Φροντίδα Η Κονούρα μου άρχισε να δαγκώνει

ntinos283

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά σήμερα και χθες η Λιλα (κονουρα green cheek) άρχισε να δαγκώνει συνέχεια τι με συμβουλεύεται να κάνω;
 
Εμείς την βγάζουμε 2 ώρες το μεσημέρι. Συνήθως την βγάζουμε εγω και ο αδερφός μού.
 
Μήπως κοιμάται αργά το βράδυ και έχει τα νεύρα της;
Πάντως όταν τσιμπάει, θα την πηγαίνετε στο κλουβί ήσυχα-ήσυχα και ούτε θα τραβιέστε φωνάζοντας, ούτε θα την μαλώνετε.
Θα καταλάβει ότι δεν σας αρέσει και θα σταματήσει να το κάνει, γιατί δεν θέλει να χάνει την βόλτα της.
Αν φωνάζετε, δεν καταλαβαίνει ότι ενοχλείστε, νομίζει ότι παίζετε.
 
Εκ πρώτης όψεως δεν μπορούμε να δούμε ότι φταίει κάτι.
Παρατήρησε όσο μπορείς πότε το κάνει. Αν έχει προηγηθεί κάτι, κάποια φασαρία, φωνές, γέλια, δυνατή μουσική ή κάτι άλλο που εσύ θα προσέξεις.
Επίσης μήπως θέλει κάτι, κάποιο φαγώσιμο που της αρέσει ίσως;
Την βγάζετε καθημερινά περίπου την ίδια ώρα; Γιατί αυτά έχουν ρολόι, μπορεί αν καθυστερήσεις να νευριάσει :)
 
Σου εχουμε καποιες απαντησεις και στο αλλο ιδιο θεμα που ειχες ανοιξει εδω
https://community.petbirds.gr/threa...μου-άρχιζε-να-δαγκώνει-Κάνω-κάτι-λάθος.29352/
Αν εχετε μια σταθερη συνπεριφορα απεναντι της θα σταματησει να δαγκωνει.
Επισης να τις εχετε αρκετα παιχνιδια και δραστηριοτητες οταν ειναι εξω για να μην βαριεται και να μην δαγκωνει.
Δηλαδη αν σας δαγκωσει πειτε "μη" και δωστε της κατι αλλο που επιτρεπεται να δαγκωσει πχ ενα κουκουναρι, ενα μπαλακι κλπ.
Επισης με λιχουδιες μπορειτε να της μαθετε καποια κολπακια ωστε να στυγκεντρωνεται εκει :)
 
Back
Top