Αναπαραγωγή Η Ελίνα σήμερα έκανε το τέταρτο αυγό (parottlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλημέρα παιδιά... Καλό ΣΚ...
Όπως οι περισσότεροι γνωρίζετε την Ελίνα και τον Ντανιελ τους έχω χωρίσει λόγο του μαδηματος του...
Εντομεταξυ ως τώρα δεν ξανά είδα βελτίωση με τον Ντανιελ.
Την προηγούμενη εβδομάδα η Ελίνα μου έκανε δύο αυγά από μόνη της και αναγκαστικά τους ένωσα ξανά γιατί δεν έτρωγε μόνη της...
Χάρηκαν που τους ένωσα...
Άρχισε να την ταΐζει τις πρώτες ημέρες και για λίγο ξέχασε τα φτερά του...
Η Ελίνα όλο καθόταν στην γωνία του κλουβιού κλασικά όπως κάθε χρόνο...
Σήμερα έκανε το τέταρτο αυγό... Χθες και προχθές τον είδα από πάνω της..
Προχθές που έκανε το τρίτο αυγό ο Ντανιελ της το έσπασε και άρχισε να την μαδαει...
Στα ξαφνικά έγινε νευρικός...
Υποτίθεται τους ένωσα για καλό... Αλλά έγινε το αντίθετο...
Τους χώρισα ξανά και δεν πρόκειται ούτε εκτός κλουβιού να ξανά βρεθούν μαζί...
Τώρα η Ελίνα συνεχίζει να κάθεται στην γωνία του κλουβιού και της έχω δίπλα της τροφές.
Ασβέστιο της έδωσα για 4 ημέρες και τώρα τις δίνω χορταρικά και αυγό αλλά με το ζόρι που τσιμπάει λιγάκι...
Σηκώνεται πίνει νερό και πάει ξανά στον πάτο.
Αν δεν ήταν έτσι η κατάσταση θα κρατούσα φέτος τα αυγά.
Αλλά δυστυχώς αυτό δεν θα γίνει ποτέ με αυτά τα πουλιά γιατί όλοι ξέρουμε πως ο Ντανιελ θα μείνει έτσι.
Δεν πειράζει όμως.
Ας είναι και έτσι. Αρκεί να είναι και τα δύο τους καλά.
 
Όσο μπόι τους λείπει! Ηρεμιστικά θα χρειαστούμε στο τέλος για χάρη τους..Εύα μου τι να πω!
.Αν δεν ήταν έτσι η κατάσταση θα κρατούσα φέτος τα αυγά.
Το θέμα για μένα είναι πως και οι γέννες δεν σταματούν.
Πόσες ώρες κοιμάται η Ελίνα; Μπάνιο κάνει;
 
Όσο μπόι τους λείπει! Ηρεμιστικά θα χρειαστούμε στο τέλος για χάρη τους..Εύα μου τι να πω!

Το θέμα για μένα είναι πως και οι γέννες δεν σταματούν.
Πόσες ώρες κοιμάται η Ελίνα; Μπάνιο κάνει;
Άσε Σισσυ μου! Ότι και να κάνω αυτή το χαβά της...

Κοιμούνται και ξυπνάνε κανονικά.
Στο δωμάτιο που τα έχω δεν κλείνω ποτέ το παντζούρι.

Το χειμώνα κάνουν συνήθως μέρα ανά μέρα...
Τις υπόλοιπες εποχές καθημερινά.
 
Άσε Σισσυ μου! Ότι και να κάνω αυτή το χαβά της...

Κοιμούνται και ξυπνάνε κανονικά.
Στο δωμάτιο που τα έχω δεν κλείνω ποτέ το παντζούρι.
''Κανονικά'' είναι για τα ελεύθερα πουλιά Εύα μου, για τα δικά μας (του κλουβιού) χρειάζεται να βρίσκονται-κοιμούνται σε σκοτάδι πάνω από 12 ώρες.
Εγώ τους αφήνω σχεδόν σκεπασμένους (με φωτάκι νυκτός) 14-15 ώρες και ποτέ δεν είχα αυτού του είδους τα ''προβλήματα''. Για ξεκίνα κι εσύ μπας και βρείτε την ησυχία σας!
 
