Φροντίδα Η ελευθερη πτηση και οι κινδυνοι της

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
Η ελευθερη πτηση και οι κινδυνοι της

Το καναρινι σας πρεπει οπωσδηποτε να μπορει να πεταει εξω απο το κλουβι του, οχι μονο γιατι χρειαζεται την αλλαγη, αλλα και γιατι πρεπει να γυμναζει τις φτερουγες του.
Πρεπει παντως να παρετε καποια μετρα.
Το καναρινι μας εχει βεβαια συνηθισει το κλουβι του, αλλα για το δωματιο ξερει μονο οτι εχει δει απο το κλουβι.Αν δεν το προσεξετε και το αφησετε να ακολουθησει το ενστικτο του,θα πεταξει προς το φως και θα κτυπησει στο τζαμι του παραθυρου.Αρκει να τραβηξουμε τις κουρτινες.
Αν υπαρχει γυαλινο τραπεζι, πρεπει να σκεπαστει με ενα πανι, κατα τις πρωτες πτησεις του πουλιου εξω απο το κλουβι. Ειναι ευνοητο οτι δεν πρεπει να υπαρχουν αναμενα κερια η τζακι η αναμενα ματια κουζινας γιατι ο κυνδηνος να τραυματιστει ειναι πολυ μεγαλος.
Τα παραθυρα πρεπει να ειναι ερμητικα κλειστα. Οχι απλα μισανοιχτα. Κλειστη πρεπει να ειναι και η πορτα του δωματιου που θα πεταξει. Για 1η φορα αρκει να ερευνησει ενα μονο χωρο.
Επισης να σκεπασετε τα κενα πισω απο τα επιπλα. Γιατι αν πεσει εκει το καναρινι δυσκολα θα το βγαλετε εξω.
Τα πουλια οταν τρομαζουν μενουν ακινητα και δεν υπαρχει περιπτωση να βγει μονο του.
Μεταθεστε την ελευθερη πτηση πριν την κανονικη ωρα φαγητου. Μονο, βγαλτε απο το κλουβι το δοχειο νερου και φαγητου. Ετσι ειναι βεβαιο, οτι μετα απο λιγο οταν το πουλι διψασει και πεινασει,θα επιστρεψει μονο του στο κλουβι τουκαι ετσι ουτε εσεις ουτε το πουλι δεν θα εχετε αυτη τη δυσαρεστη εμπειρια: να το αρπαξετε με το χερι.
Το καναρι που αποδεχτηκε καποτε το κλουβι του επιστρεφει σε αυτο με προθυμια.
Τις πρωτες ελευθερες πτησεις θα χρησιμοποιησει ο τραγουδιστης μας για να βρει
τα ιδανικα παρατηρητηρια, μερη για να καθεταικαι οδους διαφυγης, μια ενστικτωδης συμπεριφορα που εχει αρχικα καθε πουλι.
Αν οι βολτες της πτησης του ειναι σταθερες, αρκει μια εφημεριδα η ενα δοχειο απο κατω για να αποφυγετε τις ακαθαρσιες.
Φυσικα θα πρεπει να προσεξετε να μην πλησιασει, τις καυστικες ουσιες του νοικοκυριου, καλλυντικα φαρμακα, αλκοολ.
Επισης προσεξτε βαζα και αλλα αγγεια με στενα ανοιγματα, γιατι το πουλι ευκολα πεφτει μεσα, αλλα δυσκολα απελευθερωνεται.
Μια αλλη μοιραια παγιδα ειναι τα ανοιχτα συρταρια.
Επισης επειδη στα καναρινια αρεσει πολυ να πλενονται, εστιες κυνδινου ειναι τα γεματα βαζα νερο, οι κουβαδες η ενα ξεσκεπασμενο ενυδρειο. Ποσα πουλια δεν εχουν πνιγει με αυτο τον αξιοθρηνητο τροπο.
Μην αφηνετε το καναρινι ποτε μονο του. Οι σκυλοι και οι γατες ειναι πολυ επικυνδινοι.Ακομα και τα τελεια εξημερωμενα ζωα δεν μπορουν να αντησταθουν στο πειρασμο, να αρπαξουν το μικρο φτερωτο. Μην επαφιεστε στο πτητικο ενστικτο του πουλιου. Το καναρινι σας εχει πληρη εμπιστοσυνη, δεν προσεχει, νιωθει οτι δεν κυνδινευει μαζι σας.



Ηeinz Schnoor
Τα παντα για τα καναρινια
Εκδοσεις:Καρακωτσογλου
 
ωραιο ερινα :)
μονο που δεν κολλαει οταν λεει

"... Μονο, βγαλτε απο το κλουβι το δοχειο νερου και φαγητου..."

 
εγω... Ναι καταλαβα!
αλλα υποθετω δεν το γραψες για μενα... μονο ε; χα:laugh:χα

τα πουλια μου τα αφηνω ελευθερα συνεχως... Εδω κ πολυ καιρο...😛
κ για οση ωρα ειναι εξω, τους εχω κατι να τρωνε
κ μετα εχουν μαθει να μπαινουν μεσα οταν το ζηταω...

άλλα πιο ευκολα άλλα με πιο πολυ κοπο...

παντως εχουν ξεπερασει το σταδιο της..."πεινας" προκειμενου να μπουνε :D
εξ αλλου
η αναγκη τους για "βολτα" ειναι τοσο μεγαλη-[ απ οσο εχω παρατηρησει] που προτιμανε... Να πεινασουν λιγο παραπανω
παρα... Να διακοψουν την ωραια τους πτηση
 
μονο εσυ ρωτησες... 😀

εμενα δισταζουν ακομα τα ατοιμα τους αφηνω την πορτα ανοιχτη και δεν βγαινουν ολα.. Απορω.φιλια
 
εγω τα πιανω κιολας,...-παλιοτερα τον... Βουτουσα😛 κ τον εβγαζα εγω αν φοβοταν...
δεν το προτεινω βεβαια... Τρομαζουν ευκολα.

εχω ακουσει για περιπτωσεις, που τους "μειναν στα χερια" τα πουλια οταν πηγαν να τα πιασουν.
υπομονη θελει παντως.
στην αρχη, δεν θελουν να βγουν κ μετα... μαζεμό δεν εχουν....:laugh:
 
μονο εσυ ρωτησες... 😀

εμενα δισταζουν ακομα τα ατοιμα τους αφηνω την πορτα ανοιχτη και δεν βγαινουν ολα.. Απορω.φιλια
Μην απορείς συμβαίνει στα περισσότερα καναρίνια. Παλιότερα τα άφηνα να βγαίνουν και με ένα συγκεκριμένα (πλέον είναι παππούς και ακόμη μαζί μου:) δεν τα κατάφερα ποτέ να βγει από το κλουβί. Τα πιο πολλά πάντως κάποια στιγμή βγαίνουν καθώς η περιέργεια είναι μεγαλύτερη από το φοβό. Αν τρώνε από το χέρι σου παρέσυρέ τα με λιχουδιές έξω, αλλιώς υπομονή. Πάντως σε καμία περίπτωση μην βγάλεις πουλί με το ζόρι από το κλουβί του, το πιο πιθανό είναι να πανικοβληθεί.
 
Back
Top