Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των budgies γίνεται τον Ιανουάριο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chriskal

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2013
Μηνύματα
40
Πόλη
Βούλα
Καλησπέρα σε όλους σας ήμουν για λίγο καιρό ανενεργός και προσπαθούσα να περιποιηθω τα παπαγαλάκια μου για αυτό δεν είχατε νέα μου όμως πάλι χρειάζομαι την βοήθεια σας! Έχω σε ένα κλουβί και τα δύο για πάνω από μισό χρόνο θεωρώ είναι σε ηλικία ενός έτους και τα δύο και με έχουν μπερδέψει όμως οι συμπεριφορές τους! Η θηλυκή μου παρόλο που καμιά φορά φιλιούνται μετα απλά σαν να ψιλό τσακώνονται και πετάει το ένα μακρυά! Στην φωλιά είχαν μπει μερικές φορές αλλά τώρα ούτε να την ακουμπήσουν! Σουπιοκοκκαλο υπάρχει πάντα μέσα και σε 2 με 3 μέρες το έχουν φάει τους βάζω και αυγό τροφή αν όχι και καθημερινά αλλά έχουν! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και τόσο καιρό ανυπομονώ απίστευτα να δω αυγουλακια! Κάτι κάνω λάθος πότε είναι περίοδος αναπαραγωγής τώρα τον ιανουαριο; και η κατάλληλη ηλικία είναι ενός ετους; Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε!

Προσπαθω να ανεβάσω ώρα τώρα φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ έβαλα μια σχετικη αν και θολή στο προφίλ μου με τα παπαγαλάκια μου!

Έχω διαβάσει αρκέτα σχετικά άρθρα και είχα κάνει πριν καποιους μήνες αυτό με το σκορδονερο αλλά τίποτα πρέπει να το επαναλαβω; Μήπως τελικά το ζευγάρι δεν έχει δεσει; έχω και άλλο ένα θηλυκό μήπως να κάνω μια αλλαγή μπας και βγάλω νέο ζευγαρι; η θα χαλάσω το άλλο δεν ξέρω τι να κάνω χάχα σας πει ζω και εσάς!
 
Καλησπέρα σε όλους σας ήμουν για λίγο καιρό ανενεργός και προσπαθούσα να περιποιηθω τα παπαγαλάκια μου για αυτό δεν είχατε νέα μου όμως πάλι χρειάζομαι την βοήθεια σας! Έχω σε ένα κλουβί και τα δύο για πάνω από μισό χρόνο θεωρώ είναι σε ηλικία ενός έτους και τα δύο και με έχουν μπερδέψει όμως οι συμπεριφορές τους! Η θηλυκή μου παρόλο που καμιά φορά φιλιούνται μετα απλά σαν να ψιλό τσακώνονται και πετάει το ένα μακρυά! Στην φωλιά είχαν μπει μερικές φορές αλλά τώρα ούτε να την ακουμπήσουν! Σουπιοκοκκαλο υπάρχει πάντα μέσα και σε 2 με 3 μέρες το έχουν φάει τους βάζω και αυγό τροφή αν όχι και καθημερινά αλλά έχουν! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και τόσο καιρό ανυπομονώ απίστευτα να δω αυγουλακια! Κάτι κάνω λάθος πότε είναι περίοδος αναπαραγωγής τώρα τον ιανουαριο; και η κατάλληλη ηλικία είναι ενός ετους; Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε!
Καλησπερα φιλε μου Χρηστο! Και εγω ανυπομονω παρα μα παρα πολυ να δω αυγουλακια στην φωλια, αλλα τι να κανουμε θελει υπομονη. Η περιοδο αναπαραγωης τους κανονικα ειναι η ανοιξη (οπως σε ολα τα ζωα) αλλα αν ειναι σε εσωτερικο χωρο το κλουβι μπορουν να ανπαραχθουν και αλλες εποχες του χρονου εκτος τις περιοδους που ειναι η πτεροροια. Εγω εχω ηδη ξεκινισει την διατροφικη προετοιμασια και πιστευω πως κατα τον Φλεβαρη θα αρχισουν να επισκεπτονται την φωλια και κατα τον Μαρτη με Απριλιο ελπιζω να δω αυγουλακια διοτι καιρο τωρα ''φιλιουνται'', αλληλοκαθαριζονται και αλλες πολλες τετοιες συμπεριφορες.Απο 'τι βλεπω το θυλικο σου ειναι σε φαση αναπαραγωγης (ειναι ακριβως ιδιο με το δικο μου θυλικο στν φοτο προφιλ μου) το ιδιο και το αρσενικο σου. Εσυ να τα δινεις φορυτα και λαχανικα, κυριως πρασινα και προπαντον αυγο. Και σουπιοκοκκαλο και κανε υπομονη.

