Γενικά Η ατυχη μου καρδερινουλα

elena politidou

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2015
Μηνύματα
92
Πόλη
Θεσσαλονίκη
οπως σας εχω γραψει και πιο παλιοτερα που ειχα μια καρδερινα που χτυπιοταν μες στο κλουβι! Καλυτερα να μην την αφηνα ποτε γιατι με το που την επιασα στα χερια μου να την ελευθερωσω αυτη η καημενουλα δεν πεταξε απλα περπατησε λιγο κα τοτε ηρθε το τελος της γιατι στην αυλη του χωριου παραμονευε μια ομορφη δικια μας γατα και το αρπαξε στο λεπτο!
 
Επρεπε να εχεις προνοησει τοσο λιγο Ελενα. Λυπαμαι για το πουλακι αλλα αυτο ειναι κοινη λογικη. Τοσα μερη απομακρυσμενα εχει ενα χωριο που θα μπορουσε να εχει μερικα δευτερολεπτα να συνειδητοποιησει τι συμβαινει.
 
Κριμα Ελενα, και για το πουλακι και γι'αυτο που εζησες. Ισως επρεπε να ειχες βεβαιωθει οτι μπορει να πεταξει καλα, και να ενημερωθεις για την σωστη επανενταξη, σε απομερο μερος οπου θα μειωνονταν οι κινδυνοι.
 
Κριμα Ελενα, και για το πουλακι και γι'αυτο που εζησες. Ισως επρεπε να ειχες βεβαιωθει οτι μπορει να πεταξει καλα, και να ενημερωθεις για την σωστη επανενταξη, σε απομερο μερος οπου θα μειωνονταν οι κινδυνοι.
κριμα δεν θα πεις τιποτα και την προσεχα την μικρουλα μου τωρα το ξεχασα λιγο που εβγαλα νεοσσους και ασχοληθηκα με αυτους αφου θελω ολες της καρδερινες μου να τις δωσω
 
κριμα δεν θα πεις τιποτα και την προσεχα την μικρουλα μου τωρα το ξεχασα λιγο που εβγαλα νεοσσους και ασχοληθηκα με αυτους αφου θελω ολες της καρδερινες μου να τις δωσω
Ποσα εχεις; Τι ειναι και που σκοπευεις να τα πας;
 
Ποσα εχεις; Τι ειναι και που σκοπευεις να τα πας;
οταν λεω νεοσσους εννοω καναρινια και πιστευω τωρα πια πως τα αγριοπουλια ειναι για την φυση οταν βγαλεις δικα σου τοτε το καταλαβαινεις
 
Ειπες οτι θελεις ολες τις καρδερινες σου να τις δωσεις. Ποσες εχεις; Ειναι αγριες; Τι θα τις κανεις;
 
Έφυγε από την αιχμαλωσία και πριν το συνειδητοποιήσει έγινε μεζές... Ελπίζω αν υπάρχουν άλλα να μην έχουν την ίδια τύχη..
Δεν ανοίγουμε το κλουβί να φύγει, αν δεν βεβαιωθούμε ότι είναι σε θέση να πετάξει.. Και υπάρχουν κάποιοι κανόνες πριν προβούμε σε απελευθέρωση.. Αλλιώς τα καταδικάζουμε!
 
Ειπες οτι θελεις ολες τις καρδερινες σου να τις δωσεις. Ποσες εχεις; Ειναι αγριες; Τι θα τις κανεις;
αγριες ειναι και δεν ξερω τι θα τις κανω, μπορουν τωρα αυτα να συνεχισουν στην φυση μετα απο 8 χρονια στο κλουβι. Απλα η μια μου τσιμπιεται και ρωτησα αν μπορουσατε να με συμβουλευατε αλλα αφου ειναι αγρια απαγορευεται.

Έφυγε από την αιχμαλωσία και πριν το συνειδητοποιήσει έγινε μεζές... Ελπίζω αν υπάρχουν άλλα να μην έχουν την ίδια τύχη..
Δεν ανοίγουμε το κλουβί να φύγει, αν δεν βεβαιωθούμε ότι είναι σε θέση να πετάξει.. Και υπάρχουν κάποιοι κανόνες πριν προβούμε σε απελευθέρωση.. Αλλιώς τα καταδικάζουμε!
Τι να πω το ειδα και αυτο μπροστα στα ματια μου
 
Και οταν λες οτι θα τις δωσεις, σε αλλους εννοεις; Πιστευω θα επρεπε να μιλησεις με ΑΝΙΜΑ :: Σύλλογος για την Προστασία και την Περίθαλψη Άγριας Ζωής - ΑΝΙΜΑ :: Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής να σε συμβουλευσουν αν και πως μπορουν να ελευθερωθουν. Εκεινοι ξερουν καλυτερα.

Μπορεις να προσδιορισεις το τσιμπιεται; Μηπως το πουλακι τρωγεται; Υποννοια ψειρων υπαρχει;
 
Και οταν λες οτι θα τις δωσεις, σε αλλους εννοεις; Πιστευω θα επρεπε να μιλησεις με ΑΝΙΜΑ :: Σύλλογος για την Προστασία και την Περίθαλψη Άγριας Ζωής - ΑΝΙΜΑ :: Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής να σε συμβουλευσουν αν και πως μπορουν να ελευθερωθουν. Εκεινοι ξερουν καλυτερα.

Μπορεις να προσδιορισεις το τσιμπιεται; Μηπως το πουλακι τρωγεται; Υποννοια ψειρων υπαρχει;
στην κοιλια της απο κατω τηντσιμπαει με το ραμφος της και δεν εχει πουπουλα στο σημειο εκεινο φαινεται το δερμα της για ψειρες δεν ξερω πως θα το καταλαβω αυτο;
 
Κρίμα πολύ.Αντί να χαρείς που το ελευθέρωσες λυπήθηκες. Πρόσεχε τα υπόλοιπα.
 
Οταν αφήνουμε μια Καρδερίνα πίσω στην φύση δεν την βγάζουμε απλά απο το κλουβί και την αφήνουμε αλλά κρεμάμε το κλουβί κάπου ψηλά το ανοίγουμε και το αφήνουμε εκεί τουλάχιστον μια εβδομάδα εννοείτε πως αν πάμε σε αγνωςτο Μέρος την Καρδερίνα μας αυτο θα πρέπει να ειναι το λιγότερο 4 μέρες εκεί ώστε να μπορεί το πουλί να προσανατολιστεί γιατι σε αντίθεση με τα καναρίνια που έχουν χάσει κάθε ίχνος επιβίωσης εκτος κλουβιού η Καρδερίνα θα γυρίσει πάλι στο κλουβί να φάει αν δεν βρει αυτο που ψάχνει και αυτο που ψάχνει ειναι η τροφή που έτρωγε.
 
Back
Top