Γενικά Ηρεμεί ένα άγριο parrotlet αν του βάλεις ένα ήρεμο στο κλουβί;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Λοιπον 1 μηνα μετα που πηρα τον φλαφυ και τους ειπα οτι δαγκωνει και οτι ειναι αγριο μου ειπαν οτι αν αυτο που εχεις λες οτι ειναι αγριο αν παρεις ενα αλλο ηρεμο απο εμας και τα βαλεις στο ΙΔΙΟ κλουβι τοτε θα ηρεμήσει και ο φλαφυ...Ισχυει;Εγω σκεφτομα για αργοτερα να παρω και αλλο για να του κραταει συντροφια σε αλλο κλουβι ηρεμο αλλα ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωσει να αγριεψουν και τα δυο διοτι ετσι μου ειπε αυτος ο εκτροφεας. Πρεπει να ειναι απο τον ιδιο εκτροφεα;Καλο ειναι να παρω οταν αυτο ηρεμησει τελειος;
Ευχαριστω εκ τον προτερον και συγγνώμη για της πολλες ερωτησεις...
 
συγγνώμη για της πολλες ερωτησεις

Μην ζητάς συγνώμη για τις ερωτήσεις.. Είναι χαρά όλων μας να απαντούμε..

Δώσε λίγο χρόνο να έρθουν οι γνώστες για να σου απαντήσουν εάν η συμβουλή του "εκτροφεα" είναι σωστή ή όχι..
 
Μην ζητάς συγνώμη για τις ερωτήσεις.. Είναι χαρά όλων μας να απαντούμε..

Δώσε λίγο χρόνο να έρθουν οι γνώστες για να σου απαντήσουν εάν η συμβουλή του "εκτροφεα" είναι σωστή ή όχι..
Φυσικα και θα περιμενω οσο χρονος χρειαζεται.
 
Λοιπον 1 μηνα μετα που πηρα τον φλαφυ και τους ειπα οτι δαγκωνει και οτι ειναι αγριο μου ειπαν οτι αν αυτο που εχεις λες οτι ειναι αγριο αν παρεις ενα αλλο ηρεμο απο εμας και τα βαλεις στο ΙΔΙΟ κλουβι τοτε θα ηρεμήσει και ο φλαφυ...Ισχυει;
Δυστυχώς, ακόμη και σήμερα κυριαρχούν αυτού του είδους οι απαντήσεις σε ερωτήματα σαν και το δικό σου Μιχάλη. Για να έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα προς όλους η συζήτηση, πες μας σε παρακαλώ, ποιος εξέφρασε αυτή την άποψη;
 
Δυστυχώς, ακόμη και σήμερα κυριαρχούν αυτού του είδους οι απαντήσεις σε ερωτήματα σαν και το δικό σου Μιχάλη. Για να έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα προς όλους η συζήτηση, πες μας σε παρακαλώ, ποιος εξέφρασε αυτή την άποψη;
Ο εκτροφεας του φλαφυ ο οποιος για οσους τον ξερουν λενε οτι ειναι οτι χεριοτερο αλλα ενας φιλος της μητερας μου που εχει πετ σοπ ειπεοτι θα αγριεψει και το ηρεμο.
 
Μιχάλη, στη θέση σου δεν θα ξαναεπαιρνα πουλάκι από έναν άνθρωπο που μου έδωσε τόσες λάθος συμβουλές. Θα έψαχνα για έναν καλό εκτροφέα που θα μου πουλούσε πουλάκι με δαχτυλίδι.

Αυτό που σου είπε όπως και όλα τα υπόλοιπα, δεν ισχύει. Αν κάνεις κάτι τέτοιο το πιθανότερο είναι να αγριεψει και το άλλο πουλάκι. Εξάλλου όπως μας έχεις πει σε άλλο ποστ και αυτό που ήδη έχεις ήταν ήμερο, ταισμενο με κρέμα.
Το να εχεις δύο πουλιά είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο, εκτός κι αν τα αφήσεις σε ένα κλουβί και ασχολείσαι μαζί τους μόνο για να τα ταισεις και να τα καθαρίσεις. Εάν θέλεις δύο ημέρα πουλάκια τότε πρώτα θα εξημερώσεις τον μικρό και μετά θα του πάρεις ένα άλλο ήμερο.
 
