Ασθένειες Ηρθε στο μπαλκονι μου 1 budgie πως θα καταλαβω αν εχει κατι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sucre
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sucre

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια εδω... Μολις χτες ηρθε ξαφνικά στο μπαλκονι μου ενα Budgie. Θεωρω οτι εφυγε απο καποιο σπιτι γιατι ειναι πολυ φιλικο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μηπως εχει καποια αρρωστεια και το αφησαν να φυγει; Πως θα καταλαβω αν εχει κατι;τι να κοιταξω;υποθετω απο τις κουτσουλιες του... Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας! Μπορείς αν θέλεις να το πας σε κάποιον γιατρό, εφόσον έχεις αυτή την ανησυχία (και λογικά) αλλά έχε και το νου σου στη γειτονιά, γιατί κάποιος μπορεί να το ψάχνει και συνήθως αυτά τα πουλάκια δεν πετάνε πολύ μακριά. Σίγουρα θα έχουν στεναχωρεθεί, ειδικά αφού είναι τόσο φιλικό όπως λες. Αν τελικά δεν βρεθεί ο ιδιοκτήτης του, να σου ζήσει το καινούριο σου φιλαράκι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: sucre
Γεια σου Βικυ. Καλωσορισες μαζι με τον επισκεπτη σου! 🙂Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αρρωστο το πουλακι. Μια φωτογραφια του θα βοηθουσε πολυ.Αν ηταν αρρωστο δεν νομιζω να ειχε διαθεση για... Δημοσιες σχεσεις!
 
α! Τωρα που το βρηκα δεν το αφηνω γιατι ειναι πολυ γλυκουλης! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Του πηρα τροφη, πετρα, αβγοτροφη. Γενικα παντως μου φαινεται καλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Καλώς το δεχτηκες το φιλαράκι σου!

Ισως πρόκειται για ενα υγιέστατο πουλάκι με φανερές τάσεις φυγής!:D

Παρατήρησε τα ματια, την μύτη, την αναπνοή του, το φτέρωμα, τα πόδια, τις κενώσεις του, την σταση του σώματος του, την διάθεσή του. Αν δεις, ματια θολά, ρουθούνια υγρά, φτέρωμα ανακατο, πόδια με σημάδια, κενώσεις υγρες, φουσκωμένο και ακίνητο πουλί χωρίς διάθεση για φαγητό και παιχνιδι, τότε να ανησυχήσεις! Αν ολα αυτά είναι καλά,θα χαίρεσαι το φιλαράκι σου για πολλά χρονια!
 
καλημερα! Ευχαριστω για τις συμβουλες... Ολα αυτα που μου ειπες georgina φαινονται φυσιολογικα, αρα πρεπει να ειναι υγιεστατο! Απλα οταν λειπω τη μερα θελω να το αφηνω με το κλουβι στο μπαλκονι αλλα φοβαμαι μην ερθει τπτ και το φαει. Τι μπορω να βαλω γυρω γυρω;
 
Καλώς τα δέχθηκες Βίκυ τον απρόσκλητο επισκέπτη απ'το μπαλκόνι! Πράγματι, είναι επικίνδυνη η παραμονή τους έξω, (από ότι διαβάζουμε τακτικά στο φόρουμ)! Βλέπω στις γύρω ταράτσες - κεραίες, κλπ. καρακάξες - σαϊνια, που δεν αποκλείεται, ακούγοντας το κελάηδισμα, και μη βλέποντας κίνηση να πετάξουν μέχρι τα κλουβάκια τους! Μακρύτερα, όσο σου επιτρέπει ο χώρος, αν στερεώσεις σίτα - πλέγμα & το περιφράξεις, κατά κάποιο τρόπο, θα αποτρέψεις να προσεγγίσουν αυτό ή την τροφούλα του, με δυσάρεστες συνέπειες! Δες και αυτό: Προφύλαξη πουλιών σε εξωτερικό χώρο! https://community.petbirds.gr/threads/Προφύλαξη-πουλιών-σε-εξωτερικό-χώρο.13090/
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Back
Top