Γενικά Η Αγάπη στη φωλίτσα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φαίνεται και νοικοκυρά. Θα μπορεί, πιστεύεις, να ταΐσει τους νεοσσούς;
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κληρονομική προδιάθεση για το ράμφος της, αλλά δεν το ξέρω στα σίγουρα. Μήπως να το έψαχνες - ρώταγες;
Πώς συνέβη το όλο ζήτημα με το ράμφος της;
 
Μοναδικές εικόνες και εξαίρετες/οργανωμένες προσπάθειες.
Ακόμη και αν δεν ζευγαρώσει για διάφορους λόγους η ίδια θα μπορούσες να αντικαταστήσεις τα άσπορα αυγά της με γονιμοποιημένα.
 
Φαίνεται και νοικοκυρά. Θα μπορεί, πιστεύεις, να ταΐσει τους νεοσσούς;
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κληρονομική προδιάθεση για το ράμφος της, αλλά δεν το ξέρω στα σίγουρα. Μήπως να το έψαχνες - ρώταγες;
Πώς συνέβη το όλο ζήτημα με το ράμφος της;
Γιάννη δεν είχε γεννηθεί έτσι. Τη δεύτερη μέρα είδα το ράμφος μέσα στα αίματα. Πως έγινε δεν κατάλαβα. Πιθανολογώ η κανάρα ίσως την πάτησε και με το νύχι να έγινε.Βέβαια θα μπορούσε και ο αρσενικός αλλά δεν νομίζω.Αυτός ήτανε υπερβολικά καλός πατέρας.Από σκέψεις που κάνω μάλλον στην κανάρα ρίχνω την ευθύνη γιατί πέρυσι ένα αυγό από τα 5 είχε σπάσει με μια μικρή ρωγμή και πήγε χαμένο.Φέτος που η μάνα της Αγάπης έκατσε στη φωλιά και έκανε και αυτή κάμποσα αυγά χωρίς αρσενικό μόλις της πήρα τη φωλιά να την βγάλω είδα πάλι σπασμένο αυγό.Άρα και πέρυσι αυτή το έσπασε. Μάλλον από το πίσω νύχι που ήταν άκοπο.Βλέπεις έχει μαύρα νύχια και το φοβόμουνα τότε να το κόψω.
Τώρα αν την πάτησε η μάνα της δύσκολο θα μου πεις σίγουρα προσέχουνε αλλά αυτή την εξήγηση δίνω ως επικρατέστερη.Αν θα ταίσει θα δείξει.Αν είναι καλός ο αρσενικός πιστεύω θα τα καταφέρουνε.
Γιάννη για το ράψιμο της τσόχας ας είναι καλά η μανούλα μου γιατί εμένα δεν πιάνουνε τα χέρια μου :D
 
OK, οπότε είναι προφανές ότι δεν φέρει κάποια κληρονομική προδιάθεση το πουλάκι, απλά ήταν άτυχο. Όσο για τα νύχια, σε καταλαβαίνω απόλυτα - και τα δικά μου έχουν μαύρα νύχια, αλλά τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο, αν τα κοιτάξεις στο φως.
 
Εγώ πιστεύω πως ίσως με εναν μαγικο τροπο θα καταφερει να ταισει. Ουτως ή αλλως την τροφη την δινουν ανοιγοντας το στομα. Το οτι το ραμφος ειναι στραβο δεν νομιζω να επηρεαζει και τοσο το ταισμα. Δεν το εχω δει και απο κοντα το πουλακι. Αλλά μακαρι να γινει μια εξαιρετικη μανουλα!
 
Back
Top