Φροντίδα Η Λόλα δαγκώνει τι να κάνω;

salamandra021

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2008
Μηνύματα
61
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά έχω πρόβλημα...
Εδώ και μέρες όπως σας είπα η Λόλα βγαίνει απ' το κλουβί της και κάνει βόλτες μέσα στο σπίτι.
Έχει αρχίσει όμως και δαγκώνει... Και μάλιστα το κακό είναι ότι δαγκώνει το χέρι μου. Δαγκώνει τα δάχτυλά μου ακόμα κι όταν πάω να την χαϊδέψω όταν είναι πάνω στο χέρι μου. Καταλαβαίνω πως νιώθει αμήχανα και νευρικά αλλά είναι δυνατόν να αντιδράει έτσι; Χθες έκανε κάτι που με στεναχώρησε... Δάγκωσε την κοπέλα μου και μάλιστα σε μία ελιά που έχει στο χέρι της. Το είδε σαν κάτι διαφορετικό και ως τέτοιο πήγε και το δάγκωσε. Ευτυχώς όχι με πολύ δύναμη. Πόνεσε βέβαια αρκετά αλλά το σημαντικό για 'μένα είναι ότι το έκανε.
Είναι πολύ ενοχλητικό και δεν δείχνει ότι το κάνει απλά για να δει αν είναι καλό ή όχι. Το κάνει επιθετικά.
Τί να κάνω;
 
Γειά σου Θεμιστοκλή. Προσπαθεί να γίνει αρχηγός η μικρή. Προσπάθησε να της αποσπάς την προσοχή με κάποιο παιχνίδι όταν την έχεις στα χέρια σου, η να της δίνεις κάτι να τρώει για να ξεχνιέται.Αν επιμένει της λες όχι και την βάζεις στο κλουβί της.
 
Aυτό είναι όλο λες ε; Εγώ τρόμαξα ότι βγάζει το επιθετικό της ύφος όταν μας βλέπει έξω απ' το κλουβί...
Θα τα κάνω αυτά που λες και ελπίζω να δω αποτέλεσμα!
 
Aυτό είναι όλο λες ε; Εγώ τρόμαξα ότι βγάζει το επιθετικό της ύφος όταν μας βλέπει έξω απ' το κλουβί...
Θα τα κάνω αυτά που λες και ελπίζω να δω αποτέλεσμα!

Αυτά έκανε και ο δικός μου το Σεπτέμβριο και το έκοψε.Βέβαια ήταν εξημερωμένος οπότε όταν δάγκωνε του έλεγα με αυστηρό ύφος ΟΧΙ και αν συνέχιζε αμέσως στο κλουβί του. Τώρα με το δικό σου κοίτα πως θα το χειριστείς δηλαδή μην είσαι πολύ αυστηρός στην αρχή μιας και προσπαθείς να αποκτήσεις την εμπιστοσύνη της. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Το κακό με την δικιά μου είναι ότι δεν την έχω στα χέρια μου από μικρή και έτσι δεν νομίζω ότι έχει αποκτήσει και τον καλύτερο δυνατό χαρακτήρα. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει. Ελπίζω να με βοηθήσουν αυτά που μου είπες.
 
Εαν θελεις να ακολουθησεις αυτο που σωστα κατ'εμε σου λεει ο Κωνσταντινος εχω να σου προτεινω εαν εχεις ενα αλλο κλουβι περα απο αυτο που μενει μονιμα να χρησιμοποιεις εκεινο για να τη βαζεις για λιγο οταν δεν συμπεριφερεται καλα και οχι το κανονικο της διοτι εκεινο ειναι το σπιτι της και δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να το θεωρει τιμωρια αλλα το σπιτι της!

Βεβαια ενα πουλι δεν μπορει να καταλαβει εαν δαγκωνει ελια η δερμα απλως και τι διαφορα εχουν. Ειναι πολυ πιθανο να δαγκωσε τη φιλη σου επειδη ζηλεψε οπως και να δαγκωνει εσενα οταν η φιλη σου ειναι μπροστα παλι επειδη σε ζηλευει και νιωθει οτι απειλειται το "ταιρι" της! 😉 Και γενικα οι ροζελες ειναι λιγο τσαμπουκαδες σε θεμα προστασιας χωρου η ζευγαριου παρολο που ειναι μαζεμενα πουλια σε γενικες γραμμες. Εχεις παρατηρησει εαν γινεται επιθετικη οταν ειναι η φιλη σου μπροστα η γινεται και οταν εισαι μονος σου;
 
Κοίταξε. Γενικά είναι επιθετική τις τελευταίες ημέρες. Κι αυτό όχι μόνο προς εκείνη αλλά και προς εμένα. Όπως είπα δάγκωσε κι εμένα στο χέρι 2 φορές. Ίσως και να την είχα παραγκωνήσει λίγο αυτό το διάστημα. Το κατάλαβα ότι δεν ξεχωρίζει το δέρμα από ότι άλλο αφού όταν ήταν στο χέρι μου τραβούσε τις τρίχες απ' το χέρι μου.
Το θέμα είναι ότι είναι επιθετική κι αυτό μ' ανησύχησε περισσότερο.
 
