Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγική προσπάθεια για το 2018

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Τα πουλάκια αποκτήθηκαν το φθινόπωρο του 2016.
Ήταν όλα τους φετινά εκτός από ένα Αρσενικό Timbrado Espanol βαθμολογημένο του 2013. Γενικά πολύ καλά πουλιά και από καλούς εκτροφείς.

Συνολικά τρία ζευγάρια μπήκαν για αναπαραγωγή την άνοιξη του 2017:
Ένα ζευγάρι Αρσενικό Αχάτης Κίτρινο Μωσαϊκό φορέας Τοπάζιο με Θηλυκό Αχάτη Τοπάζιο Κίτρινο Μωσαϊκό.
Δύο ζευγάρια Timbrado Espanol.

Με πολύ σωστή προετοιμασία και πολύ καλές συνθήκες διαμονής/διαβίωσης μπήκαν σε τρεις αναπαραγωγικούς κύκλους με πολύ φτωχά, θα έλεγα αποκαρδιωτικά, αποτελέσματα.

1o ζευγάρι Timbrado Espanol (με το αρσενικό του ’13)
Τρεις άσπορες γέννες των 6-5-5 αυγών.

2o ζευγάρι Timbrado Espanol (και τα δυο πουλάκια του ’16)
Τρεις γέννες με 2/6 – 4/5 – 3/5 συνολικά κλάρωσαν 9 πουλάκια.

3o ζευγάρι τα Αχατάκια
Τρεις άσπορες γέννες των 4-5-5 αυγών.

Σημείωση: Όσα αυγά δεν εκκολάφτηκαν ήταν άσπορα, σε κανένα δεν σταμάτησε η ανάπτυξη ούτε έχασα νεοσσό στην φωλιά. Επίσης δεν έγινε αντικατάσταση αυγών ούτε ωοσκόπηση στην εβδομάδα.

Φέτος, την άνοιξη του 2018, με περισσότερη εμπειρία και πιο καλά προετοιμασμένος, έβαλα για αναπαραγωγή συνολικά 5 ζευγάρια. Ακριβώς τα ίδια τρία περσινά και από ένα αρσενικό και θηλυκό που κράτησα από τα περσινά μικρά, τα πρώτα «δικά μου» πουλιά παντρεύοντας τα με γαμπρό και νύφη αντίστοιχα με νέα αίματα.

Τα αποτελέσματα λίγο καλύτερα, περισσότερος πλουραλισμός, περισσότερες απώλειες αλλά παραμένουν πολύ μέτρια…

1o ζευγάρι Timbrado Espanol (με το αρσενικό του ’13)
Α’ προσπάθεια: κανένα αυγό.
Β’ προσπάθεια: κανένα αυγό.
Γ’ προσπάθεια: απεβίωσε ξαφνικά ( ; ) το θηλυκό του ‘16

2o ζευγάρι Timbrado Espanol (και τα δυο πουλάκια του ’16)
Α’ προσπάθεια: 5 άσπορα αυγά.
Β’ προσπάθεια: 2 πουλάκια και 4 άσπορα αυγά.
Γ’ προσπάθεια: 4 πουλάκια και 2 ακόμα αυγά... (σε εξέλιξη)

3o ζευγάρι τα Αχατάκια
Α’ προσπάθεια: 5 άσπορα αυγά.
Β’ προσπάθεια: 2 πουλάκια κλάρωσαν, 2 απώλειες νεοσσών το ένα τη δεύτερη ημέρα και το άλλο τη δέκατη και 1 άσπορο αυγό από 5 συνολικά αυγά.
Γ’ προσπάθεια: 5 άσπορα αυγά.

