Φροντίδα Ηχογραφημένα κελαιδίσματα για εκπαίδευση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tilathan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tilathan

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Είχα μια ιδέα την οποία δοκίμασα και είχε πολύ ωραία αποτελέσματα στην εκπαίδευση του Μάρκου...

Ηχογράφησα απο το youtube, διάφορα κελαηδίσματα cockatiel, και έβαλα τον Μάρκο να τα ακούσει, ενώ ήμουν κι εγώ μπροστά.. Βασικά όχι απλά ήμουν μπροστά καθόμουν σε σημείο λες και εγώ κελαηδάω έτσι... 😀 Χρησιμοποίησα τη γλώσσα των άλλων πουλιών για να τον προσσεγίσω.. Η αλήθεια είναι ότι ξετρελάθηκε.. απαντούσε σε κάθε σφύριγμα με κάτι αντίστοιχο, με περιεργαζότανε και μάλιστα με πλησίασε πάρα πολύ θέλοντας να ακούσει καλύτερα ίσως..😛


Σκοπεύω να το κάνω αυτό καθημερινά, να βάζω τα κελαηδίσματα μόνο όταν είμαι παρών, για να με συνδυάσει με κάτι που του αρέσει και να καταλάβει ότι δεν θέλω να του κάνω κακό.

Τις γνώμες σας... Νομίζω ότι είναι καλή τακτική εκπαίδευσης τουλάχιστον προς το παρών που ακομα με φοβάται..
 
Ειναι το πουλακι στο avatar σου; :) Εαν ναι, φαινεται μικρο σε ηλικια. Εαν δεν του βαζεις να ακουει πολλα τετοια σφυριγματα και του μιλας πολυ μπορει και να μαθει να λεει μερικες λεξεις. :)
 
Τελικά φαίνεται ότι τα κελαηδίσματα βοήθησαν πολύ, σήμερα με άφησε να τον χαιδέψω λιγάκι.. 3 μέρες τον έχω.. Τα κελαηδίσματα τα βάζω μόνο όταν είμαι και εγώ μπροστά.. όταν φέυγω του αφήνω μουσική..
 
Ακόμα καλύτερα! Μόλις έφαγε απο το χέρι μου! ΔΕΝ πιστευα ότι θα φτάναμε σε τέτοιο επίπεδο σε 3 μέρες! Είμαι πολύ χαρούμενος
 
Και εγω προσπαθω να τους βαζω μουσικη οταν φευγω απο το σπιτι για να μην νιωθουν μονα τους... Και τους αφηνω και ενα φως αν ειναι να γυρισω νυχτα, απλα νιωθω οτι βαριουνται και μολις ακουνε ηχογραφημενα κελαηδισματα απο το youtube οταν ειμαι και εγω μπροστα ζωντανευουν... Τα εχω 2.5 εβδομαδες δεν ξερω ποτε θα καταφερω να τα χαιδεψω...
 
Ψαχνω να βρω στο net ηχογραφημενα κελαηδήματα αλλα δεν βρίσκω. Mήπως έχει κανείς τίποτα, να μου δώσει; Η που μπορώ να βρώ;

Αν και έχω διαβάσει, ότι όταν προσπαθείς να του μάθεις να μιλάει δεν πρέπει να του σφυρίζεις. Ισχύει αυτό? Και μεχρι πια ηλικία μπορεί να μάθει;

Σας ευχαριστώ
 
βασικά έχει στο youtube πολλά βίντεο απο τα οποία μπορείς να ηχογραφήσεις.. Θα μπορούσα να σου στείλω κάτι, αλλά είναι πολύ πρόχειρα ηχογραφημένο. Μπορείς να ψάξεις σε ποια κελαηδίσματα αντιδράει το πουλί και μετά να τα ηχογραφήσεις.. είτε απο την ηχογράφηση του υπολογιστή είτε αλλιώς..

Πρόχειρες λύσεις.. Τιποτα ιδιαίτερο δηλαδή..
 
Εγω οταν βαζω στα Lovebirds μου απο το youtube να ακουνε αλλα Lovebirds τρελαινονται απο τη χαρα τους και αρχιζουν να κανουν ακροβατικα. Ειναι ενας τροπος προσεγγισης και αυτος!
 
Back
Top