Εύα καλησπέρα.
Στο δωμάτιο που τα έχω δεν κλείνω ποτέ το παντζούρι.
Αν έκλεινες το παντζούρι και τους το άνοιγες μετά τις 8 το πρωί θα αύξανες τον χρόνο του ύπνου τους και θα μείωνες το ημερήσιο φως, ίσως έτσι μειωθεί το ένστικτο για αναπαραγωγή.
 
''Κανονικά'' είναι για τα ελεύθερα πουλιά Εύα μου, για τα δικά μας (του κλουβιού) χρειάζεται να βρίσκονται-κοιμούνται σε σκοτάδι πάνω από 12 ώρες.
Εγώ τους αφήνω σχεδόν σκεπασμένους (με φωτάκι νυκτός) 14-15 ώρες και ποτέ δεν είχα αυτού του είδους τα ''προβλήματα''. Για ξεκίνα κι εσύ μπας και βρείτε την ησυχία σας!
Τόσες ώρες μόνο το χειμώνα κοιμούνται που σκοτείνιαζει νωρίς...

Θα το δοκιμάσω. Και αν δεν...
Τότε θα πρέπει να μπουν στο βιβλίο γκίνες... 🤣
[automerge]1593891128[/automerge]
Εύα καλησπέρα.

Αν έκλεινες το παντζούρι και τους το άνοιγες μετά τις 8 το πρωί θα αύξανες τον χρόνο του ύπνου τους και θα μείωνες το ημερήσιο φως, ίσως έτσι μειωθεί το ένστικτο για αναπαραγωγή.
Ελπίζω για του χρόνου να πετύχει... 🙏
 
Ξεκίνησε σιγά-σιγά ν΄αυξάνεις τις σκοτεινές ώρες και για τα δυο πουλάκια.
Δεν γνωρίζω ποιες ώρες ''σ΄εξυπηρετούν'' καλύτερα πχ εάν φεύγεις από το σπίτι στις 8πμ το πρωί, υπολόγισε πως στις 6μμ θα πρέπει να τους έχεις σκεπασμένους για ύπνο 😉
Πιστεύω πως θα διορθωθεί η κατάσταση.
Παιδιά οι ώρες ύπνου είναι από τα σημαντικότερα πράγματα σε σχέση με την αναπαραγωγικότητα των πουλιών.
 
Βαλε μας μια φωτο του αρσενικου αν θελεις να δουμε την εικονα που παρουσιαζει Ευα.
Δεν θέλω να ανεβάσω φωτογραφια του. Γιαυτό δεν ανέβασα τόσο καιρό...

Είναι χάλια η κατάσταση του...
 
Δεν θέλω να ανεβάσω φωτογραφια του. Γιαυτό δεν ανέβασα τόσο καιρό...

Είναι χάλια η κατάσταση του...
Εύα μου, πολλές φορές σκέφτομαι πως το να βάζουμε μόνο τις όμορφες στιγμές των παπαγάλων μας είναι μεγάλο λάθος.
Σκέφτομαι πως παρασύρονται πολλοί κι αγοράζουν παπαγάλους βλέποντας ωραία πουλιά σε χαριτωμένες στιγμές της ζωή τους.
Μπορεί να είναι σχετικά μικρό το ποσοστό των πουλιών που παρουσιάζουν πρόβλημα (σε κάποια ηλικία), θα έπρεπε όμως να τα δείχνουμε μήπως και κάποιος από τους αγοραστές αναγκαστεί να σκεφτεί (και τα άσχημα τους) πριν αγοράσει.
Πολλοί είναι αυτοί που ακόμα και σήμερα δεν υποψιάζονται καν πως σε τόσο μικρό μέγεθος παπαγάλοι μαδιούνται.
Θεωρώ πως είναι εξίσου καλό και ''υποχρέωση'' μας (κατά μια έννοια) να τους γνωστοποιούμε και αυτή την πλευρά τους.
...Κι εγώ περνούσα άσχημα σκεπτόμενη τον Μάριο-την πτεροφαγία του-το αναπνευστικό πρόβλημα του, αλλά θεωρούσα ''υποχρέωση'' να ενημερώνω τα μέλη του φόρουμ (άλλωστε δεν χρειαζόμουν συμβουλές) με φωτογραφίες και βίντεο προκειμένου να τους δείξω (μαζί με τις όμορφες στιγμές μας) καταστάσεις που θα τους άνοιγαν ''παραθυράκια'' παρατήρησης και σκέψεων σχετικά με αυτά τα... Τόσο χαριτωμένα ''παπαγαλάκια'' (και όχι μόνο).
Νιώθω πως θα αισθάνεσαι άσχημα, αλλά να σκέφτεσαι πως ούτε εγώ έφταιγα ούτε εσύ φταις.
Είσαι φυσικά ελεύθερη να μην βάλεις φωτογραφίες, ούτε κατά διάνοια δεν σε ''πιέζω'' γι αυτό,
απλά ένιωσα την ανάγκη να τοποθετηθώ🙂
 
