Γενικά Ηρθε η ώρα να πάρω τον cockatoo

Κατάσταση
Κλειστό.
Εγγραφή
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
115
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας, εφτασε η ωρα να προσθεσω εναν ακομα φιλο στο σπιτι μου ειναι λιγο ιδιετερος βεβαια... Ενα κοκατουα μεγαλο με κιτρινο λοφιο. Θα ηθελα απο εσας εαν μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας τα θετικα του τα αρνητικα του κτλ. Ευχαριστώ
 
Ποιό είδος είναι τελικά Αλέξη; Κάθε Cockatoo είναι διαφορετικό.. Και τι εννοείς με θετικά και αρνητικά; Αυτά θα έπρεπε κατα τη γνωμη μου να τα έχεις ήδη ξεψειρίσει τόσον καιρό που θέλεις ένα τέτοιο πουλί...
 
κάπου είχα διαβάσει ότι τα κοκατού έχουν μεγάλο προβλημα με τη νόσο PBDF. σύμφωνα με την περιγραφή σου πρέπει να είναι Κοκατού Triton.
 
Σου εύχομαι με το καλό να τον αποκτήσεις!

Μάλλον εννοείς αυτόν:
Eleanora Cockatoos aka Greater Sulfur Crested Cockatoos, Medium Sulphur Crested Cockatoos
ή αυτόν:
Sulphur-crested Cockatoos: Species Information

Γνωρίζεις περισσότερες πληροφορίες;(αν είναι μωρό, αν όχι αν είναι ήμερο κ. Α.)
Κατά τη γνώμη μου ψάξε όσο πιο πολύ μπορείς κ μη βιαστείς για κανένα λόγο!
Δώσε μας κ άλλες πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε καλύτερα!
 
Γεια σας, εφτασε η ωρα να προσθεσω εναν ακομα φιλο στο σπιτι μου ειναι λιγο ιδιετερος βεβαια... Ενα κοκατουα μεγαλο με κιτρινο λοφιο. Θα ηθελα απο εσας εαν μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας τα θετικα του τα αρνητικα του κτλ. Ευχαριστώ

Ξεκίνα πρώτα απο τα βασικά: χρόνος, χρήμα, χώρος ( τα 3 Χ κατα τον κ. Μακρή). Πρέπει επίσης να προσέξεις αλλεργίες, η παραγωγή σκόνης είναι τεράστια έστω και αν κάνουν κάθε 12 ώρες μπάνιο (συγκεκριμένα στην συνάντηση, έπιασα ένα κοκατου που πετάει καθημερινά και είναι ''ελευθερος'' για να δώ την παραγωγή πούδρας, το δάχτυλο πήρε λευκό χρώμα). Θόρυβος (καλό θα ήταν να μην αρχίζουν να φωνάζουν), διαταραχές προσωπικότητας, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, PBDF, δάγκωμα βγάλσιμο πτερώματος είναι μερικά πράγματα που θα πρέπει να ζυγίσεις σωστά πρίν προβείς στην αγορά του. Εμπειρία με παπαγάλους επίσης θα σου φανεί χρήσιμη για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε μελλοντικά προβλήματα, και φυσικά πρέπει να προσέξεις την τωρινή σου οικογενιακή κατάσταση με την μελλοντική. Φυσικά πλέον απο όλα τα παραπάνω είναι αξιολάτρευτα πτηνά και συγκινούν και τον πιο απαιτητικό εκτροφέα, χομπίστα, ιδιοκτήτη.
 
Αυτο ειναι site που θεωρω "κακο site" και ο λογος ειναι ο,τι καθε φορα που το βλεπω "πιανεται η ψυχη μου"... ☹ Θεωρω επισης οτι δειχνει τα τραγικοτερα προβληματα ενος κοκατου αλλα δυστυχως ετσι ειναι πολλες φορες.

Το σκεφτηκα για να στο δειξω (σε περιπτωση που δεν το εχεις δει ηδη) All About Cockatoos - MyToos.com διοτι οπως ξαναειπα δε μου αρεσει καθολου.

ΠΡΙΝ πατησετε το παρακατω λινκ χαμηλωστε τα ηχεια διοτι ο θορυβος ειναι εκκωφαντικος! 😱
SWiSH [noise.swi] mytoos.com/noise/noise.html

Παρολα τα παπαραπανω ειναι ισως τα πιο χαδιαρικα πουλια που θα ξαπλωνανε σε αγκαλιες για χαδια και δενονται πολυ με τον "ιδιοκτητη ταιρι τους " και ειναι καταπληκτικοι συντροφοι. Γνωριζω ανθρωπους που εχουν και ειναι κατενθουσιασμενοι αλλα και αχωριστοι με τον παπαγαλο τους.

Επειδη εχω καταλαβει ποσο πολυ θελεις ενα τετοιο πουλι πιστευω οτι εισαι και καταλληλα προετοιμασμενος γι αυτο. :) οποτε καλη τυχη στην επιλογη σου!
 
