Ασθένειες Η Καρδερινα μου εδω και μερικές μερες δεν κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλησπέρα στην παρέα, η καρδερινα μου ο Κούκης όπως την φωνάζω εχει εδω κ μερικές μερες που δεν κελαηδάει κ παρατήρησα εδω κ τρεις τέσσερις μερες να κάνει έναν ήχο σαν να προσπαθεί να βήξει κ να βγάλει αέρα προσπάθησα να το ηχογράφησω αλλά το σταματά αμέσως κρατά 1-2 δευτερόλεπτα! Ειναι περίπου 1,5 ετών κ ειναι εκτροφης
 
Άκη που την έχεις;
Για να κάνεις έλεγχο για ακάρεα τραχείας, θα πρέπει να τεντώσεις προσεκτικά το λαιμό του πουλιού κοντά σε δυνατό φως και να φυσήξεις- παραμερήσεις τα φτερά ώστε να φανεί ο λαιμός του. Εκεί θα πρέπει να κοιτάξεις για μαύρα σημαδάκια..
Είναι πάντως σπάνιο να είναι κάτι τέτοιο... Περισσότερο το βλέπω να έχει κρυώσει το πουλί.
Έχεις καθόλου φάρμακα η αντιβιώσεις;
 
Θα το κοιτάξω αύριο αυτο στον λαιμό του, απο αντιβίωση εχω την sivotine της beaphar δεν την εχω χρησιμοποιήσει την πήρα προληπτικά ! Γράφει ότι ειναι αντιβίωση ευρέως φάσματος με πολυβιταμίνες και γλυκόζη και ενδείκνυται σε πνευμονία διάρροια κ καταρροή σε καναρίνια τροπικά πτηνά κ παπαγαλάκια

Την εχω σε εξωτερικό χώρο αλλά σε ξύλινη κατασκευή προστατευμένη απο αέρα κ βροχή
 
Με την ευκαιρία κάνε και έναν έλεγχο στη κοιλιά για καρίνα.
 
Αν υπάρχει υποψία καρίνας, είναι επιβεβλημένη η αντιβίωση για παν ενδεχόμενο.
Πάρτο σε κλουβάκι εσωτερικά σε ζεστό χώρο και δώσε sivotine.. Μην χρονοτριβείς.
 
Back
Top