Ο εκτροφεας σου ειπε να παρεις κι αλλο για να ημερεψει αυτο που εχεις;
Πολλες φορες οταν εχουμε αν αγριο πουλακι και παρουμε ενα ημερο το επηρεαζει αρνητικα!Βεβαια μπορει να συμβει κ το αντιθετο! Θα σου ελεγα να μη παρεις αλλο πουλακι και να ασχοληθεις με αυτο που εχεις!Η παρεα του εισαι εσυ! στο μελλον το βλεπεις! Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι!
 
Μιχάλη, στη θέση σου δεν θα ξαναεπαιρνα πουλάκι από έναν άνθρωπο που μου έδωσε τόσες λάθος συμβουλές. Θα έψαχνα για έναν καλό εκτροφέα που θα μου πουλούσε πουλάκι με δαχτυλίδι.

Αυτό που σου είπε όπως και όλα τα υπόλοιπα, δεν ισχύει. Αν κάνεις κάτι τέτοιο το πιθανότερο είναι να αγριεψει και το άλλο πουλάκι. Εξάλλου όπως μας έχεις πει σε άλλο ποστ και αυτό που ήδη έχεις ήταν ήμερο, ταισμενο με κρέμα.
Το να εχεις δύο πουλιά είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο, εκτός κι αν τα αφήσεις σε ένα κλουβί και ασχολείσαι μαζί τους μόνο για να τα ταισεις και να τα καθαρίσεις. Εάν θέλεις δύο ημέρα πουλάκια τότε πρώτα θα εξημερώσεις τον μικρό και μετά θα του πάρεις ένα άλλο ήμερο.
Φυσικα και δεν θα ξαναπαρω απο αυτον.. Πρωτα θα ηρεμησω τον φλαφυ και μετα θα αναζητήσω εκτροφεα για δευτερο
Ο εκτροφεας σου ειπε να παρεις κι αλλο για να ημερεψει αυτο που εχεις;
Πολλες φορες οταν εχουμε αν αγριο πουλακι και παρουμε ενα ημερο το επηρεαζει αρνητικα!Βεβαια μπορει να συμβει κ το αντιθετο! Θα σου ελεγα να μη παρεις αλλο πουλακι και να ασχοληθεις με αυτο που εχεις!Η παρεα του εισαι εσυ! στο μελλον το βλεπεις! Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι!
Φυσικακαι και ριμαι εγω η παρεα του αλλα ολη την μερα που ειμαι σχολειο και φροντ. Και προπονησεις ριναι αρκετοι ωρα θα δω ακομα απλος ηθελα να δω αν αυτα που ελεγε ειναι μπουρδες.
 
Φυσικα και δεν θα ξαναπαρω απο αυτον.. Πρωτα θα ηρεμησω τον φλαφυ και μετα θα αναζητήσω εκτροφεα για δευτερο
Φυσικακαι και ριμαι εγω η παρεα του αλλα ολη την μερα που ειμαι σχολειο και φροντ. Και προπονησεις ριναι αρκετοι ωρα θα δω ακομα απλος ηθελα να δω αν αυτα που ελεγε ειναι μπουρδες.

εφοσον εχεις κανει βηματα με το πουλακι κ υπαρχει μια επαφη να δουλεψεις πανω σε αυτη προς το παρον!
 
Αν θα βάλεις ένα ημιάγριο, κατά τη δική μου κρίση, όπως είναι το δικό σου και ένα άγριο στο ίδιο κλουβί σε 2-3 μέρες θα έχεις 2 άγρια πουλάκια. Αυτό είναι σίγουρο. Φτάσε στο επίπεδο που θέλεις τη σχέση σου με το πουλάκι που έχεις και αργότερα παίρνεις και ένα δεύτερο πουλάκι για παρέα του. Καλό θα του κάνει. Αυτό δεν το αμφισβητεί κανένας. Πρώτα όμως εξημέρωσε το πουλάκι που ήδη έχεις.
 
Ο εκτροφεας του φλαφυ ο οποιος για οσους τον ξερουν λενε οτι ειναι οτι χεριοτερο αλλα ενας φιλος της μητερας μου που εχει πετ σοπ ειπεοτι θα αγριεψει και το ηρεμο.

Προφανώς και σου το είπε για να σου πουλήσει άλλο ένα "ήμερο" πουλάκι και στο τέλος θα φταις εσύ που "αγρίεψαν". Αφού λοιπόν έχεις ακούσει τα χειρότερα όπως λες γι'αυτόν μακριά και μην τον ξαναρωτήσεις τίποτα. :)
 
Μιχάλη, στη θέση σου δεν θα ξαναεπαιρνα πουλάκι από έναν άνθρωπο που μου έδωσε τόσες λάθος συμβουλές. Θα έψαχνα για έναν καλό εκτροφέα που θα μου πουλούσε πουλάκι με δαχτυλίδι.

