Γενικά Η εμπειρια μου με τα κακαρικια

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Οπως ειχα γραψει για το προβλημα που ειχα με τα κακαρικια μου που δεν ερχοντουσαν κοντα μεταξυ τους, εμαθα πολλα.
Ο αρσενικος μου πεθανε πριν δυο εβδομαδες ☹ Στεναχωρηθηκα αφανταστα και ισως καπου μεσα μου το περιμενα. Αφοτου εχασε την θηλυκια του, τον εβλεπα οτι δεν ειχε την ορεξη και το κεφι που ειχε οταν τον πρωτοπηρα. Κοιμοταν πολλες ωρες και κοιταζε την φωλια που ειχε με την θηλυκια του. Απομακρυνα την φωλια τη δευτερη μερα και αποφασισα να του παρω καινουρια θηλυκια υστερα απο λιγο καιρο.
Ματαιο ομως. Δεν την πλησιαζε κι εδειχνε σαν να την αντιπαθουσε παρολο που εκεινη προσπαθουσε να τον πλησιασει.
Μερα με την ημερα, τον εβλεπα να μαραζωνει. Ειχα παρει φαρμακα για κρυωμα και ψειρες σε περιπτωση που ειχε κατι απο αυτα.
Τελικα, πεθανε...
Αυτο μου εδειξε οτι τα κακαρικια ειναι μονογαμικα και οταν παθει κατι το ενα, το αλλο δεν ζει για πολυ.
Η θηλυκια μου που ηταν ανεξαρτητη και δεν εδειχνε να τον πεθυμει ιδιαιτερα, εδειξε μεγαλη χαρα και ναζι οταν αγορασα εναν καινουριο αρσενικο που δεν ειχε πριν ζευγαρωσει. Το αποτελεσμα ειναι οτι απο την τριτη μερα που τα εβαλα μαζι και οχι χωρια, ειναι κανονικο ζευγαρακι 🙄 Εβαλα ξανα την φωλια και βλεπω οτι η θηλυκια μπαινοβγαινει.
Δεν ξερω βεβαια αν ειναι η ιδεα μου αλλα αυτα τα δυο μου φαινονται οντως μικρα σε ηλικια σε αντιθεση με τα προηγουμενα. Μου ειχαν πει για τα πρωτα οτι ηταν ενος χρονου αλλα δεν το πιστευω πια. Θα επρεπε σε καποια μαγαζια που πουλουν πτηνα, οι υπαλληλοι να ειναι πιο σχετικοι κι οχι ασχετοι για να πουλησουν.

Αυτα ειναι τα πρωτα κακαρικια.

Εικόνα-266.webp
Αυτα ειναι τα νεα κακαρικια μου που τα ονομαζω Auggie και Annie (απο μια τηλεοπτικη σειρα που λεγεται Covert Affairs).

100_0868.webp
Ευχαριστω για ολη τη βοηθεια που μου δωσατε στο προηγουμενο post κι επισης την ιστοσελιδα για τις ευχες γενεθλιων.
 
Ο αρσενικος μου πεθανε πριν δυο εβδομαδες ☹ Στεναχωρηθηκα αφανταστα και ισως καπου μεσα μου το περιμενα. Αφοτου εχασε την θηλυκια του, τον εβλεπα οτι δεν ειχε την ορεξη και το κεφι που ειχε οταν τον πρωτοπηρα. Κοιμοταν πολλες ωρες και κοιταζε την φωλια που ειχε με την θηλυκια του.
Γνωρίζω ότι αυτά τα πουλιά δένονται πολύ με το ταίρι τους, θα πρέπει όμως να σκεφτούμε και την περίπτωση, η ασθένεια του ενός να πέρασε αργότερα και στο άλλο.

Τα κακαρίκια ή τα Lovebirds τα έχουμε σχεδόν πάντα σε ζευγάρια και έτσι η ασθένεια του ενός μεταφέρεται αρκετά εύκολα και στο άλλο. Τις περισσότερες φορές πεθαίνοντας το ένα είναι πολύ πιθανό να πεθάνει και το άλλο μετά από λίγο καιρό, από την ίδια ασθένεια. Δεν είναι όπως τα καναρίνια που τον περισσότερο χρόνο βρίσκονται μόνα τους στο κλουβί.

Δεν θέλω να μειώσω το δέσιμο που έχουν αυτά τα πουλιά μεταξύ τους, ούτε να προκαλέσω τους ρομαντικούς, αλλά πολλές φορές πίσω από κάτι μεταφυσικό βρίσκεται μια πιο φυσική-πεζή εξήγηση.

εδειξε μεγαλη χαρα και ναζι οταν αγορασα εναν καινουριο αρσενικο που δεν ειχε πριν ζευγαρωσει. Το αποτελεσμα ειναι οτι απο την τριτη μερα που τα εβαλα μαζι και οχι χωρια, ειναι κανονικο ζευγαρακι 🙄
Καραντίνα προηγήθηκε; https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Μου ειχαν πει για τα πρωτα οτι ηταν ενος χρονου αλλα δεν το πιστευω πια. Θα επρεπε σε καποια μαγαζια που πουλουν πτηνα, οι υπαλληλοι να ειναι πιο σχετικοι κι οχι ασχετοι για να πουλησουν.
Μια χαρά σχετικοί είναι. Απλώς οι περισσότεροι λένε στον πελάτη αυτό που διαισθάνονται ότι θέλει να ακούσει.

