Αναπαραγωγή Η αξία της παραμάνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaxo4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaxo4

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.318
Πόλη
Ραφήνα
Καλησπέρα. Σας είχα ενημερωσει για ένα θέμα που είχα με μεταφορά αυγών σε καναρα. Είχα 2 νεοσσους και αυγα που θα εκκολάπτονταν 5 μέρες μετα. Τα αυγά ήταν καταδικασμένα ώσπου την κατάσταση έσωσε μια παραμάνα. Μια θηλυκιά 5 ετών που εχω αποσύρει από την αναπαραγωγή. Εφτιαξε φωλιά χωρίς αυγά, είχε κανει 2 σειρές αυγών ως τώρα.. Μετεφερα τα 4 αυγά,τα δέχτηκε αμέσως και τώρα μεγαλώνει 4 νεοσσούς! Δεν είχε τύχη ποτέ να χρησιμοποιήσω παραμάνα, κάταλαβα με την αφορμή αυτη την αξία της παραμάνας στην αναπαραγωγή. Συχνά γερασμένα θηλυκά τα ξεφορτώνονται οι εκτροφείς ένω με την εμπειρία τους μπορούν να σώσουν μια κατάσταση. Χρησιμό θα ήταν και ένα άρθρο για την αξία και διαχείριση της παραμάνας στην αναπαραγωγή.
 
Καλησπέρα και σε σένα Γιώργο! Χαίρομαι πολύ για την επιτυχία και την αίσια έκβαση της υιοθεσίας! Άξια η θετή τους μητέρα και πολλά μπράβο σε σένα για τον ψύχραιμο και υπεύθυνο χειρισμό σου! Σας εύχομαι καλή συνέχεια! 🙂👏

Σε ευχαριστούμε θερμά για την ενημέρωση και για την συμβουλή! 🙂👍
 
Χρησιμό θα ήταν και ένα άρθρο για την αξία και διαχείριση της παραμάνας στην αναπαραγωγή.
Ούτε βαλτός να ήσουν...
Υπεραξία η παραμάνα
Είναι αυτό που δουλεύω εδώ και λίγες μέρες...
Δώστε μου λίγο χρόνο να το τελειώσω
 
Μπράβο Γιώργο σε εσένα και στην κανάρα σου.
Ελπίζω να μην λησμονήσεις την προσπάθεια της και να έχεις το πουλί σε εξέχουσα θέση μέσα στην εκτροφή σου.
 
Γιώργο, όταν έχεις μία "κακή" μητέρα από την οποία όμως θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις πουλιά για να συνεχίσεις το γενεαλογικό πρόγραμμα που έχεις καταρτίσει για το μέλλον, η παραμάνα είναι απαραίτητη. Γιάννη, περιμένουμε το άρθρο σου.
 
Τα καναρινάκια κάθε χρόνο με μαθαίνουν και κάτι!
Όλοι μας Γιώργο από όλα τα ζώα! Επαληθεύεται και τηρείται η ρήση: "Γηράσκω αεί διδασκόμενος"!

Είναι μια καταπληκτική κάτασπρη σκοτς φάνσυ, φυσικά θα παραμείνει ψηλά στην εκτίμηση μου!
Διαμάντι! Ένα θηλυκό που θα το ήθελαν πολλοί στο εκτροφείο τους! Είσαι πολύ τυχερός που την έχεις και μπράβο σου που την εκτιμάς και την φροντίζεις! Να σου ζήσει και να την χαίρεσαι! 🙂

Είναι αυτό που δουλεύω εδώ και λίγες μέρες...
Δώστε μου λίγο χρόνο να το τελειώσω
Θα αναμένουμε τις παρατηρήσεις και τις σημειώσεις σας κύριε Γιάννη! 🙂👍
 
Back
Top