Γενικά Η αγαπουλα μου

Jim & Ornela❤

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2015
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,

Ειμαι ο Δημητρης και θα σας πω δυο λογια για μενα. Ειμαι 13 χρονων και εχω 10 πουλια.

Ενα λουγαρο που κελαιδαει παρα πολυ. Δεν εχω βρει ακομα ονομα.

Ενα καρδερινοκαναρο με φωνη
καναρινιου που κελαιδαει επισης παρα πολυ. Το λενε Τσιφτη.

Δυο καναρινια, ενα αρσενικο πορτοκαλοκιτρινο και ενα θυλικο μοζαικ. Τα λενε Ρινο και Ρινα.

Δυο γκουλντιαν, ενα αρσενικο κοκκινοκεφαλο και ενα θυλικο μαυροκεφαλο με μια γεννα περυσι. Τα λενε Γκουλ και Ντια.

Δυο ζεμπρα γκουλντιαν, ενα ασπρο αρσενικο και ενα γκρι θυλικο. Δεν εχω βρει ακομα ονοματα.

Και δυο κοκατιλ. Ενα κιτρινο και ενα γκρι. Και τα δυο ειναι αρσενικα.
Το ενα το εχω εξω και το αλλο μεσα στο σπιτι, το γκρι κοκατιλ , η Ορνελα μου ( το γκρι κοκατιλ) ειναι πολυ παιχνιδιαρα, φωνακλου, περιεργη να ανακαλυπει πραγματα και εξημερωμενη. Με λιγα λογια ειναι το καλυτερο πουλι που θα μπορουσε να εχει κανεις. Την αγαπω παρα μα παρα πολυ.

Το αλλο κοκατιλ το λενε Sunny.
 
Πες μας βρε και ποια απο ολες ειναι η αγαπουλα σου να παμε το θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια, διοτι τωρα εισαι σε.. Ολες! Καναρινια, υβριδια, εξωτικα και παπαγαλους! Θα μας τρελανεις! Θα υποθεσω η Ορνελα, αλλα περιμενω να μου πεις.

Να σε ενημερωσω πως η συζητηση για αγρια πουλια που δεν ειναι εκτροφης απαγορευεται απο τους ορους χρησης. Πρεπει να επανενταχθει στη φυση αν δεν ειναι εκτροφης. Στο λουγαρο αναφερομαι.
 
Πω πω εντυπωσιάστηκα! Μπράβο Δημήτρη, να σου ζήσουν, να τα χαίρεσαι όλα!
Πότε προλαβαίνεις και τα φροντίζεις τόσα πουλάκια; Έχεις και άλλα ζώα; Σε βοηθάει κανείς;
Θέλουμε φωτογραφίες, δεν ξεμπέρδεψες :)
 
Η αγαπουλιτσα μου ειναι η Ορνελα.

Προλαβαινω.
Καθε βδομαδα καθαριζω ολα τα κλουβια εκτος απο της Ορνρλας το κλουβι που το καθαριζω καθε μερα.

Ναι, εχω κι αλλα ζωα.
Εχω ενα ενυδρειο με guppy, δυο χελωνακια, ενα μονομαχο ψαρι σε μια γυαλια, και θα παρω και ενα σκυλο.

Για αυτο οταν μεγαλωσω θελω να γινω κτηνιατρος.

Για οτιδηποτε αλλες ερωτησεις μην διστασετε να με ρωτησετε.
 
Τέλεια!
Τον μονομάχο πρέπει να τον βάλεις σε ενυδρείο τουλάχιστον 20-30 λίτρα και φιλτράκι αν δεν θέλεις να τον χάσεις σύντομα. Μάλιστα να φροντίσεις να έχεις και κάποια φυτά μέσα, καλύτερα επιπλέοντα, όπως το κερατόφυλλο.
Τα χελωνάκια που τα έχεις; Το ξέρεις ότι μεγαλώνουν πάρα πολύ και θα τα έχεις μαζί σου για όλη σας την ζωή;
Στο εύχομαι ολόψυχα να γίνεις κτηνίατρος γιατί ο άνθρωπος που κάνει την δουλειά που αγαπάει είναι ευτυχισμένος και επίσης οι φιλόζωοι θα είναι τυχεροί που θα έχουν κτηνίατρο που αγαπάει και έχει και ο ίδιος δικά του ζωάκια.
Διάβαζε φυσικοχημείες, ξέρεις εσύ :)
Βάλε φωτογραφίες των πουλιών σου ανά κατηγορία και των ψαριών κτλ εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Εκτός-από-πουλιά-έχετε-άλλα-κατοικίδια-ζώα.1168/
 
Αρσενικό κοκατιλ και το λες Ορνελα;
Που μένεις βρε τυχερε και έχεις τόσα κατοικιδια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ξερετε αμα μπορω να βαλω τον μονομαχο μαζι με τα guppy στο ιδιο ενυδρειο;

Μπορω να βαλω τον μονομαχο μαζι με τα guppy?

Σας παρακαλω απαντηστε μου.
 
Ξερετε αμα μπορω να βαλω τον μονομαχο μαζι με τα guppy στο ιδιο ενυδρειο;

Μπορω να βαλω τον μονομαχο μαζι με τα guppy?

Σας παρακαλω απαντηστε μου.
Πρωτον. Σε παρακαλω να εχεις υπομονη. Δεν ειναι standby τα μελη που γνωριζουν για να σου απαντησουν. Δευτερον, εδω ειναι η παρουσιαση των πουλιων σου, οχι συζητηση για τα ψαρια. Αν θελεις μπορεις ειτε να ανοιξεις θεμα στην κατηγορια chitchat ή να απαντησεις στο θεμα με τα λοιπα κατοικιδια.
Ευχαριστω.
 
Μπορω να βαλω τον μονομαχο μαζι με τα guppy?
Όχι δεν μπορείς, τα γκάπυς έχουν ουρές παρόμοιες με των αρσενικών μονομάχων και ο μονομάχος θα αρχίσει να τους επιτίθεται.
Θα γίνουν βίαιες σκηνές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
και θα παρω και ενα σκυλο.
Με τόσα πολλά ζωάκια και θα πάρεις και σκυλάκι; Και τα καθαρίζεις και τα φροντίζεις όλα μόνος σου; Δημήτρη μου χαίρομαι πολύ να ακούω νέα παιδιά να αγαπάνε τόσο πολύ τα ζώα και να έχουν όνειρα να γίνουν κτηνίατροι και μπράβο σου αλλά αν δεν έχεις χρόνο ή αν δεν προλαβαίνεις να φροντίζεις σωστά τα κατοικίδια που έχεις ήδη μην πάρεις και σκυλάκι. Πίστεψε με είναι σαν να έχεις ένα παιδί 2 χρονών που καλώς εχόντων των πραγμάτων θα σου κρατάει συντροφιά τα επόμενα 15 χρόνια. Πρέπει να έχουμε τόσα ζωάκια που να μπορούμε να τα φροντίζουμε όλα στο μέγιστο δυνατό! Και αν μένεις Αθήνα σε 4 χρόνια θα έχεις μεγάλο θέμα. Η κτηνιατρική σχολή υπάρχει μόνο στη Θεσσαλονίκη, στην Καρδίτσα και στην Λάρισα (το ξέρω γιατί το είχα ψάξει κι γω για να γίνω). Οπότε αν δεν μένεις σε αυτές τις 3 πόλεις, σε 4 χρόνια ποιος θα αναλάβει όλα αυτά τα ζωάκια σου, έτσι ώστε εσύ να σπουδάσεις και να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα;
 
Back
Top