Θεμιστοκλή θα πρέπει πάντα να παρατηρούμε τα πουλιά μας. Σε κάθε συμπεριφορά καλή η κακή υπάρχει και κάποια αιτία που αντιδρούν έτσι. Το ίδιο γίνεται και σε μας τους ανθρώπους μόνο που εμείς έχουμε το προνόμιο να εκφράζουμε τις συμπεριφορές μας με το λόγο, την ομιλία δηλαδή. Τα πουλιά, μας μιλούν με το σώμα τους. Έτσι θα πρέπει κάθε φορά να αποκωδικοποιούμε τις συμπεριφορά τους με τις κινήσεις του σώματος. Δεν είναι καθόλου εύκολο στην αρχή αλλά με την καθημερινή ενασχόληση θα μάθουμε τι θέλουν να μας πουν. Είναι πολύ χρήσιμο αυτό, να μάθουμε όλοι μας τη γλώσσα του σώματός των φτερωτών μας φίλων, γιατί θα μας απαλλάξει από τυχόν λάθη, που θα δημιουργήσουν στο πουλί ανεπιθύμητα αποτελέσματα αλλά και θα μας βοηθήσει να αναπτύξουμε όλες τις δεξιότητες του πτηνού για να απολαύσουμε την παρέα τους. Εγώ έχω τον Πάρη ένα χρόνο και εκεί που λέω ότι γνωρίζω πως θα αντιδράσει σε κάτι μου το ανατρέπει αλλά κάποια βασικά θα τα καταλάβεις στη ροζελίτσα σου.
 
Θεμιστοκλή θα πρέπει πάντα να παρατηρούμε τα πουλιά μας. Σε κάθε συμπεριφορά καλή η κακή υπάρχει και κάποια αιτία που αντιδρούν έτσι. Το ίδιο γίνεται και σε μας τους ανθρώπους μόνο που εμείς έχουμε το προνόμιο να εκφράζουμε τις συμπεριφορές μας με το λόγο, την ομιλία δηλαδή. Τα πουλιά, μας μιλούν με το σώμα τους. Έτσι θα πρέπει κάθε φορά να αποκωδικοποιούμε τις συμπεριφορά τους με τις κινήσεις του σώματος. Δεν είναι καθόλου εύκολο στην αρχή αλλά με την καθημερινή ενασχόληση θα μάθουμε τι θέλουν να μας πουν. Είναι πολύ χρήσιμο αυτό, να μάθουμε όλοι μας τη γλώσσα του σώματός των φτερωτών μας φίλων, γιατί θα μας απαλλάξει από τυχόν λάθη, που θα δημιουργήσουν στο πουλί ανεπιθύμητα αποτελέσματα αλλά και θα μας βοηθήσει να αναπτύξουμε όλες τις δεξιότητες του πτηνού για να απολαύσουμε την παρέα τους. Εγώ έχω τον Πάρη ένα χρόνο και εκεί που λέω ότι γνωρίζω πως θα αντιδράσει σε κάτι μου το ανατρέπει αλλά κάποια βασικά θα τα καταλάβεις στη ροζελίτσα σου.
Σ' αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σου... Ίσως δεν έχω κατανοήσει την συμπεριφορά της στο ακέραιο και είναι και πολύ λογικό! Υπομονή μου συστήνεις λοιπόν;
 
υπομονη και ολα θα γινουν Θεμιστοκλη!
 
Αυτό που θα πρότεινα είναι αρχικά όταν την βγάζεις έξω να είσαστε οι 2 σας... Τουλάχιστον μέχρι δημιουργηθεί μια γερή σχέση, γιατί απ' ότι καταλαβαίνω, η μικρή μας ζηλεύει γι' αυτό και αντιδρά επιθετικά.. Θέλει όλη την προσοχή σου!:D
Αργότερα όταν βελτιωθεί η κατάσταση, να την βγάζεις και όταν είναι κι άλλος κόσμος μπροστά, για να γίνει και κοινωνική...😎
Κάνε λοιπόν υπομονή και όλα θα πάνε καλά...
 
Back
Top