Myriam είπε:
Ποιό είδος είναι τελικά Αλέξη; Κάθε Cockatoo είναι διαφορετικό.. Και τι εννοείς με θετικά και αρνητικά; Αυτά θα έπρεπε κατα τη γνωμη μου να τα έχεις ήδη ξεψειρίσει τόσον καιρό που θέλεις ένα τέτοιο πουλί...
Εγω το εχο ψαξει απλα θελω και την γνωμη αυτον που το κατεχουν το θεμα σε παρακαλω εαν μπορεισ να βοηθησεις απλα πεσ μου εαν δεν μπορεις μην με απασχολης με "αννοητες" διευκρηνησεις.ΦΙΛΙΚΑ ΑΛΕΞΗΣ
 
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ
ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΚΑΤΟΥΑ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΛΟΦΙΟ / Greater Sulphur-crested Cockatoo

Συνομοταξία: Animalia
Oμοταξία: Chordata
Kλάση: Aves
Tάξη: Psittaciformes
Oικογένεια: Psittacidae
Γένος: Cacatua
Eίδος: galerita
Kοινή ονομασία: Greater Sulphur-crested Cockatoo (Eng), Gelbhaubenkakadu (Ger)
BIOTOΠOΣ: Ζει σε δάση, σε ανοιχτές δασικές εκτάσεις, σε καλλιεργημένες εκτάσεις και πάντοτε η παρουσία του συνδέεται με περιοχές με άφθονο νερό.
Βιολογία
ΗΛΙΚΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ: 4 χρόνων.
EΠOXH ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ: Στη Νότια Αυστραλία από Αύγουστο έως Ιανουάριο και στη Βόρεια από Μάιο έως Σεπτέμβριο.
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ: 2 ή 3 αβγά.
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΩΑΣΗΣ: 30 ημέρες.
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ABΓOY: 4,6×3,4 cm.
ΠPOΣΔOKIMO XPONOY ZΩHΣ: 60 χρόνια.
Γενικές πληροφορίες
ΜΕΓΕΘΟΣ: 50 cm.
ΒΑΡΟΣ: 820-970 gr.
MHKOΣ ΦTEPOYΓAΣ: 29-39 cm.
ΜΗΚΟΣ ΟΥΡΑΣ: 15-18 cm.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: O γενικός χρωματισμός είναι λευκωπός. Tα κάτω μέρη είναι πιο ανοιχτά και μερικές φορές έχει αποχρώσεις καφέ. Tο μέτωπο, το λοφίο, οι κηλίδες που έχει στα μάγουλα και ο λαιμός είναι κίτρινα, τα φτερά που καλύπτουν τʼ αυτιά είναι πορτοκαλί. Tα φτερά στις φτερούγες είναι λευκά, η ουρά και το ράμφος σκούρο γκρι. Tα μάτια είναι σκούρο καφέ με λευκό τον οφθαλμικό δακτύλιο. Τα πόδια είναι σκούρο γκρίζα.
ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ-ΘΗΛΥΚΟΥ: Η ίριδα στο θηλυκό είναι κόκκινο-καφέ ενώ στο αρσενικό σκούρο καφέ έως μαύρο.
 

Συνημμένα

  • grscrcockato2.webp
    grscrcockato2.webp
    21,4 KB · Προβολές: 60
Ποιό είδος είναι τελικά Αλέξη; Κάθε Cockatoo είναι διαφορετικό.. Και τι εννοείς με θετικά και αρνητικά; Αυτά θα έπρεπε κατα τη γνωμη μου να τα έχεις ήδη ξεψειρίσει τόσον καιρό που θέλεις ένα τέτοιο πουλί...



Εγω το εχο ψαξει απλα θελω και την γνωμη αυτον που το κατεχουν το θεμα σε παρακαλω εαν μπορεισ να βοηθησεις απλα πεσ μου εαν δεν μπορεις μην με απασχολης με "αννοητες" διευκρηνησεις.ΦΙΛΙΚΑ ΑΛΕΞΗΣ

Καταρχάς σε ρώτησα ποιό είδος είναι για να καταλάβουμε περί τίνους πρόκειται.
Δεύτερον τα ζώα δεν ειναι άψυχα αντικείμενα! Να τα αξιολογούμε με θετικά και αρνητικά. Είναι σαν να ρωτας αυτο το αμαξι τι λάθη μπορεί να βγαλει.. Εκφράζω πάντα την άποψη μου και ως δημοκρατικο φόρουμ έχω αυτό το δικαίωμα. Χαρακτηρισμοί του τύπου "ανόητες" διευκρινίσεις, νομιζω είναι περιττές. Μπορουσες απλά να μην μου απαντήσεις. Ειδικά αφού έλαβες απαντήσεις από κάποια μέλη.
Λυπάμαι πολύ εαν δεν καταλαβες οτι δεν πηγα να σου κανω κριτική.
Και άλλη φορά με έχεις προσβάλλει, και συνεχίζεις... Κλείνω το θέμα εδώ γιατι όσες γνωσεις κι αν έχω μου χάλασες κάθε διάθεση να τις μοιραστώ.
Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές για την απάντηση, αλλά μερικές φορές δεν γινεται να σιωπούμε, ειδικά όταν μας προσβάλλουν προσωπικά.
 
Ρε Αλεξη; Αν ειναι δυνατον... Ετσι μιλαμε;😡και ειδικα σε μια γυναικα... Καλο θα ταν να κλεισει εδω το θεμα...
 
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΙ ΟΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΣ ΨΑΧΤΗ ΛΙΓΟ .ΖΗΛΙΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ
 
Απαγορεύεται να βρίζετε ή να χρησιμοποιείτε λέξεις και φράσεις σε ύφος και τόνο που προσβάλλει τα άλλα μέλη. Απαγορεύεται επίσης η δημόσια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ των μελών για οποιονδήποτε λόγο. Το PetBirds δεν πρόκειται να γίνει μέσον έκφρασης εμπαθών ή άλλου είδους επιθέσεων για κανέναν.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top