Φροντίδα Η γνώμη σας για αυτήν την κλούβα

tasosts

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
27
Παιδιά, βρήκα στο internet αυτήν την κλούβα και έχω... Καταφτιαχτεί. Λέω να μην την αγοράσω, αλλά να την φτιάξω μόνος μου. Όπως βλέπετε είναι 2όροφη και έχει 2 διαμερίσματα ο κάθε όροφος. Οι διαστάσεις της είναι:
105εκ x 60εκ x 175εκ.
Με δεδομένο ότι σκέφτομαι να βάλω μέσα καμια 10αριά πουλιά για αναπαραγωγή του χρόνου, θα ήθελα τη γνώμη και τις παρατηρήσεις σας...
Να είναι όλα τα πουλιά μαζί, και να τα περιορίζω στα διαμερίσματα-ζευγαρώστρες μόνο την περίοδο αναπαραγωγής; 😕 ;
Για δώστε γνώμες και σώστε... 😀
 
Να και η κλούβα...
Σκέφτομαι τα πλαϊνά με σύρμα γαλβανιζέ, και μπροστά έτοιμες προσόψεις.
(απλά έχω δίλημμα αν είναι με υποδοχή για ταϊστρες και εξωτερική φωλιά ή απλές μόνο με πόρτα, οπότε να χρησιμοποιήσω εσωτερικές ταϊστρες).
Παίδες, ακούω γνώμες και ιδέες..
 

Συνημμένα

  • Voliera  ART.  16.webp
    Voliera ART. 16.webp
    12,2 KB · Προβολές: 386
Τάσο πριν απ' όλα να πούμε οτι δεν είναι δυόροφη γιατί δεν υπάρχει
πρόβλεψη για ενδιάμεσο συρτάρι-πάτο.
-Ανεξάρτητα απο αυτό, οι κλούβες
είναι χρήσιμες για να περνούν την περίοδο της πτερόρροιας, να κοινωνικοποιούνται
και να ωριμάζουν τα νέα πουλιά που έχουμε πάρει απο την αναπαραγωγική περίοδο.
Είναι τελείως ακατάλληλες για σοβαρή αναπαραγωγή, για πολλούς λόγους.
Ο τρόπος που συνηθίζεται να περνούν τον χειμώνα τα παλαιότερα πουλιά
είναι... Τα μεν θηλυκά σε ομάδες των 5-8-15 ή και περισσοτέρων μαζί, ανάλογα τον χώρο
Τα δέ αρσενικά αν είναι δυνατόν σε ατομικά κλουβιά.
-Ολες οι κατασκευές είναι καλύτερα να έχουν δυνατότητα πρόσβασης στο φαί και στο νερό εξωτερικά, χωρίς να χρειάζεται να βάλουμε χέρια μέσα.
Σκέψου λίγο την χρήση για την οποίαν τελικά θα την χρησιμοποιήσεις.
Τα άλλα θα έρθουν σιγά-σιγά με γνώμες και εμπειρίες άλλων που έχουν φτιάξει
πολύ ωραίες κατασκευές.
 
αν τελικα την φτιαξεις καλο ειναι να την κανεις δυοροφη με χωρισμα και επισης βαθος μην την κανεις πανω απο 40-50 εκατοστα για να πιανεις ποιο ευκολα τα πουλια..
 
Κατά λάθος έβαλα λάθος φωτο ☹
Να ποια είναι η κλούβα.. 😉
 

Συνημμένα

  • Voliera  ART.  15.webp
    Voliera ART. 15.webp
    12,7 KB · Προβολές: 409
  • Like
Αντιδράσεις: fragos
Ρε παιδιά έχω κολλήσει και θέλω βοήθεια για τί να κάνω...