Μπορουν να ζευγαρωσουν απο ενος ετους.
Έχω διαβάσει αρκέτα σχετικά άρθρα και είχα κάνει πριν καποιους μήνες αυτό με το σκορδονερο αλλά τίποτα πρέπει να το επαναλαβω; Μήπως τελικά το ζευγάρι δεν έχει δεσει; έχω και άλλο ένα θηλυκό μήπως να κάνω μια αλλαγή μπας και βγάλω νέο ζευγαρι; η θα χαλάσω το άλλο δεν ξέρω τι να κάνω χάχα σας πει ζω και εσάς!
Οταν λες εκανες θεραπεια με το σκορδονερο πως την εκανες και για ποιον λογο;Επισης η θεραπεια με το σκορδονερο δεν ειναι για την αναπαραγωγη αλλα για την αμυνα του οργανισμου! Ετσι οπως μας το περιεγραψες δεν μπορουμε να ξερουμε αν το ζευγος εχει δεσει. Το αν τσακωνονται καμια φορα δν πειραζει.Αλληλοκαθαριζονται,ραμφιζονται συχνα, καθονται μαζι;
 
Τέλεια ευχαριστώ πολύ αν και βούλα είναι η περιοχή μου και είμαι ο Χρήστος αλλά δεν πειράζει! Βασικά τα έχω σε εσωτερικό χώρο και θα μπορούσα να τους έβαζα μια σομπιτσα που απλά θα ταλλάξει έκανε να ζεσταίνονται πιο πολύ για να αισθανθούν κάπως ότι έχει ζέστη αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι επικίνδυνο! Το καλό τουλάχιστον είναι ότι είναι ώριμα και τα 2 οπότε θα κάνω την προετοιμασια και εύχομαι τα καλύτερα αποτελεσματα

Ααα δεν το ήξερα αυτό για το σκορδονερο ότι είναι για την άμυνα του οργανισμού απλά μου το προτειναν εδώ και το έκανα! Το θέμα είναι τα βλέπω να ραμφιζονται να παίζουν μεταξύ τους αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα το ένα θα πετάξει μακρυά από το άλλο! Μετά πλησιάζει το θηλυκό και απομακρυνεται το αρσενικό ύστερα γίνεται το αντίθετο πλησιάζει το αρσενικό και το θηλυκό φεύγει! Είναι όμως μερικές φορές που κάθονται δίπλα δίπλα χωρίς να κάνουν τίποτα και το αρσενικό αρχίζει και πηγαινει προς το μέρος της και κολλάει πάνω της! Τα βράδυ δεν ξέρω αν έχει σημασια αλλαπό κοιμούνται το ένα αρκετά μακρυά από το άλλο!
 
