. αυτό ακριβώς ήθελα.. Διότι γενικότερα διάβαζα για όλα αυτά αλλά δεν ήξερα κάθε ποτε και πόσο σε ευχαριστώ πολυ πολύ και πάλι!
 
Back
Top