Φροντίδα Η εκπαίδευση του Ρόκυ (parrotlet)

Κατάσταση
Κλειστό.
Εγγραφή
6 Μαρ 2019
Μηνύματα
7
Καλησπέρα..
Αυτο το θεμα το ανοιξα διοτι θα ήθελα να σας πω τα πραγματα που εχω μαθει στον roki.. Ο ροκη οταν τον πηρα ηταν ημιαγριος αλλα σιγα σιγα άρχισε να ηρεμει... Πια ειμαστε μια χαρα.. Τον περνουνε με το κλουβι καθ τον βαζουμε σε ενα χολακι.. Εκει βγενει με σχετικα ευκολια και παίζουμε.. Ολα ειναι μια χαρα και ποτε δεν δαγκωνει.. Μαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι με το δαχτυλο παει πανω στο χερι μου και μετα τον βγάζω εξω...
 
Πόσο καιρό σου πήρε να το ημερεψεις και πως το έκανες! Προσπαθώ και εγώ με το καινούργιο μου παπαγαλακι
Μου πειρε αρκετο καιρο να σου πω την αληθεια διοτι το πηρα περιπου 3 μηνων και ηταν ημιαγριο.. Του εβαζα καθε μερα υια μιση ωρα το χερι μου ισα κοντα στην πορτα καθε μερα κα ενα τσικ πιο κοντα... Μια μερα που ειχα φτασει αρκετα κοντα του εδωσα λιγο κεχρι για επιβράβευση κα μετα σιγα σιγα ανεβεικε στο δακτυλο μου... Καθε μερα προσθαθουσα να τον παρω λοιγο πιο εξω και συνιθως δεν ερχοταν αλλα μετα απο καιρο καταλαβε πως δεν του κανω κακο και με αφησε να το βγαλω.. Το πηρα 3 μηνων και τωρα ειναι περιπου 7,5
 
Μου πειρε αρκετο καιρο να σου πω την αληθεια διοτι το πηρα περιπου 3 μηνων και ηταν ημιαγριο.. Του εβαζα καθε μερα υια μιση ωρα το χερι μου ισα κοντα στην πορτα καθε μερα κα ενα τσικ πιο κοντα... Μια μερα που ειχα φτασει αρκετα κοντα του εδωσα λιγο κεχρι για επιβράβευση κα μετα σιγα σιγα ανεβεικε στο δακτυλο μου... Καθε μερα προσθαθουσα να τον παρω λοιγο πιο εξω και συνιθως δεν ερχοταν αλλα μετα απο καιρο καταλαβε πως δεν του κανω κακο και με αφησε να το βγαλω.. Το πηρα 3 μηνων και τωρα ειναι περιπου 7,5
Άρα σου πήρε 4 μήνες; Έχω ακόμα να κάνω πρόοδο και εμένα ημιαγριο ειναι
 
Τι εννοείτε "ημιαγριο";
Εμένα προσωπικά δεν με φοβάται πολύ και όταν χρειάζεται ας πούμε να βάλω χέρι στο κλουβί για να βάλω παιχνίδι να το καθαρίσω κτλ κάθεται δίπλα στο χέρι μου και ούτε τρέχει να σωθεί ούτε με δαγκώνει απλώς δεν έρχεται σε εμένα απλώς κάθεται κοντά μου
[automerge]1551896249[/automerge]
Τι εννοείτε "ημιαγριο";
Επίσης ο πατέρας μου όταν πλησίασε το κλουβί με το δάχτυλο του άνοιξε το στόμα σαν να θέλει να τον δαγκώσει (ναι τον έδιωξα για να μη την τρομάξει) αλλά εμένα δεν έχει προσπαθήσει κάτι τέτοιο πότε ίσως γιατί κάθομαι δίπλα στο κλουβί και κάνω ότι θέλω βλέπω σειρές της μιλάω κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Ρόκυ είναι μπάτζι;
Οχι ειναι παρροτλετ
[automerge]1551904367[/automerge]
Τι εννοείτε "ημιαγριο";
Εμενα στην αρχη μου ειχαν πει ειναι ηρεμο αλλα δςν ηταν κα δαγκωνε... Ετσι το προσπαθουσα και σιγα σιγα ηρθε αλλα και παλι ακομα κτο μετα απο τοσο καιρο δεν ειναι τελειος εξημερωμενο
 
Παιδιά το ότι τα παπαγαλάκια σας δεν σας εμπιστεύτηκαν με την πρώτη, δεν δηλώνει πως σας κορόιδεψε ο εκτροφεας! Απλά (μάλλον) δεν το χειριστηκατε σωστά στην αρχή και αυτός ήταν ο προφανεστερος λόγος που σας δαγκωναν! Η υπομονή είναι η καλύτερη αρετή!
 
Παιδιά το ότι τα παπαγαλάκια σας δεν σας εμπιστεύτηκαν με την πρώτη, δεν δηλώνει πως σας κορόιδεψε ο εκτροφεας! Απλά (μάλλον) δεν το χειριστηκατε σωστά στην αρχή και αυτός ήταν ο προφανεστερος λόγος που σας δαγκωναν! Η υπομονή είναι η καλύτερη αρετή!
Φυσικά και κάνουμε υπομονή και δεν κατηγορουμε το πτηνο και το πάμε σιγά σιγά απλώς προσωπικα με όσα μπορεί να ξέρω πιστεύω ότι δεν ήταν ήρεμο και δεν είχε μάθει στο χερι
 
Εγώ πάντως τα πήρα και τα δύο άγρια και ευτυχώς τα καταφέραμε πολύ γρήγορα.

Να μην ξεχνάμε επίσης ότι άλλο είναι η εξημερωση και άλλο η εκπαίδευση.
Όταν παίρνει κανείς ένα ήμερο πουλάκι δεν σημαίνει ότι όλα θα είναι ρόδινα χωρίς να καταβάλει προσπάθεια. Απλά γλιτώνει το πρώτο δύσκολο στάδιο της εξημέρωσης. Όπως είπατε όλοι όμως με υπομονή και πολλή προσπάθεια εκπαιδεύουμε εμείς τα μικρά μας και εκείνα εμάς 😊
 
Παιδιά το ότι τα παπαγαλάκια σας δεν σας εμπιστεύτηκαν με την πρώτη, δεν δηλώνει πως σας κορόιδεψε ο εκτροφεας! Απλά (μάλλον) δεν το χειριστηκατε σωστά στην αρχή και αυτός ήταν ο προφανεστερος λόγος που σας δαγκωναν! Η υπομονή είναι η καλύτερη αρετή!

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα Γιάννη. Όταν κάποιος απευθύνεται σε έναν εκτροφέα για ένα ήμερο πουλάκι για να το χαρεί ως κατοικίδιο περιμένει αυτό ακριβώς που ζήτησε. Το να πάρει καναδυό μέρες ένα νεοφερμένο πουλί να συνηθίσει λίγο το νέο χώρο και τα νέα πρόσωπα είναι πολλές φορές πιθανό και λογικό. Δεν είναι όμως λογικό να σου πουλήσουν "ήμερα" πουλιά που να κόβουν κομμάτια στις δαγκωνιές ή να φτερουγίζουν σαν αγρίμια μόλις ανοίγεις την πόρτα ή πλησιάζεις το κλουβί.

Μπορεί να κάνουν λάθη οι νέοι ιδιοκτήτες πολλές φορές απο άγνοια ή ανυπομονησία αλλά δεν φταίνε αυτοί για όλα.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top