Τέλεια ευχαριστώ πολύ αν και βούλα είναι η περιοχή μου και είμαι ο Χρήστος αλλά δεν πειράζει! Βασικά τα έχω σε εσωτερικό χώρο και θα μπορούσα να τους έβαζα μια σομπιτσα που απλά θα ταλλάξει έκανε να ζεσταίνονται πιο πολύ για να αισθανθούν κάπως ότι έχει ζέστη αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι επικίνδυνο! Το καλό τουλάχιστον είναι ότι είναι ώριμα και τα 2 οπότε θα κάνω την προετοιμασια και εύχομαι τα καλύτερα αποτελεσματα
Sorry φιλε Χρηστο μπερδδευτικα, αλλα γραψε και εσυ το ονομα σου βρε ανρθωπε να ξερουμε πως να σε λεμε! 😛Καταρχας στις 2 πρωτες σειρες δεν μπορω να καταλαβω τι λες. Διατυπωσε το πιο σωστα. Εχει κρυο στον χωρο στον οποιο τα εχεις. Επισης η σομπα ξηρενει την ατμοσφαιρα για αυτο καλο θα εινα με ενα ψεκαστηρι να τα ψεκαζεις με νερο, οπως κανω εγω γιατι και εγω σομπα λειτουργω και να μην ειναι πολυ κοντα στην σομπα.
 
Ααα ενταξει για την σόμπα! Συγγνώμη για καμιά πράγματα απλά το τηλέφωνο έχει αυτόματη διόρθωση και εμφανίζει ότι να ναι! Το σκόρδο νερό λεν μου το πρότειναν σε αυτή την σελιδα αυτό!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου δήμο!
 
Χρήστο κάνε τον κόπο να μας περιγράψεις ακριβώς που έχεις το κλουβί των πουλιών και κάποιες λεπτομέρειες της διατροφής τους.
Επίσης βάλε κάποιες φωτογραφίες του κλουβιού, της φωλιάς κτλ.
 
Λοιπόν το κλουβί είναι σε εσωτερικό χώρο έξω από την πόρτα του δωματίου μου και καμιά φορά τα βράδυ τα βάζω μέσα στο μπάνιο όπου δεν κάνει κρύο και κλείνω και την πόρτα απλά γιατί κάνουν θόρυβο και ξυπνάτε τους πάντες στο σπίτι! Η διατροφή τους έχει σουπιοκοκολα αφθονη μα άφθονη όμως τροφή! Η οποία είναι όμως χύμα από πετσοπ αξιόπιστο όμως! Αυγό τροφή τους βάζω αραιά και που αλλά δεν έχουν μονίμως! Με τις φωτογραφίες έχω κάποιο θέμα εγώ δεν μπορώ να τις ανεβάσω από το κινητό λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο και δεν ξέρω τι να κάνω αλλιώς και βίντεο θα ανέβαζα και τα πάντα.. Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρία :)

Η φωλιά παντός είναι καινούργια τους έχω μέσα λίγο πριονίδι και είναι από την εξωτερική πλευρά του κλουβιού για να μην πιάνει πολυπάρχει χωρο! Είναι ξύλινη και σχετικά μεγάλη χωράνε μέσα δηλαδή! Αν και λίγες μέρες αφού τα έβαλα μέσα την έχω μονίμως πάνω στο κλουβί και εδώ πρέπει να έκανα λάθος αν και μου ψιλό έμπαιναν πιο παλιά τώρα δεν τα έχω δει να μπαίνουν απλά κοιτάνε λίγο από την τρύπα μόνο αυτό...
 
Λοιπόν το κλουβί είναι σε εσωτερικό χώρο έξω από την πόρτα του δωματίου μου και καμιά φορά τα βράδυ τα βάζω μέσα στο μπάνιο όπου δεν κάνει κρύο και κλείνω και την πόρτα απλά γιατί κάνουν θόρυβο και ξυπνάτε τους πάντες στο σπίτι! Η διατροφή τους έχει σουπιοκοκολα αφθονη μα άφθονη όμως τροφή! Η οποία είναι όμως χύμα από πετσοπ αξιόπιστο όμως! Αυγό τροφή τους βάζω αραιά και που αλλά δεν έχουν μονίμως! Με τις φωτογραφίες έχω κάποιο θέμα εγώ δεν μπορώ να τις ανεβάσω από το κινητό λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο και δεν ξέρω τι να κάνω αλλιώς και βίντεο θα ανέβαζα και τα πάντα.. Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρία :)