  1. να προβώ στην αγορά έτοιμης κινέζικης (διαστάσεων 80x54x162cm) κλούβας 100€ περίπου; {τη βλέπετε στη φωτο που ακολουθεί}
  2. να κατασκευάσω αυτή των συνημένων μια με κουνελόσυρμα αλλά στο μπροστινό μέρος να βάλω προσόψεις (κόστος προσόψεων, πάτων και διαχωριστικών περίπου 115€ + κόστος κουνελοσύρματος, λαμαρίνας και γαλβανιζέ δοκών), η οποία θα είναι 2 διαμερισμάτων και 2 ορόφων;
 

Συνημμένα

  • κινεζικη.webp
    κινεζικη.webp
    2,9 KB · Προβολές: 165
κοιτα στην τελευταια ερωτηση αν ειναι να εχεις μια κλουβα αγορασε την, γλιτωνεις πολλα. Αν ειναι για παραπανω πουλια καλυτερα να τις φτιαξεις,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κανουν για αναπαραγωγη
 
Δηλαδή φίλε πόσα πουλιά θα μπορούσαν να μπουν σε κάθε κλούβα από αυτές;
 
κατα την γνωμη αγορασε την αμα σου βγαινει πιο φθηνα.
περιπου 8-10 πουλια στο καθε κομματι.
 
Αυτή η κλουβα δεν κανει για αναπαραγωγη. Ειναι καλη ομορφη για να καμαρωνεις τα πουλακια σου το χειμωνα. Για αναπαραγωγη να προτειμησεις ξεχωριστες ζευγαρωστρες ετσι θα μπορεις να ελεγχεις τα πουλια σου και θα ξερεις και ποιοι θα ειναι οι γονεις του καθε πουλιου. Αν "πιανουν" τα χερια σου μπορεις μπορεις να τη φτιαξεις και μονος σου. Εγω φτιαχνω και κλουβες και ζευγαρωστρες μονος μου και οικονομικα.
 
Για το ποσα πουλια θα χωρεσει αυτο παιζει ρολο στο χαρακτηρα των πουλιων!
Παντως αν μιλαμε για αρσενικα καναρινια δεν θα μπορεις να βαλεις και πολλα!
Εγω 5 καναρες ειχα σε μεγαλο κλουβι και την μια την τραυματισαν!
 
Πριν προβεις σε αγορα μιας κλουβας πρεπει να σκεφτεις τι πραγματικα θελεις απο μια τετοια. Κλουβα αναπαραγωγης και ταυτοχρονα διατηρησης πολλων πουλιων δε γινεται. Η θα παρεις κλουβα διαβιωσης ή κλουβα αναπαραγωγης.
1)Πρεπει να ξερεις εξαρχης τι ειδους πουλια θα βαλεις και τη σκοπευεις στο μελλον να βαλεις
2)Πρεπει να σκεφτεις ποσα πουλια θελεις να στεγασεις αλλα και ποσα θα ηθελες να στεγασεις στο μελλον. Εγω για παραδειγμα αυτη τη στιγμη εχω 8 πουλια τα ιδια ειχα και οταν αγορασα την κλουβα μου. Δε σκοπευω στη παρουσα φαση να εχω πανω απο 6-7 πουλια σε καθε οροφο ομως αγορασα μια που να μπορει τουλαχιστον να στεγαζει 10 πουλια σε καθε οροφο ανετα. Οποτε αγοραζεις συμφωνα με αυτο που εχεις στοχο να κανεις οχι με το πως εισαι τωρα.
3)Ακομα πρεπει να σκεφτεις τι σε βολευει εσενα στο καθαρισμα.Βασικο ειναι η κλουβα να εχει ταψια και πλεγματα αποσπωμενα. Μην παρασειρεσε απο αυτες που θα σου προτινουν τα διαφορα πετ.Αυτους δε τους ενδιαφερει να ειναι αποσπωμενη γιατι ειτε δε τις καθαριζουν ποτε ειτε μολις πουλησουν το περιεχομενο τους τις βγαζουν στο δρομο και τις πλακωνουν με το λαστιχο. Εσυ δεν εχεις αυτη την πολυτελεια καθως τα πουλια θα στεγαζονται σε αυτη τα πουλια τα 2/3 του χρονου
4)Η καθε κλουβα εχει τα υπερ και τα κατα της εσυ διαλεγεις αυτη που ειναι φτιαγμενη για τις αναγκες σου και με την τσεπη σου φυσικα
 
εγω εχω κλουβες μεγεθους 1,90χ0,50χ0,50 και βαζω μεσα 20-25 πουλια για το χειμωνα χωρις καποιο προβλημα
 
Back
Top