Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή μου 2019-2020

Manos Tyro

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2019
Μηνύματα
330
Καλησπέρα σε όλους!

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το καινούργιο θέμα καθώς ήρθαν τα πρώτα καναρινακια για φέτος. Με εσωτερική εκτροφή όπου όταν εσείς θα αρχιζεται, εμείς θα έχουμε τελειώσει όσων αφορά αυτά τα 3 ζευγάρια.
Ένα στιγμιότυπο λοιπόν

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να τα χαίρεσαι!
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον αν είναι απαραίτητο το νερό που τους δίνεις, συνυπολογίζοντας την υψηλή θερμοκρασία της κρέμας με την χαμηλή του νερού...
 
Μάνο να τα χαίρεσαι, οι γονείς δεν ταΐζουν τα μικρά;
Ταΐζουν αλλά βοηθάω μια φορά τη μέρα και εγώ. Σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1575318135[/automerge]
Να τα χαίρεσαι!
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον αν είναι απαραίτητο το νερό που τους δίνεις, συνυπολογίζοντας την υψηλή θερμοκρασία της κρέμας με την χαμηλή του νερού...
Ευχαριστώ! Δεν είναι κρέμα, είναι βρασμένος κρόκος αυγού. Και τα δύο σε θερμοκρασία δωματίου
[automerge]1575318151[/automerge]
Να τα χαιρεσαι!
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Μάνο, το τάισμα στο χέρι, ειδικά στην περίπτωση που δεν είναι μονόδρομος (ανικανότητα - άρνηση γονέων), ενέχει κινδύνους για τα μικρά, νομίζω ότι αυτό το γνωρίζεις ήδη.
Αν και το βίντεό σου είναι πολύ ωραίο, παρατηρώ επίσης ότι χρησιμοποιείς, το καπάκι ενός στυλό που είναι αρκετά αιχμηρό στην άκρη του, ότι ταΐζεις πολύ (συγκεκριμένα στο πρώτο πουλάκι, ο πρόλοβος μου φάνηκε ότι διογκώθηκε έντονα), και τα μικρά (και η φωλιά) λερώνονται από κρόκο αυγού (π.χ. αν όχι στην ακουστική οπή του ενός, δίπλα σε αυτήν ήταν κολλημένο ένα κομμάτι κρόκου), ο οποίος αλλοιώνεται πολύ γρήγορα, ειδικά σε υψηλές θερμοκρασίες (μια και φαντάζομαι ότι έπειτα τα ζεσταίνει η μητέρα τους).
Θα ήθελα να σκεφτείς ξανά την απόφασή σου.
 
Μπράβο Μάνο να τα χαίρεσαι! Καλή αναπαραγωγική περίοδο!
Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1575361317[/automerge]
Μάνο, το τάισμα στο χέρι, ειδικά στην περίπτωση που δεν είναι μονόδρομος (ανικανότητα - άρνηση γονέων), ενέχει κινδύνους για τα μικρά, νομίζω ότι αυτό το γνωρίζεις ήδη.
Αν και το βίντεό σου είναι πολύ ωραίο, παρατηρώ επίσης ότι χρησιμοποιείς, το καπάκι ενός στυλό που είναι αρκετά αιχμηρό στην άκρη του, ότι ταΐζεις πολύ (συγκεκριμένα στο πρώτο πουλάκι, ο πρόλοβος μου φάνηκε ότι διογκώθηκε έντονα), και τα μικρά (και η φωλιά) λερώνονται από κρόκο αυγού (π.χ. αν όχι στην ακουστική οπή του ενός, δίπλα σε αυτήν ήταν κολλημένο ένα κομμάτι κρόκου), ο οποίος αλλοιώνεται πολύ γρήγορα, ειδικά σε υψηλές θερμοκρασίες (μια και φαντάζομαι ότι έπειτα τα ζεσταίνει η μητέρα τους).
Θα ήθελα να σκεφτείς ξανά την απόφασή σου.
Σε ευχαριστώ για το σχόλιο. Δεν χρησιμοποιώ αυγοτροφές και κρέμες νεοσσών εφόσον έχω κότες και φρέσκα αυγά. Το καπάκι αποστειρώνεται με βρασμό κάθε φορά. Αύτη τη τακτική τη χρησιμοποιώ τα τελευταία 10 χρονια και ολα πανε καλά, οπότε θα συνεχίσω ως έχει.
 
Καλοκλάρωτα! Αλλά γιατί τόση βιασύνη; νομίζω είναι λίγο νωρίς για αναπαραγωγές.
Ευχαριστώ πολύ! Εσωτερική εκτροφή. Μάρτιο έχω τελειώσει με την αναπαραγωγή όπως κάθε χρόνο.
 
Το δίνεις ώστε να αραιώσει περισσότερο το αλεσμένο αυγό η για να μην αφυδατωθούν οι νεοσσοί;
Μαλακώνει το αυγό και για να μην στεγνώσει ο κρόκος στο στόμα τους. Αφυδάτωση να πάθουν δεν πιστεύω εφόσον τα ταΐζουν βασικά οι γονείς τους.
 
Μαλακώνει το αυγό και για να μην στεγνώσει ο κρόκος στο στόμα τους.
Προσωπικά θα απέφευγα την περιττή υγρασία στη φωλιά. Για το λόγο που αναφέρεις, μπορείς αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις λίγο ελαιόλαδο στο μείγμα της τροφής ώστε να αποκτήσει την υφή που θέλεις.
 
Προσωπικά θα απέφευγα την περιττή υγρασία στη φωλιά. Για το λόγο που αναφέρεις, μπορείς αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις λίγο ελαιόλαδο στο μείγμα της τροφής ώστε να αποκτήσει την υφή που θέλεις.
Ευχαριστώ πολύ για την σκέψη Σταύρο! Οι κουτσουλιες τους θα ειναι υδαρείς αλλα ευτυχώς όχι.
 
Back
Top