Διατροφή Η διατροφή του παπαγάλου Αμαζόνιου μου

giannisbird

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2014
Μηνύματα
25
Καλησπέρα στην παρέα θα σας πω λίγα πράγματά για την διατροφή του παπαγαλου μου
Τρώει πολλούς ξηρούς καρπούς αφόρητους κυρίως ηλιόσπορο Αμύγδαλο φιστίκια με το τσόφλι αλλα μΕ αυτό που τρελαίνεται είναι με το φουντούκι τα παρατάει όλα γι'αυτόν ξηρό καρπό
Φρούτα για όλα τρελαίνεται μήλο μπανάνα αχλάδι κεράσι ββερίκοκο Γενικά ότι φρούτο του δώσεις τρώει
Τρελαίνεται για ποπ κορν και όλα τα πράσινα λαχανικά τους δίνει και κατάλαβαινει
Γενικά αυτή είναι η 20έτη διατροφή του κυρίου λορο
 
Σε μια εβδομάδα κάνουμε ένα μήνα με τον Larry(Amazon yellow crowned) και μπορω να πω ότι κάθε μέρα είμαστε και πιο καλα. Σήμερα για πρώτη φορά έφαγε βερύκοκο και μετά απο πολυ καιρό καρότο. Το πιο θετικό ειναι ότι τα πήρε απο χέρι μου, που δεν το συνηθίζει για φρούτα και λαχανικά και γενικά οτιδήποτε νέα λιχουδιά πέρα απο ξυροκάρπια. Δεν εχω δοκιμάσει το φουντούκι, που ξέχασα να αγοράσω... Πάντως τα καρύδια και τα αμύγδαλα, δεν προλαβαίνω να τα βάλω δίπλα στα κάγκελα του κλουβιού :) Επιπλέον, για πρώτη φορά σήμερα τα πήγαμε πολυ καλα εκτός κλουβιού και αυτο, γιατι πήρα τον καλογερο που πήγαινε συνέχεια, έτσι αναγκάστηκε να βολευτεί στο χέρι μου!
Πάντως, το παιχνίδι του ειναι πολυ άγαρμπο οπως είπε και ο Φοίβος και τις τελευταίες μέρες δαγκάει πολυ, αλλα τον φωνάζω επιβλητικά το ΟΧΙ χωρίς να τραβήξω το δάχτυλο και παρατηρώ πως το αφήνει.
Ελπίζω να πανε όλα καλα, αυτο που μου δίνει κουράγιο για το μέλλον της σχέσης μας, ειναι ότι με δαγκάει και μιλάει, υποθέτω πως παίζει, γιατι εάν εκνευριζόταν θα γρίλιζε και θα τσιμπούσε... άντε να δούμε τι θα δούμε:D
 
Back
Top