Ασθένειες Η ευλογιά στα καναρίνια μου

Stelios Panaousis

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2020
Μηνύματα
55
Πόλη
Ηράκλειο
Δυστυχώς παρόλο που απομόνωσα την θηλυκιά καναρας μου και πέθαναν η νεοσσοί απο την εβλογια έχει μολυνθει και ο αρσενικός και η θηλυκιά χειροτερεύει και πάει,
 

Συνημμένα

  • IMG_20210521_100518.webp
    IMG_20210521_100518.webp
    12,1 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20210521_095640.webp
    IMG_20210521_095640.webp
    18,4 KB · Προβολές: 28
Αγόρασε dermagel. Υπάρχει για ζώα, ε αν δεν το βρεις πάρε την ανθρώπινη. Βάζε όπου βλέπεις ευλογία και δώσε ταυτόχρονα ευρέως φάσματος αντιβίωση.
Εχω χάσει παραπολλα καναρίνια από ευλογία και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Σώθηκα με το dermagel. Κοντά στο μάτι θα βάζεις πάλι, θα τσούζει λίγο αλλά θα σωσεις τη ζωή τους.
Μέσα στο μάτι θα βάζεις μια ανθρώπινη αλοιφη για τα μάτια.. Θα βρω ποια είναι κι θα επανέλθω.
Μην απογοήτευσε, δοκίμασε τη dermagel.
Όσα έχουν ευλογία να τα απομακρύνεις.

*Δεν ξέρω αν θα προλάβεις κι αυτά που έχουν ήδη μαυρίσει το δέρμα τους αλλά δοκίμασε..

***ίσως θα ήταν καλό να γίνει αναφορά για την αλοιφη στο άρθρο με θεμα "ευλογια"
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ariadnh ευχαριστώ πολύ
[automerge]1621609116[/automerge]
@Ariadnh πια αντιβιοση να παρω
Εγώ έδινα tabenil doxiciclina. Η λύση στην εξωτερική ευλογία είναι η αλοιφη και όχι η αντιβιωση.

Μέσα στο μάτι έβαζα την αλοιφη daxamytrex. Δε σταματούσε την εξέλιξη της ευλογιάς αλλά την καθυστερούσε.
Γι' αυτό αναφέρω πιο πάνω πως και κοντά στο μάτι ε αν υπάρχει ευλογία να βάζεις dermagel έτσι ώστε να μην προχωρήσει μέσα στο μάτι επειδή εκεί τα πράγματα είναι λίγο ζόρικα.


Προσωπικά εγώ θα έβαζα στο θηλυκό που είναι σε τετοιο σημείο η ευλογία, dermagel για να προλάβω..
 
Back
Top