Διατροφή Η διατροφή των μοζαΐκ είναι ίδια με των κόκκινων καναρινιών;

takiskl

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Μαρούσι
Καλημερα
αυριο θα εχω στα χερια μου ενα αρσενικο μοζαικ (λευκο με κοκκινο).
Ηθελα να ρωτησω εαν ακολουθουμε την ιδια διατροφη οπως και στα κοκκινα καναρινια.
Ευχαριστω
 
Είναι ίδια. Εξαίρεση μόνο τη διάρκεια της αναπαραγωγής (γονείς) και τα μικρά μέχρι να γίνουν περίπου 7 εβδομάδων, δεν δίνουμε χρωστική σε καμία μορφή (φυσική ή τεχνητή). Εφόσον θέλουμε να συμμετέχουμε σε διαγωνισμούς.

Φυσικές χρωστικές περιέχουν ενδεικτικά ο κρόκος του αυγού, όλα τα λαχανικά-πρασινάδες, το ρούπσεν. Αποφεύγουμε αυτή την περίοδο σκευάσματα με μεγάλη περιεκτικότητα σε βιταμίνη Α.

Όλο τον υπόλοιπο χρόνο κανονικά όπως τα κόκκινα.
 
Σακη να υποθεσω οτι η διακοπη στην χορηγηση χρωστικης γινεται για να μην "λιγοστεψει" πολυ το λευκο χρωμα;
Εγω δεν συμμετεχω σε διαγωνισμους κι ουτε εχω τετοιες βλεψεις, αλλα καλο ειναι να μαθαινουμε!
 
Για να μην βαφτούν οι οδηγοί των φτερών. Στα μωσαϊκού θεωρείται ελλάτωμα. Τα φτερά αυτά βγαίνουν μέχρι την 7η εβδομάδα και δεν αλλάζουν στην πρώτη πτερόροια γιαυτό και είναι σημαντικό να μην βγουν κόκκινα.
 
Αρα με το που θα αρχισει η διαδικασια του ζευγαρωματος, (και η προετοιμασια) να δινω και απλη αυγοτροφη;
Συγνωμη αν σας κουραζω, αλλα πρωτη φορα εχω τετοιας ρατσας καναρινι.
 
Υπάρχει αυγοτροφή για λευκά καναρίνια η οποία δεν περιέχει καθόλου χρωστικές, αυτή νομίζω είναι καλή για την αρχή που δεν θες να παίρνουν. Μετά μπορείς να δώσεις αυγοτροφή για κόκκινα, σπανάκι, καρότο, bella di note και οτιδήποτε περιέχει καροτίνες. Αν η προετοιμασία έχει σαν σκοπό την έκθεση πιστεύω ότι θα χρειαστείς και συμπλήρωμα καθαξανθίνης. Γνώμη μου είναι πως αφού δεν πας σε διαγωνισμούς καλύτερα να μην δώσεις καθαξανθίνη και να αρκεστείς στην χρωστική που περιέχει η αυγοτροφή.
 
Back
Top