Φροντίδα Η απόδραση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτην την ιστορία.
Στα τόσα και τόσα χρόνια που ασχολουμαι με παπαγαλάκια και κοκατίλ δεν μου είχε ποτέ τύχει να επιχειρήσει κάποιο να δραπετεύσει.
πριν περίπου δύο εβδομάδες πήρα μια σύντροφο για το Budgie μου.
Την ονόμασα Χλόη, της πήρα extra large κλουβάκι για να χωρέσουν με τον Πέτρο, καθώς και παιχνίδια.
Το κλουβι πολύ ωραίο, όμως οι ταϊστρες δεν έχουν από πάνω την ασφάλεια με το ελατήριο. Είναι ενσωματωμένες στο κλουβί και ανοιγοντας το καπάκι εξωτερικά μπορείς να βάλεις τροφή.

Η Χλόη είναι μικρή ακόμη σε ηλικία, αλλά και πολύ τσαχπίνα. Δραστήρια και αεικίνητη βρίσκει τρόπους να κάνει ακροβατικά και άλλα τέτοια κόλπα. Επίσης απο την αρχη δεν έδειξε να με φοβάται. Κάθεται να την χαϊδεύω και ανεβαίνει και στο δάχτυλο για βόλτα. Ωστόσο καθώς προσεχω ακόμα λόγω της καραντίνας, δεν την έχω βγάλει εκτός κλουβιού.

Σήμερα όμως το πρωί την βρήκα να κάθεται πάνω στο κλουβί των Shaft tails!😱 στο δίπλα δωμάτιο και να παιζει με το κορδόνι της φωλιάς τους! Κοιταω και το κλουβι της, όλα τα πορτάκια κλειστά. Κοιτάω και την ταϊστρα όλη η τροφη απέξω. Προφανώς ανοιξε το καπάκι έτσι όπως βυθίζεται στην ταϊστρα...
Δεν ήθελα να την τρομάξω, ουτε να χαλάσω την εκπαίδευση μας, οπότε την αφησα ελεύθερη στο δωμάτιο (αφου μετακίνησα τυχόν επικινδυνα αντικειμενα) και ανοιξα και την πόρτα στον Πέτρο.. (πάει η καραντίνα). Έφυγα για δουλειά και γυρνώντας την βρήκα μέσα στο κλουβί της ανέμελη... Σαν να μην είχε γίνει τίποτα... Και ο Πέτρος φυσικά δεν είχε καν βγει απο το κλουβι αν και ανταλλαξαν κατι φιλάκια όσο ήμουν σπίτι και χοροπηδουσε η Χλόη πάνω στο κλουβί του:)

Σε κάθε άλλη περίπτωση θα μοιραζομουν και φωτογραφίες μαζί σας από αυτην την τρελή εξόρμηση της Χλόης να ενοχλεί όλα τα πουλιά του σπιτιού αλλά δυστυχώς η φωτογραφική μου είναι για επισκευή
 
φιλική συμβουλη:"ασφάλισε τις ταίστρες"
πολλά πουλάκια χάθηκαν εξ αιτίας των συγκεκριμένων κλουβιών!
κατά τα άλλα, πολύ πλάκα πρέπει να έχει το τσαχπινοπαπαγάλι σου...
 
Σοφάκι πώς; Με ταινία; Και μετά πως θα βάζω τροφή μέσα;
 
Ισως αν εβαζες εσωτερικές ταίστρες;

Να σου ζησει η Χλόη η αλανιάρα!
 
Τι αναγκη τις εχεις τις φωτογραφικες μηχανες! Καλυτερη περιγραφη δεν μουχει τυχει! Ασε που καλα λενε κατα μανα κατα κυρη! Σου μοιαζει η Χλοη μαλλον.Αλλα για να μην της συμβει κατι οταν λειπεις αν δεν βρεις αλλη λυση,ισως χρειαστει να της αγορασεις αλλο κλουβι! Συνηθως οι αντρες ειναι πιο εμπειροι σε τεχνικα θεματα ισως καποιος βλεποντας το ειδος απο το καπακι να μπορει να σε βοηθησει π.χ πλαστικο καπακι τρυπουλα οχι πολυ στην ακρη και μια μικρη μεταλικη ασφαλεια σε σχημα S που να μπορει να ασφαλιζει το καπακι στο κατω μερος του κλουβιου, αλλα σιγουρα θα υπαρχει κινδυνος να μαζευει μικροβια με τον καιρο. Μας λες αν θελεις τι θα αποφασισεις για να προφυλλαξεις κι αλλους πιθανους δραπετες!
 
Μυριαμ η χλοη πρεπει να εχει πολυ πλακα. Θα μπορουσε ανετα να ειναι πρωταγωνιστρια σε ταινια. Σου ευχομαι να την χαιρεσαι και αν μπορεις να βρεις καποιου ειδους ελατηριου που να ασφαλιζει τα καπακια απο τις ταιστρες
 
βρησκουν αυτα τροπους... Εμενα η πρωτη παπαγαλινα που ειχα ανοιγε μονη της τη πορτα!
 
Back
Top