Φροντίδα Η εξημερωση του κοκατιλ μου δεν προχωραει ενω του αλλαξα κλουβι

ΜαριαΠα

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2015
Μηνύματα
36
Πόλη
Μυτιλήνη
καλημερα παιδια! Μετα την αλλαγη κλουβιου ο ash μου ειναι πολυ ευτυχισμενος και πολυ ησυχος! Απο κει που φωναζε απο την αυγη μεχρι τα μεσανυχτα τωρα απλα ηρεμησε. Τον ακουω μονο το πρωι και λιγο το απογευμα. Ολη μερα τεντωνεται ανοιγει τα φτερα και περπαταει! Μεγαλη διαφορα.ωστοσο καθε προσπαθεια προσεγγισης παραμενη ακαρπη! Ουτε το κεχρι δουλευει! Εχω ριξει τρελο διαβασμα και εχω καταλαβει την διαδικασια αλλα μαλλον δεν το κανω καλα! Διαβαςα και τοςες πολλες μεθοδους που μονο μπερδευτηκα και ειπα να αρχισω παλι απο το 0 οποτε απλα του μιλαω με κρυμμενα χερια πολλες φορες για λιγο. Αυτος δεν αντιδραει καν! Ασε που τωρα που εχει πολυ χωρο πολλες φορες φευγει μακρια.. Εχω αρχισει να απογοητευομαι λιγακι. Ενα απο αυτα που διαβασα ελεγε οτι πολλοι παπαγαλοι ειναι κτητικοι με το κλουβι οποτε το να βαζεις το χερι μεσα απο μονο του τα βαζει σε θεση αμυνας. Οτι εν ολιγοις ειναι το καταφυγιο τους και η προσπαθεια εξημερωσης πρεπει να γινεται εξω απο αυτο.συν οτι συνδιαζουν το χερι που ανοιγει το κλουβι με βολτα! Να τον αφησω το βραδυ να βγει που θα ειναι πιο κουρασμενος;να πεταξει λιγο πετα δωθε μεχρι να γυρισει μονος για φαγητο/νερο;
 
Υπομονη και εγω ειχα ένα κοκατιλ λουτινο, κατάφερα να το εξημερωσω μετα απο 6 μηνες
 
Μαράκι, κάνε μια μικρή περίληψη του ιστορικού του πουλιού ηλικία, πόσο καιρό το έχεις κτλ. Γιατί δεν θυμόμαστε :)
 
Μαράκι, κάνε μια μικρή περίληψη του ιστορικού του πουλιού ηλικία, πόσο καιρό το έχεις κτλ. Γιατί δεν θυμόμαστε :)
Βεβαιως! Τον πηρα τον νοεμβρη απο πετσοπ οποτε δεν ξερω ηλικια αλλα σαφως ειναι μεγαλος. Τον αφησα μια εβδομαδα ησυχο να συνηθησει και μετα ξεκινησα να του βαζω μουσικη να του μιλαω κτλ. Ο κυριος εντωμεταξυ οςο ειχε φως το σπιτι δεν σταματουςε να βγαζει καθε ειδους ηχο! Τωρα τελευταια ειχα μια εξτρα πατηθρα και καταφερα να ανεβει οχι ομως να τον μετακινησω πολυ. Τωρα ειναι σε ενα κλουβι 61χ45χ46 αν θυμαμαι καλα και εχει ηρεμησει πολυ απο αποψη φασαριας. Κανει βολτες περα δωθε αλλα με αποφευγει πολυ! Οπου ειμαι τρεχει απο την αλλη!
Α! Και επειδη το ξεχασα.. Δεν ειναι δραστηριος (τωρα βεβαια ειναι γιατι τον αναγκασα. Εβαλα τα μπολ του μακρια απο την αγαπημενη του πατηθρα) δεν εχει παιξει ποτε με τα παιχνιδια και για φρουτα λαχανικα ουτε λογος! Οποτε πηρα ενα τσαμπι κεχρι και το κρεμασα να τον μαθει με τους δικους του ρυθμους και το δοκιμασε μετα απο ωρες! Οταν του δινω εγω εννοειται δεν τρωει εκτος αν πειναει αλλα σε αυτη την περιπτωση τσιμπαει με φορα και δεν ειμαι σιγουρη αν τον κανει για να φαει ή για επιθεση.. Μπερδεμα
 