Να χαίρεσαι τα καινούργια σου πουλάκια και χρόνια πολλά. :)
 
διαβαζοντας το αρθρο σου στεναχωρηθηκα για τα πουλακια σου αλλα θα συμφωνισω με τον σταυρο για της επισημανσεις του.
ακι για τα στικς που εχεις καλυτερα ειναι να μην τους βαζεις δεν προσφερουν τπτ
 
Stavros, Σε ευχαριστω για τις ευχες και την απαντηση σου. Αν και μου εχουν πει για την καραντινα, το ρισκαρα εδω επειδη και τα δυο ειναι/ηταν παρθενα κι ευτυχως δεν δημιουργηθηκε κανενα προβλημα.
Οσο για την αρρωστεια, η πρωτη θηλυκια μου πεθανε επειδη δεν μπορουσε να βγαλει το αυγο της.



διαβαζοντας το αρθρο σου στεναχωρηθηκα για τα πουλακια σου αλλα θα συμφωνισω με τον σταυρο για της επισημανσεις του.
ακι για τα στικς που εχεις καλυτερα ειναι να μην τους βαζεις δεν προσφερουν τπτ

Τα τρωνε μανιωδως αυτα τα στικ και τους κανει καλο που ακονιζουν το ραμφος τους.
 
τα τρωνε μανιωδως γιατι τους αρεσουν αλλα ειναι ανθυγιεινα, εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ζαχαρη γι αυτο τους αρεσουν. Τωρα μην νομιζεις οτι επειδη τρωνε μανιωδως στικ ακονιζουν το ραμφος τους, ελαχιστα βοηθαει σε αυτο το τομεα πιστευω, αλλα ακομα κι αν βοηθαει, ειναι σαν να τρως κουραμπιεδες για να λιμαρεις τα δοντια σου 😛
Θα σου ελεγα να φτιαξεις δικο σου συμφωνα με αυτο το αρθρο (ωστε να ξερεις τα υλικα και να ειναι πιο υγιεινο) https://community.petbirds.gr/threads/Παρασκευή-σπιτικού-stick-για-πουλιά.18169/ και να τους δωσεις, αλλα δεν βρισκω καποιο λογο, συνηθως χρησιμοποιειται στην εκπαιδευση των παπαγαλων και με μετρο
Για να ακονιζουν το ραμφος μπορεις να τους βαλει γυψινη πετρουλα. Επισης και σουπιοκοκαλο ειναι καλο να τους βαλεις, αν και δεν ξερω κατα ποσο ακονιζει το ραμφος αφου ειναι πολυ μαλακο
Το οτι ηταν παρθενα παντως δεν σημαινει οτι δεν ειχαν αρρωστιες
Φιλικα παντα
 
σωστος ο vasilakis13 το σπιτικο στικ εφοσον θες να τους δωσεις ειναι μια χαρα και ευκολο στην παρασκευη του
τωρα για το σουπιοκοκαλο ειναι πιο πολυ για το ασβεστιο
 
τα τρωνε μανιωδως γιατι τους αρεσουν αλλα ειναι ανθυγιεινα, εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ζαχαρη γι αυτο τους αρεσουν. Τωρα μην νομιζεις οτι επειδη τρωνε μανιωδως στικ ακονιζουν το ραμφος τους, ελαχιστα βοηθαει σε αυτο το τομεα πιστευω, αλλα ακομα κι αν βοηθαει, ειναι σαν να τρως κουραμπιεδες για να λιμαρεις τα δοντια σου 😛
Θα σου ελεγα να φτιαξεις δικο σου συμφωνα με αυτο το αρθρο (ωστε να ξερεις τα υλικα και να ειναι πιο υγιεινο) https://community.petbirds.gr/threads/Παρασκευή-σπιτικού-stick-για-πουλιά.18169/ και να τους δωσεις, αλλα δεν βρισκω καποιο λογο, συνηθως χρησιμοποιειται στην εκπαιδευση των παπαγαλων και με μετρο
Για να ακονιζουν το ραμφος μπορεις να τους βαλει γυψινη πετρουλα. Επισης και σουπιοκοκαλο ειναι καλο να τους βαλεις, αν και δεν ξερω κατα ποσο ακονιζει το ραμφος αφου ειναι πολυ μαλακο
Το οτι ηταν παρθενα παντως δεν σημαινει οτι δεν ειχαν αρρωστιες
Φιλικα παντα

To υποψιαστηκα οτι ειναι θεμα ζαχαρης. Τελευταια, τους πηρα στικ με Ω3 και βιταμινες και σουπιοκεφαλο :)



σωστος ο vasilakis13 το σπιτικο στικ εφοσον θες να τους δωσεις ειναι μια χαρα και ευκολο στην παρασκευη του
τωρα για το σουπιοκοκαλο ειναι πιο πολυ για το ασβεστιο

θα δω τι μπορω να φτιαξω.
 
Back
Top