Γενικά Η Ροζέλα μου (pale headed)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotiszer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Την ειχα παρει στην μητερα μου δωρο λογω καποιου δυσαρεστου οικογενειακου γεγονοτος. Την εχω περιπου τρια χρονια και απο τοτε εχουνε δεθει παρα πολυ. Πιο πολυ δινουμε προσοχη στη ροζελα παρα στον εαυτο μας. Οταν την αγορασα απο pet shop της γειτονιας, μου ειχε πει οτι ηταν ενος ετους (τεσσαρων τωρα). Δεν ξερω αν μου ειπε και την αληθεια γιατι δεν ειμαι και πολυ γνωστης αλλα προσπαθω να ενημερωνομαι μεσα απο το διαδικτυο η απο φιλους που εχουνε αλλου ειδους πουλια. Σαν χαρακτηρας... χμμμ ειναι δυσκολη παρα πολυ και εχει πολυ περιεργεια. Της αρεσει το κινητο μου... χεχεχε. Παντως μεχρι στιγμης το μονο που εχω καταφερει ειναι να φαει καποια σπορια απο το χερι μου με αρκετη προσπαθεια και υπομονη... και αυτο μια φορα μονο.
 
Κουκλί μοναδικό να την χαίρεσαι!
Αν θέλεις δίνε της σπάνια τα στικάκια λιχουδιές, καλύτερα να προτιμάς το κεχρί σενεγάλης σε μπαστουνάκια. Είναι πιο ωφέλιμα και υγιεινά.
Επίσης λίγο πιο μακριά τις δύο πατήθρες μεταξύ τους θα έλεγα αν και δεν βλέπω καλά το σύνολο του κλουβιού για να το πω με βεβαιότητα.
Την βγάζετε καθόλου εκτός κλουβιού για πτήσεις;
 
Παρά πολύ όμορφη να την χαίρεσαι από κράξιμο πως πάει; Γιατί πριν χρόνια είχα μια και πραγματικά μας είχε γονατίσει στις κραυγές
 
Περίεργο.. Οι δικές μου αρσενικές και οι δύο μία eastern και μία western είναι αρκετά ήσυχες.
Ιστερν είχα και γω μια κόκκινη Μαρια.. μιλάμε για κράξιμο έτσι
. Είχαμε βγάλει όγκο στο κεφάλι από τις φωνές... Πω πω.. Τελικα την εδωσα σε έναν φίλο μου στο Λουτράκι που έχει μονοκατοικία και σώθηκα αυτόν δεν τον ενοχλεί το κράξιμο της ισα ισα του αρεσει το κράξιμο.. Τι να πω γούστα είναι αυτά
 
Κούκλα! Να την χαίρεσαι Φώτη! Και μπράβο σας που την φροντίζετε και την αγαπάτε τόσο πολύ!

Προτείνω να αρχίσεις σιγά σιγά εκπαίδευση ώστε να ημερέψει και να εξοικειωθεί μαζί σου! Δε θα είναι δύσκολο.. απλά θέλει χρόνο, υπομονή και επιμονή! 😉
 
Κουκλί μοναδικό να την χαίρεσαι!
Αν θέλεις δίνε της σπάνια τα στικάκια λιχουδιές, καλύτερα να προτιμάς το κεχρί σενεγάλης σε μπαστουνάκια. Είναι πιο ωφέλιμα και υγιεινά.
Επίσης λίγο πιο μακριά τις δύο πατήθρες μεταξύ τους θα έλεγα αν και δεν βλέπω καλά το σύνολο του κλουβιού για να το πω με βεβαιότητα.
Την βγάζετε καθόλου εκτός κλουβιού για πτήσεις;

Δεν της δινω συχνα μια φορα των μηνα αλλα της αρεσει παρα πολυ. Την αφηνω ελευθερη αλλα ειναι πολυ δυσκολο να ξανα μπει στο κλουβι της
 
πω πω πολυ ομορφα χρωματα εχει η ροζελα σου να την χαιρεσαι Φωτη
 
Back
Top