Μάλιστα, πουλιά που παίρνουμε από μαγαζιά και δεν ξέρουμε το παρελθόν τους, συνήθως παρουσιάζουν δυσκολία να μας εμπιστευθούν γιατί έχουν βιώσει πολλές αλλαγές και ανασφάλεια από αυτές. Θέλει περισσότερη υπομονή και ηρεμία και σίγουρα θα χρειαστείς πολύ περισσότερο χρόνο.
Θα πρέπει σε πρώτη φάση να είσαι πάντα καθιστή κοντά του, είτε δουλεύοντας, είτε χαλαρώνοντας ώστε να συνηθίσει την παρουσία σου.
Αλλά και όταν θέλεις να το προσεγγίσεις, πάλι καθιστή θα πρέπει να είσαι και το πουλί να βρίσκεται στο ύψος των ματιών σου.
Μπορείς να έχεις ανοιχτή την πόρτα του κλουβιού και σε ένα πιάτο να έχεις τα λαχανικά που θα του δώσεις και να τσιμπολογάς κι εσύ από αυτά. Εννοείται χωρίς αλάτι και λάδι. Ίσως ζηλέψει και πλησιάσει. Μην προσπαθήσεις τότε να το πιάσεις. Γενικά ποτέ μην κάνεις κάτι με το ζόρι. Να το αφήσεις να κάνει εκείνο τις πρώτες κινήσεις. Και να του μιλάς μαλακά, χρησιμοποιώντας λίγες λέξεις και πάντα τις ίδιες.
 
Μάλιστα, πουλιά που παίρνουμε από μαγαζιά και δεν ξέρουμε το παρελθόν τους, συνήθως παρουσιάζουν δυσκολία να μας εμπιστευθούν γιατί έχουν βιώσει πολλές αλλαγές και ανασφάλεια από αυτές. Θέλει περισσότερη υπομονή και ηρεμία και σίγουρα θα χρειαστείς πολύ περισσότερο χρόνο.
Θα πρέπει σε πρώτη φάση να είσαι πάντα καθιστή κοντά του, είτε δουλεύοντας, είτε χαλαρώνοντας ώστε να συνηθίσει την παρουσία σου.
Αλλά και όταν θέλεις να το προσεγγίσεις, πάλι καθιστή θα πρέπει να είσαι και το πουλί να βρίσκεται στο ύψος των ματιών σου.
Μπορείς να έχεις ανοιχτή την πόρτα του κλουβιού και σε ένα πιάτο να έχεις τα λαχανικά που θα του δώσεις και να τσιμπολογάς κι εσύ από αυτά. Εννοείται χωρίς αλάτι και λάδι. Ίσως ζηλέψει και πλησιάσει. Μην προσπαθήσεις τότε να το πιάσεις. Γενικά ποτέ μην κάνεις κάτι με το ζόρι. Να το αφήσεις να κάνει εκείνο τις πρώτες κινήσεις. Και να του μιλάς μαλακά, χρησιμοποιώντας λίγες λέξεις και πάντα τις ίδιες.
Συνηθως του λεω τα ιδια ή του μιαω χωρις να τον κοιταζω απευθειας! Καθομαι διπλα και προσπαθω να κανω βλακειες πχ να γραφω στο λαπτοπ να σκιζω χαρτακια να κανω κομπους κτλ οτιδηποτε μπορει να του κινησω την περιεργεια. Αν δεν βλεπει χερια καθεται μια χαρα. Με το που θα δει χερι ομως κορδωνεται και ετοιμαζεται να φυγει με φορα!
 
Συνέχισε έτσι, ναι τρομάζουν με τα χέρια, εξάλλου πολλά χέρια το έχουν βουτήξει άγαρμπα δυστυχώς.
 
Back
Top