Αναπαραγωγή Ηρθαν και σε μενα αλλα...

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manosraz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manosraz

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2007
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
5στα 5 ηταν η πρωτη γεννα. Τα 3 πρωτα γεννηθηκαν την πρωτη μερα, φροντισα εγω γι'αυτο και τα υπολοιπα 2 τις επομενες. Εχθες το βραδυ ηταν και τα 5ενταξει. Πιστευα πως τα 2μικροτερα δεν θα τα καταφερουν.σημερα το πρωι ηταν 2νεκρα. Το παραξενο αρχιζει εδω. Νεκρα ηταν 2 απο τα 3πρωτα και οχι τα μικροτερα.φαινοταν ταισμενα, δεν εδειχναν πατημενακαι ουτε ψειρες υπαρχουν. Τουλαχιστον να τα καταφερουν τα υπολοιπα 3.
 
Να σου ζήσουν τα 3 μικρά όσο για τα άλλα 2 ας απαντήσει κάποιος
πιο έμπειρος από εμένα γιατί δεν ξέρω για τέτοιου είδους απώλειες. :)
 
Πρόσεξε τώρα μήπως η μάνα παρατήσει τα υπόλοιπα.
Μου έχει τύχει να χαθούν 2/5 και η μάνα την άλλη ημέρα τα παρατησε, πέθαναν και τα υπόλοιπα.
Ψάξε να βρείς τι φταίει στην δική σου περίπτωση
Στην δικιά μου απλά δεν τα ταίζε, αλλά δεν είχα την πήρα τότε, να το καταλάβω.
Ευχομαι να πάνε όλα καλά και να σου ζήσουνε.
 
ευχαριστω παιδια η μανα τα ταιζει καθως και ο πατερας ελπιζω και εγω να τα καταφερουν τα υπολοιπα.
 
καλη ερωτηση μολις τωρα ημουν ετοιμος να το γραψω. Ο αρσενικος ειναι μοσαικ λευκος και η θηλυκια fife fancy γκρι με λευκο υποστρωμα
 
Οταν υπάρχει λευκός παράγων,υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο
αφού πολλές φορές δεν ξέρουμε ακριβώς την γεννετική σειρά των πουλιών,
να υπάρξουν προβλήματα απωλειών και στο αυγό αλλά και
στους νεοσσούς. Στους νεοσσούς επείσης βλέπω (κρίνοντας απο τα δικά μου)
το βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν "ζητάνε" να ταιστούν. Τέτοιες συμπεριφορές και μάλιστα
σε τόσο μικρή ηλικία οδηγούν σχεδόν πάντα στο μοιραίο.

Υ. Γ Πώς έτσι και ταίριαξες τόσο ανόμοια πουλιά; Ενα χρώματος και ένα τύπου;
 
συμφωνω με τον (λευκο παραγων) πουαναφερεις. Ειναι γεγονος οτι τα λευκα ειναι ευαισθητα. Παντως για το ταισμα που αναφερεις οσες φορες τα κοιταξα και μεχρι εχθες το απογευμα ολα σηκωναν το κεφαλι τους και περιμεναν την μανα τους να τα ταισει. Πολλες φορες τα ταιζε και ο πατερας. Για τα ανομοια πουλια εψαξα ειναι αληθεια αργα και δεν βρηκα αυτο που ηθελα. Πριν 2ημερες βρηκα fife fancy αρσενικο και σκεφτομαι να το παρω.
 
και εγω πριν δυο εβδομαδες εχασα τρια μικρα επειδη δεν ζητουσαν να φανε αυτο το καταλαβα γιατι καθε φορα που πηγαινα να τα ταισω δεν ανοιγαν το στομα τους και μετα απο μια μερα ηταν πεθαμενα μηπως ξερει κανεις τον λογο που συμβαινει αυτο.
 
Back
Top