Διατροφή Η αυγοτροφή μου με κουάκερ 2 ρυζάλευρο και βότανα

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
τα υλικα
1 αυγο με το τσοφλι βρασμενο 15 λεπτα
2 κσ φρυγανια τρυμενη
2 κσ κουακερ
2 κσ ρυζαλευρο για μωρά
γυρη
βοτανα πχ. Ταραξάκο,Δενδρολίβανο,Βασιλικό,Λουίζα, Χαμομίλι, λεβαντα
γυρη
μελόνερο
ξυσμα πορτοκαλιου

εκτελεση
βαζω τις φρυγανιες το κουακερ το τσοφλι και το ρυζλευρο στο μπλεντερ να τριφτουν καλα, προσθετω τα αρωματικα βοτανα και τα χτυπαω ολα μαζι... Βαζω το αυγο κομμενο σε φετες μαζι με το ξυσμα πορτοκαλιου, στη συνεχεια το μελονερο και ειναι ετοιμη.

ελπιζω να σας αρεσει 😛

rsz_1hez2.webp rsz_231d7.webp rsz_3whh7.webp
 
Κι εμένα μου αρέσει είναι μια εξελιγμένη μορφή της δικής μου ( του jk21 δηλαδή). Εγώ δεν βάζω αυτήν την στιγμή το ρυζάλευρο, το ξύσμα πορτοκαλιού και την γύρη και θα το κάνω την επόμενη φορά γιατί μου άρεσε. Ευχαριστούμε πολύ Πόπη!
 
πολυ ωραια μου ακουγεται ποπη θα την κανω σιγουρα και εγω
 
Κι εμένα μου αρέσει είναι μια εξελιγμένη μορφή της δικής μου ( του jk21 δηλαδή). Εγώ δεν βάζω αυτήν την στιγμή το ρυζάλευρο, το ξύσμα πορτοκαλιού και την γύρη και θα το κάνω την επόμενη φορά γιατί μου άρεσε. Ευχαριστούμε πολύ Πόπη!
σωστα αυτη την βαση χρησιμοποιω Μαρία με μερικες αλλαγες, εχω επισης βαλει Echinachea που ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα, είναι ένα φυσικό προϊόν χωρίς παρενέργειες και λευκο τσαι το οποιο αποτελεί το λιγότερο επεξεργασμένο τσάι και περιέχει τα υψηλότερα ποσοστά αντιοξειδωτικών ουσιών.
 
απο οτι ξερω το αυγο χαλαει γρηγορα... η αυγοτροφη αυτη την κανεις την δινεις το πρωι μεχρι το βραδυ και την πετας;
 
Όχι, φροντίζεις να είναι η τελική μορφή της στεγνή, δηλαδή ελέγχεις η ποσότητα των υγρών στοιχείων να μην καθιστά υγρό το μείγμα σου, και φυλάσσεται μία εβδομάδα στην ψύξη του ψυγείου. Εγώ όποτε ανοίγω το ψυγείο, κουνάω το ταπεράκι που την έχω για να μην "κολλάει" σε κάποια σημεία και κάνει σβωλαράκια.
 
παιδια λιγο προσοχη με τις σπιτικες αυγοτροφες,το κανουμε γιατι δινουμε πιο υγειινα πραγματα στα πουλια αλλα μπορει να αποβει μοιραιο. Οι τυποποιημενες μπορει να μην ειναι οτι καλυτερο απο μεριας ποιοτητας και φρεσκαδας αλλα στα στοιχεια που παιρνει ενα πουλι ειναι ελεγμενες.υπαρχουν παραδειγματα αρκετα που σπιτικες αυγοτροφες ηταν επικινδυνες. Δε θελω να ειμαι ο αρνητικος της παρεας απλα λιγοτερος ενθουσιασμος περισσοτερη προσοχη
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη. Γι αυτό θεωρώ καλύτερες τις απλές συνταγές που δεν έχουν ρίσκο κακών συνδυασμών. Επίσης μεγάλη προσοχή στο υγρό στοιχείο. Η υγρασία μουχλιάζει το μείγμα σε λιγότερο από 3 ημέρες ακόμα και στο ψυγείο.
 
τα υλικα
1 αυγο με το τσοφλι βρασμενο 15 λεπτα
2 κσ φρυγανια τρυμενη
2 κσ κουακερ
2 κσ ρυζαλευρο για μωρά
γυρη
βοτανα πχ. Ταραξάκο,Δενδρολίβανο,Βασιλικό,Λουίζα, Χαμομίλι, λεβαντα
γυρη
μελόνερο
ξυσμα πορτοκαλιου

εκτελεση
βαζω τις φρυγανιες το κουακερ το τσοφλι και το ρυζλευρο στο μπλεντερ να τριφτουν καλα, προσθετω τα αρωματικα βοτανα και τα χτυπαω ολα μαζι... Βαζω το αυγο κομμενο σε φετες μαζι με το ξυσμα πορτοκαλιου, στη συνεχεια το μελονερο και ειναι ετοιμη.

ελπιζω να σας αρεσει 😛

View attachment 27807 View attachment 27808 View attachment 27809
Μαζι και το τσοφλι; Νομιζα το καιαριζω κανονικα το αυγο το κοβω και του το δινω. Οχι και το τσοφλι μαζι!
 
ευχαριστω πολυ Αλικη. Για να δουμε αν θα το πλησιασει. Εκτος απο σπορακια δεν τρωει τιποτα αλλο. Δοκιμαζω καθε φορα με διαφορους τροπους να του δωσω φρουτα, λαχανικα κτλ αλλα δεν τα τρωει. Τωρα αφαιρεσα τις τροφοθηκες και αφησα μονο την αυγοτροφη αλλα τον εχει πιασει τρελα.Φωναζει, τρεχει, πεταει. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστη αυτη μου η κινηση. Αν κανω λαθος διορθωσε με.
 
Ναι δεν είναι σωστό, μείωσε την ποσότητα της ημερήσιας δόσης των σπόρων αλλά μην τους αφαιρείς εντελώς.
 
για κανα δεκαλεπτο το κανω. Δεν μπορω τελειως τον λυπαμαι και δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησω νηστικο. εβαλα μερικα σπορακια πανω στο αυγο κι ετσι τοπλησιασε. του εδωσα και αυτο που μου εδωσαν απο το pet shop που μοιαζει με κεχρι αλλα δεν ειναι και ανεβηκε και στο χερι μου. Ολα πρωτη φορα σημερα. Δεν το περιμενα απλα ειπα να ξεκινησω για ν'αρχισει να συνηθιζει το χερι μου
 
Back
Top