4o ζευγάρι Timbrado Espanol (με αρσενικό δικό μου του ’17 + θηλυκό του ’17 από ανταλλαγή)
Α’ προσπάθεια: 1 πουλάκι που χάθηκε 14 ημερών (έδειχνε από την αρχή χαμηλούς ρυθμούς ανάπτυξης αλλά αφού ήταν μόνο του και έφτασε δυο εβδομάδων με ξάφνιασε η απώλειά του) + 4 άσπορα αυγά.
Β’ προσπάθεια: 2 πουλάκια κλάρωσαν και 3 άσπορα αυγά.
Γ’ προσπάθεια: 5 αυγά... (σε εξέλιξη)

5ο ζευγάρι Timbrado Espanol (με θηλυκό δικό μου του ’17 + αρσενικό του ’12 από φίλο στον χώρο του)
Α’ προσπάθεια: 1 πουλάκι κλάρωσε + 4 άσπορα αυγά.
Β’ προσπάθεια: 5 άσπορα αυγά.
Γ’ προσπάθεια: Δεν προχωρήσαμε σε άλλη προσπάθεια…

To be continued…
 
Σπύρο, μετά την πτερόρροια και την επιστροφή απο τις καλοκαιρινές διακοπές θα κάνουμε στην λέσχη, οπωσδήποτε 1-2 σεμινάρια με αντικείμενο την διατροφή και διατήρηση των πουλιών κατα την περίοδο της χειμερινής ανάπαυσης και της προετοιμασίας με ιδιαίτερο βάρος σ' αυτή των αρσενικών. Ισως πράγματα πολύ ειπωμένα αλλά που με την συμμετοχή όλων και τις τελευταίες εμπειρίες και γνώσεις θα βοηθήσουν για μια καλύτερη χρονιά.
 
Μου φαίνεται πως φέτος δεν θα έχει διακοπές, όχι τουλάχιστον με τέτοιες αποδόσεις...
Έμεινα μεταξεταστέος...
Καλοκαιρινά ιδιαίτερα και εντατικά μαθήματα...
 
Καλοκαιρινά ιδιαίτερα και εντατικά μαθήματα
Σίγουρα οι γνώσεις πάντα χρειάζονται.. και καλό είναι να υπάρχουν και να διανθίζονται!
Εγώ πάντως δε θα αγνοούσα ποτέ και την ίδια τη "φύση"... Που αντιδρά πάντα με τους δικούς της απόλυτους νόμους. διαφοροποιώντας κάθε προσπάθεια ... κατατροπώνοντας κάθε "πρέπει", "κάνε" κλπ ... διαλύοντας κάθε ανθρώπινη βεβαιότητα ή σιγουριά.
Κι όλο αυτό κάνει πανέμορφη, ξεχωριστή και σίγουρα μοναδική. κάθε αναπαραγωγική προσπάθεια!
Καλή συνέχεια... Πάμε για καλύτερα του χρόνου!
 
Σίγουρα οι γνώσεις πάντα χρειάζονται.. και καλό είναι να υπάρχουν και να διανθίζονται! Εγώ πάντως δε θα αγνοούσα ποτέ και την ίδια τη "φύση"
- Γιάννη δεν αποτελούν αντίθετους πόλους η όποια γνώση, με τις γενετικές παρακαταθήκες που έχει ενσταλάξει στα όντα της η φύση. Ισα-ίσα, η βαθειά γνώση και κατανόηση των δεύτερων, οδηγεί με ασφάλεια στο κτίσιμο μιας, κατα το δυνατόν, εξομοίωσης της "φυσικής" ζωής. Αυτή είναι πάντα το ζητούμενο. Έτσι, η γνώση, η εμπειρία, η ενημέρωση προσφέρει την ελαχιστοποίηση των ανθρώπινων λαθών και τον καλύτερο κύκλο ζωής στα υπο αιχμαλωσία, φιλαράκια μας.
 
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι τα πολλά ασπορα αυγά. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε κακή προετοιμασία; Κακή συντήρηση κατά τον χειμώνα;
Τα αποτελέσματα αν εξαιρέσεις τα ασπορα αυγά, θα τα έλεγα αρκετά καλά μονό και μόνο επειδή δεν έχασες πολλούς νεοσσους. Άλλωστε η δεύτερη προσπάθεια σου, σωστά;
Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου.
 
Back
Top