Η φωλιά παντός είναι καινούργια τους έχω μέσα λίγο πριονίδι και είναι από την εξωτερική πλευρά του κλουβιού για να μην πιάνει πολυπάρχει χωρο! Είναι ξύλινη και σχετικά μεγάλη χωράνε μέσα δηλαδή! Αν και λίγες μέρες αφού τα έβαλα μέσα την έχω μονίμως πάνω στο κλουβί και εδώ πρέπει να έκανα λάθος αν και μου ψιλό έμπαιναν πιο παλιά τώρα δεν τα έχω δει να μπαίνουν απλά κοιτάνε λίγο από την τρύπα μόνο αυτό...
Tο μπανιο δν ειναι και το κατλληλο μερος για πουλια! Δηλαδη το βραδυ κανουν φασαρια;Δεν κοιμουνται, μηπως εχεις το φως ανοιχτο; Οσο για την διατροφη καλη ειναι μονο να προσεχεις με τις χυμα! Επισης να τους βαζεις λιγο πρασιναδα (σπανακι, μαρουλι, μπροκολο) και λιγα φρουτα (μηλο, αχλαδι, μπανανα, πορτοκαλι), μπορεις να τα βαζεις και τριμμενο καροτο.
 
Βασικα κάνουν φασαρία το πρωί με τις πρώτες ακτίνες φωτός και τρελενονται οι γονείς μου! Χα χα αλλά δεν έχει κρύο εκεί μέσα είναι μια χαρά παντός. Αλλά αν είναι θα ψάξω άλλο μέρος! Ωραία θα επιχειρήσω να τους βάζω διάφορα φρούτα και λαχανικά παρόλο όταν τους έβαζα πιο παλιά δεν τα πολυακουμπουσαν! Έμα ειναι και παράξενα παπαγαλάκια χάχα εγώ το έχω πει!
 
Δεν πειραζει αν δεν τα ακουμπανε! Εσυ βαζε και θα μαθουν. Εγω κανω ενα κολπο,τα κοβω σε μικρα κομματακια και τα βαζω μαζι μετην τροφη και την επομενη μετα τα βγαζω. 😉
 
Σε τι κλουβί τα έχεις (διαστάσεις);
Στα προς αναπαραγωγή πουλιά δεν αρέσει να αλλάζουν χώρο, τα αναστατώνει. Χρειάζονται σταθερές συνθήκες. Θα μπορούσες ίσως να τα σκεπάζεις αντί να τα μεταφέρεις, ώστε να καθυστερείς λίγο τις φωνές τους το πρωί (δεν πετυχαίνει πάντα αυτή η μέθοδος).
Η διατροφή τους είναι πολύ φτωχή. Ουσιαστικά τρώνε μόνο σπόρους... Πρέπει να μάθουν να τρώνε πράσινα λαχανικά και φυσικά αυγό!
 
Θα τις δοκιμάσω τις συμβουλές σας φυσικά και ευχαριστώ πολύ! Αυγό τροφή τους φτιαχνω δικια μου όμως πράσινα λαχανικά τι μπορώ να τους βάζω και πως μέσα στην τροφή τους όπως είπε και ο φίλος ο δημος;
 
Τα λαχανικα και το μήλο είναι καλύτερο να τα δίνεις ξεχωριστά σε συγκεκριμενες ειδικές εσωτερικές. Ταιστρες! Μπροκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, ζοχος κτλ είναι πολύ θρεπτικά και θα τα τιμήσουν δεόντως!
 
Από μπρόκολο και κουνιπιδι τα βάζω όλα και αυτό το δεντράκι μπροστά η μόνο τα φυλλα; Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
 
Τα λαχανικα και το μήλο είναι καλύτερο να τα δίνεις ξεχωριστά σε συγκεκριμενες ειδικές εσωτερικές. Ταιστρες! Μπροκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, ζοχος κτλ είναι πολύ θρεπτικά και θα τα τιμήσουν δεόντως!
To θεμα ειναι οτι δεν τα ακουμπανε καν. Γι' αυτο εφω βαχω π.χ ενα φυλο μαρουλιου στα καγκελα και λιγα μικρα κομματακι μεσα στην τροφη και με τα βγαω μονο και μονο για να το μαθουν.
 
Back
Top