Αυτό που σου είπε όπως και όλα τα υπόλοιπα, δεν ισχύει. Αν κάνεις κάτι τέτοιο το πιθανότερο είναι να αγριεψει και το άλλο πουλάκι. Εξάλλου όπως μας έχεις πει σε άλλο ποστ και αυτό που ήδη έχεις ήταν ήμερο, ταισμενο με κρέμα.
Το να εχεις δύο πουλιά είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο, εκτός κι αν τα αφήσεις σε ένα κλουβί και ασχολείσαι μαζί τους μόνο για να τα ταισεις και να τα καθαρίσεις. Εάν θέλεις δύο ημέρα πουλάκια τότε πρώτα θα εξημερώσεις τον μικρό και μετά θα του πάρεις ένα άλλο ήμερο.
Φυσικα και δεν θα ξαναπαρω απο αυτον.. Πρωτα θα ηρεμησω τον φλαφυ και μετα θα αναζητήσω εκτροφεα για δευτερο
[automerge]1547663677[/automerge]
Προφανώς και σου το είπε για να σου πουλήσει άλλο ένα "ήμερο" πουλάκι και στο τέλος θα φταις εσύ που "αγρίεψαν". Αφού λοιπόν έχεις ακούσει τα χειρότερα όπως λες γι'αυτόν μακριά και μην τον ξαναρωτήσεις τίποτα. :)
Δεν τον ρωτησα μου τα ελεγε μονος του. Επισης μου ελεγε οτι ο φλαφυ τωρα πια δεν θα ξανα ηρεμήσει ποτε.. Μπουρδες.
 
Δεν τον ρωτησα μου τα ελεγε μονος του. Επισης μου ελεγε οτι ο φλαφυ τωρα πια δεν θα ξανα ηρεμήσει ποτε.. Μπουρδες.
Και γιατί δεν του είπες ότι αγριεψε επειδή ακολούθησες τις πρώτες μέρες τις απερίγραπτες συμβουλές του;
 
Και γιατί δεν του είπες ότι αγριεψε επειδή ακολούθησες τις πρώτες μέρες τις απερίγραπτες συμβουλές του;
Του το ειπα και μου λεει οτι το φοβησα και οτι δεν του ειχα ηλιοσπορο κα κατάλληλο κλουβι και οτι εγω τον παπαγαλο τον αγριεψα ετσι οπως του φερομουν
 
Εάν βάλεις ένα άγριο κι ένα ήμερο πουλάκι στο κλουβί που "ανήκει" στο ένα από τα δύο θα σφαχτούνε μέχρι τελικής πτώσεως. Ξερά και σταράτα.
Δυο πουλιά που δε γνωρίζονται, εχουν μεγαλώσει με διαφορετικό τρόπο και το ένα μπαίνει στο "σπίτι" του άλλου με το "ετσι θέλω" , βάλε στη θέση τους δύο ανθρώπους και πες μου τι θα κάνανε.
Τραγικές οι συμβουλές που σου έδωσαν φίλε μου, τραγικές. Λόγια ανθρώπων που προφανώς δεν έχουν κάτσει να "αφουγκραστούν" ένα από τα φτερωτά τους. Εσύ έχοντας τον Φλαφυ και έχοντας περάσει τόσα μαζί του σίγουρα θα καταλαβαίνεις και απο μονος σου οτι λένε "οτι ναναι".
Για την ώρα φίλε μου Μιχάλη μείνε με τον Φλαφυ και προσπάθησε να κάνεις βήματα ώστε να γίνετε ακόμα καλύτεροι φίλοι. Στη συνέχεια και όταν αυτός είναι έτοιμος, και όταν και οι δυο σας έχετε μια σχέση κατανόησης που επιτρέπει "τριτον" στην παρέα, τότα θα συζητήσουμε ξανά για παρέα. Το να του πάρεις όμως παρέα για να "ηρεμήσει" απλώς θα είναι ένα μεγάλο λάθος καθώς θα φορτωθείς δύο πουλάκια με τα όποια προβλήματά τους, και θα τους προσθέσεις κι άλλα βάζοντας τα με το ζόρι να συγκατοικήσουν. Μην το κάνεις ακόμα.
 
Back
Top