Αναπαραγωγή Η διασταύρωση τους εκτός από υγιείς θα έχει και όμορφους απογόνους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Creencia7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Creencia7

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
72
Πόλη
Λαμία
Οποίος γνωρίζει ας μου πει σας παρακαλώ αν η διασταύρωση τους εκτός από υγιείς θα έχει και όμορφους απογόνους. Ο Ντομι που τον έχω 4 χρονια είναι σε κάποια κατηγορία χρωματος;
 

Συνημμένα

  • Domi1.webp
    Domi1.webp
    37,9 KB · Προβολές: 39
  • Domi2.webp
    Domi2.webp
    38,3 KB · Προβολές: 35
  • Domi3).webp
    Domi3).webp
    36,8 KB · Προβολές: 36
  • Domi4.webp
    Domi4.webp
    38,4 KB · Προβολές: 37
  • Izzy 1.webp
    Izzy 1.webp
    44,6 KB · Προβολές: 39
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
O Ντόμι δείχνει καναρίνι χρώματος, συγκεκριμένα μαύρο, κίτρινου λιποχρώματος και χιονέ πτερώματος.Αν και μπορεί να είναι απλά τιμπράντο, δηλαδή καναρίνι φωνής. Δείχνει και μικρόσωμος.
Περνάει πτερόρροια, χρειάζεται ενισχυμένη διατροφή, αυγό και πράσινα συν συχνό μπάνιο.
Η Ίζι είναι κοινό/παρδαλό καναρίνι.
Όλοι οι απόγονοι θα βγουν παρδαλοί,το πιθανότερο με περισσότερα μελανινικά στίγματα/κηλίδες απ'ότι ο θηλυκός γεννήτορας.

Το ζευγάρωμά τους είναι υγιές με μόνο μελανό σημείο το πτέρωμα του θηλυκού.Αν η Ίζι είναι εξαιρετικά μακόπτερη, οι απόγονοι τους θα βγούν με επίσης πολύ μαλακό πτέρωμα έχοντας σαν αποτέλεσμα τις κύστες των φτερών.Βέβαια το γεγονός οτι ο Ντόμι είναι βαριά μελανινικός,ίσως είναι κάτι το αισιόδοξο προς αποφυγή των παραπάνω.

Καλώς τα δέχτηκες, να τα χαρείς.
 
Σε ευχαριστώ πολύ... Ήσουν κατατοπιστικοτατος. Ο Ντομι δεν είναι τιμπραδο οπότε είναι το πρώτο. Η Ιζι έχει πιο μαλακό πτέρωμα σίγουρα αλλά όχι πούπουλο εντελώς.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Την καλησπέρα μου! Μπορείς να τα ζευγαρώσεις δίχως ενδοιασμούς την άνοιξη και οι απόγονοι τους που θα προκύψουν θα είναι υγιέστατοι και όμορφοι!
 
Όταν με το καλό τα βάλεις σε αναπαραγωγική διαδικασία την άνοιξη να ξέρεις ότι τα πουλάκια που θα σου κάνουν θα τα βλέπεις τα πιο όμορφα του κόσμου και άσε εμάς να λέμε διάφορα
 
Όταν με το καλό τα βάλεις σε αναπαραγωγική διαδικασία την άνοιξη να ξέρεις ότι τα πουλάκια που θα σου κάνουν θα τα βλέπεις τα πιο όμορφα του κόσμου και άσε εμάς να λέμε διάφορα
Μακάρι αυτό το συναίσθημα περιμένω...

Την καλησπέρα μου! Μπορείς να τα ζευγαρώσεις δίχως ενδοιασμούς την άνοιξη και οι απόγονοι τους που θα προκύψουν θα είναι υγιέστατοι και όμορφοι!
Μακάρι φίλε είναι κάτι που ήθελα χρονια τώρα αλλά ποτέ δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ όσο πραγματικά χρειάζεται.
 
Back
Top