Γενικά Η Λινκ δεν έχει αγγίξει καθόλου το σουπιοκόκκαλο

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Εδώ και 6 μήνες η Λινκ δεν έχει αγγίξει καθόλου το σουπιοκόκκαλό. Είτε αγοραστό είτε από την παραλία που μάζεψα δεν δίνει σημασία. Ακόμη κι αν το κρατάω για να ζηλέψει έρχεται το παίρνει από το χέρι μου και μετά το παρατάει.

Είναι φυσιολογικό αυτό;
 
Αν δεν το χρειάζεται δεν θα το κάνει...
Όταν το χρειαστεί να είσαι σίγουρος ότι το πράξει...
Μήπως παίρνει από αλλού αυτά που τις προσφέρει το σουπιοκόκκαλο;
 
Υπάρχουν και κάποια με γεύσεις για πουλιά που δεν τρώνε το κανονικό αλλά δεν έχω ιδέα αν είναι κάτι το αξιόλογο η είναι γεμάτα ζάχαρη.
Εγώ θα σου πρότεινα να τριβης λίγο από το κανονικο στην αυγοτροφη.[/URL]
 
Σε όλα τα θέματα το σουπιοκόκκαλο είναι η λέξη που υπάρχει πάντα όταν αφορά την διατροφή η την υγεία του πουλιού. Στους 6 μήνες δεν τα έχει ακουμπήσει οπότε σκέφτηκα να το ρωτήσω. Δίνω καθημερινά ή φρούτο ή λαχανικά εκτός από τα σπόρια οπότε δεν θα έλεγα ότι έχει πλήρης διατροφή.
 
Πιθανά ισχύει ό,τι σου είπε ο Σπύρος. Μήπως έχεις κονιορτοποιημένα όστρακα και παίρνει το ασβέστιο από εκεί;

Όχι δεν έχω. Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει και λόγος ανησυχίας.
 
Όχι δεν έχω. Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει και λόγος ανησυχίας.
Όχι δεν υπάρχει, απλά να υπάρχει, να το αλλάζεις όταν παλιώνει και όταν έχει ανάγκη θα το φάει εντός της ημέρας.
Στα έχουν ήδη πει τα παιδιά πιο πριν.
 
Μπορείς να το κόψεις κομμάτια και κάνοντας με μια χοντρή βελόνα-σούβλα μεταλλική για σουβλάκι-πρόκα ή και κατσαβίδι τρύπα στη μέση. Μετά θα τα περάσεις σε ένα κορδόνι εναλλάξ με ξύλινα κομμάτια από κάποιο παιχνίδι και θα της το κρεμάσεις ώς παιχνιδάκι στο κλουβί της. Έτσι όταν θα αρχίσει να ασχολείται μαζί του και ροκανίζοντας τα υπόλοιπα κομμάτια του χειροποίητου παιχνιδιού θα ροκανίσει πιθανόν και το σουπιοκόκαλο!
Το έχω δοκιμάσει παλιότερα και έπιασε, από εκεί και πέρα το καταναλώνουν κανονικά.Απλά να ξέρεις οτι κάποιες εποχές του χρόνου το καταναλώνουν με μεγαλύτερη μανία λόγο αναγκών..

SDC1491.webp
 
θα της το κρεμάσεις ώς παιχνιδάκι στο κλουβί της
κάπως έτσι ξεκίνησε να το τρώει και ο Ρόμπυ το σουπιοκόκκαλο.
του έβαλα κομάτια ανάμεσα στα ξυλαράκια των παιχνιδιών του (όπως είχα δει από την Sissy και τον vagelis76 )και άρχισε να το δαγκώνει. Τώρα το έχουν μάθει και απλώς το κρεμάω μόνο του στο κλουβί
 
Αργότερα θα το εφαρμόσω κι εγώ να το κρεμάσω σε παιχνίδια. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα
Εξήγησε της πως μπορεί να της 😛χρησιμεύσει και ως μαξιλαράκι! :D🙄
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Για αρχή την ταλαιπωρώ με το τρενάκι και τα φιστίκια που κουβαλάει το δεύτερο βαγόνι χα χα. Ήταν δώρο για έναν μικρούλη αλλά τελικά η Λινκ όχι μόνο το βρήκε, κατάφερε και να καταστρέψει το κουτί μέχρι να το καταλάβω. Έτσι έγινε πλέον δικό της παιχνίδι.

streamable.com/vjnl9
 
Back
Top