Καλησπέρα παιδάκια!
Τελικά η Ελίνα έκανε 7 αυγά. Από την Τρίτη ευτυχώς επανήλθε στα φυσιολογικά της και της πέρασε η διάθεση για αναπαραγωγή!
Αφού του χρόνου θα κάνω αυτά που είπαμε... Θα ελπίζω και θα εύχομαι να μην ξανά κάνει άλλα αυγά.
Αλλιώς θα δούμε!
Καλό απόγευμα να έχουμε! 😁🧡
 
,Αφού του χρόνου θα κάνω αυτά που είπαμε... Θα ελπίζω και θα εύχομαι να μην ξανά κάνει άλλα αυγά.
''Κανονικά'' είναι για τα ελεύθερα πουλιά Εύα μου, για τα δικά μας (του κλουβιού) χρειάζεται να βρίσκονται-κοιμούνται σε σκοτάδι πάνω από 12 ώρες.
Εγώ τους αφήνω σχεδόν σκεπασμένους (με φωτάκι νυκτός) 14-15 ώρες και ποτέ δεν είχα αυτού του είδους τα ''προβλήματα''.για ξεκίνα κι εσύ μπας και βρείτε την ησυχία σας!
Εύα μου, σε ότι αφορά τη συμβουλή μου για τις ώρες του ύπνου τους, έπρεπε να έχεις ήδη αυξήσει τις ώρες. Μην περιμένεις να έρθει η Άνοιξη...Πάντα οι (σκοτεινές) ώρες ύπνου-ησυχίας τους θα είναι πάνω από 12
 
Καλησπέρα παιδιά.
Η Ελίνα χθες έκανε αυγό και σήμερα έχει φουσκωμένη κοιλιά...
Οπότε αύριο θα κάνει το δεύτερο. Στην ουσία όμως το ένατο αυγό για φέτος...

Πραγματικα δεν το περίμενα αυτό. Περνάει την περισσότερη ώρα στον πάτο...
Έβαλα χθες ασβέστιο στο νερό...
Από προχθές έγινε πολύ νευρική μαζί μου...

Αύξησα και τις ώρες ύπνου όπως είχε πει η Σισσυ...
Άρα μάλλον δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο... Παρά μόνο υπομονή..
 
@eva vrs ειχα ενα κοκατιλ και εφτασε να κανει ασπορα αυγα σε αριθμο το 18 ειχε αδυνατίσει σε ασχημο βαθμο κλπ της πηρα αρσενικο και σταματησε.Η συμβουλη της πτηνιατρου μου ηταν αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα μετα της 8 το βραδυ να υπαρχει σκοταδι και απολυυη ησυχία δε θα σταματησει ποτε οποτε αν δεν εχει ησυχια στο σπιτι μετα της 8 να μεταφερθεί σε αλλο χώρο και ολα θα φτιαξουν
 
@giannis709 Στο δωμάτιο μου την έχω... Έχω και αρσενικό απλά τα έχω χωρίσει γιατί αυτός μαδιεται.
Τώρα κλείνω το παντζούρι νωρίς για ύπνο...
Ενώ πρώτα τα άφηνα να κοιμηθούν όταν νυχτώσει.
 
Back
Top