Ασθένειες Η Νελλη ειναι αρωστη... (lovebird)

|Morpheus|

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Την αγορασα πριν 3 βδομαδες περιπου, ηταν απο την αρχη ηπιων τονων και τωρα καταλαβα πως ηταν αρωστη τελικα, δεν εχω ιδεα απο ασθενειες και θεραπιες...
Τα συμπτωματα ειναι:
Ειναι παρα πολυ ηρεμη, δεν κελαιδαει, καθετε σχεδον συνεχεια σε ενα σημειο, ουτε που φτερουγιζει, κανει πολυ συχνα κακακια και δειχνει πολυ αναισθητη οτι και αν της κανω... Ειναι στον κοσμο της... Τι να κανω; υπαρχει λυση;
 
τι εννοεις οτι ειναι στον κοσμο της; φωτογραφια μπορεις να μας βαλεις; τρωει γενικα; τα κακακια της πως ειναι;
 
μολις πηρα και μου ειπε να της δωσω ζαχαρονερο σε πρωτη φαση και αυριο να την παω απο εκει. ελπιζω να τα καταφερει...
 
Πρέπει να περιγράψεις στο γιατρό αν είναι υποτονικό και βρίσκεται σαν σε λήθαργο - βυθισμένο στον κόσμο του, που λες, & ότι δεν μπορεί να σταθεί στο κλαρί, να του πεις αν τρώει & αν κινείται και εκείνος θα σου πει πόσο γρήγορα πρέπει να το δει!
 
μπραβο καλα εκανες που πηρες τηλ αμεσως, ελπιζω ολα καλα να παμε με την νελλη!
 
εχω ακουσει πως η παπαγαλοι παθαινουν ευκολα μελαγχολια και εσυ νομιζω εισαι που πριν μια βδομαδα σου ειχε φυγει απο το κλουβι το αρσενικο loverbirds σου και λεω μηπως επαθε μελαγχολια;
 
Δεν πιστευω οτι ειναι μελαγχολια αυτο. Νομιζω οτι το μικρουλι ειναι αρρωστο αρκετα. Και επρεπε να ειχε παει ηδη στο γιατρο.
Να μας πεις νεα.
 
εννοειτε πως της εδωσα ζαχαρονερο και πραγματι ειδα διαφορα, αλλα στιγμηαια... Ναι μου δραπετευσε και ο μπιμακος την τελευταια βδομαδα, μπορει να επαιξε ρολο αλλα δεν τα πηγαινανε καλα μαζι και τα ειχα χωρισει οποτε μου κανει λιγο δυσκολο να μελαγχολισε που εφυγε ο μπιμακος.
Την νελλη την αγορασαμε και ηταν η πιο ηρεμη στο κλουβι του πετ σοπκαι γιάυτο την πηραμε, για να την περιποιηθουμε καλυτερα, αλλα σημερα ειναι πραγματικα αγνωριστη απο τη χθεσινη μερα κι'ολας!
Η νελλη κατι μου λεει πως δεν θα την βγαλει την βραδυα ρε γαμωτο...
 
Λυπάμαι ειλικρινά για την κατάσταση του πουλιού, αλλά θα ήθελα να επισημάνω (με όλη την φιλική διάθεση), ότι άφησες να περάσουν πολλές μέρες χωρίς να το δει γιατρός. Ακόμη κι έτσι όμως, κάνε ό,τι μπορείς, έστω και τώρα κι εύχομαι ολόψυχα να μην είναι αργά...☹ ΜΑΡΙΑ
 
Ισως το αφησε ομως ετσι γιατι πιστευε οπως εγραψε πως ηταν ημερο πουλακι.
Εξαλλου τελευταια στιγμη καταπεφτουν και τοτε ειναι αργα, σαν τον Μπουμπλακο μου.
 
Back
Top