Γενικά Η ζωή με έναν African grey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theo40gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
ανοιγω αυτο το ποστ ελπιζοντας να ακολουθησουν και αλλοι
και να βλεπουμε στιγμες απο την καθημερινοτητα μας με τους
αγαπημενους παπαγαλους μας.. (συγνωμη για την κακη ποιοτητα)
ζακο και παιδι

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

ερωτικη εξωμολογηση
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μπράβο σας παιδιά, γλυκύτατος όπως πάντα ο Πιπίκος, ομιλητικός, προσαρμοσμένος, κοινωνικός, εκδηλωτικός, άνετος δηλαδή ευτυχισμένος!
Επ'ευκαιρία μια ερώτηση μια και τον βλέπω στον καναπέ. Κάθε πόση ώρα λερώνει; (Γιατί νομίζω ότι ο δικός μας το κάνει πολύ συχνά). Ευχαριστούμε, να'σαστε πάντα καλά.
 
λερωνει ανα μισαωρο περιπου... φυσικα αυτο εξαρταται και απο το ποσο εχει
φαει.. Τι εχει φαει.. Και αν κατι θα το φοβισει... Οποτε η αμεση αντιδραση ειναι
να τα κανει..
βασικα πριν του ανοιξουμε τον παρακινουμε να τα κανει..φορες το καταλαβαινει και σφιγγεται ο κακομοιρακος..
φυσικα παντα εχουμε ατυχηματα που γινονται δραματικα αν εχει φαει
τροφες που κανουν μη στερεα κακα... Ειναι προβλημα παντως...
 
Σε ευχαριστώ, τότε εμάς κάτι έχει, γιατί νομίζω ότι συχνά κουτσουλάει... Θα δω ρολόι, πάντως σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για το youtube του Πιπίκου στον καναπέ... Εκτός από απολαυστικό ήταν και ωφέλιμο, (μια και στάθηκε αφορμή να ανακαλύψουμε ένα πιθανό άρρωστο)! Ελπίζω οι επόμενοι να έχουν μόνο ευχάριστα σχόλια...
 
Εμένα ο δικός μου τα κάνει σίγουρα πιο συχνά.. Τί κάνετε για να καθαρίσετε τις κουτσουλιές από ύφασμα παρεπιπτόντως; Από κάλυμα καναπέ στην προκειμένη περίπτωση;
 
Εμένα ο δικός μου τα κάνει σίγουρα πιο συχνά.. Τί κάνετε για να καθαρίσετε τις κουτσουλιές από ύφασμα παρεπιπτόντως; Από κάλυμα καναπέ στην προκειμένη περίπτωση;
Η Κούκυ πάει και κάθεται σε μια συγκεκριμένη πολυθρόνα. Πάνω απο το ριχτάρι που έχω στην πολυθρόνα, στρώνω ένα μεγάλο αλέκιαστο ύφασμα (διπλομένο στα 4). Το αλέκιαστο ύφασμα καθαρίζεται πιο εύκολο και πλένεται και στο πλυντήριο 😉. Εμένα με έχει βολέψει...
 
Κι εγώ έχω ένα ύφασμα, αλλά δεν πιάνει όλο τον καναπέ και κάποια στιγμή που δεν του έδεινα σημασία, έφυγε για να έρθει προς το μέρος μου και δεν τον πρόλαβα και την άφησε.. Και είναι ανηχτόχρωμο το κάλυμα.. ☹
 
Εμένα ο δικός μου τα κάνει σίγουρα πιο συχνά.. Τί κάνετε για να καθαρίσετε τις κουτσουλιές από ύφασμα παρεπιπτόντως; Από κάλυμα καναπέ στην προκειμένη περίπτωση;

Υπάρχουν αρκέτα ειδικά προιόντα για καθαρισμό περιτωμάτων, αν και πιστεύω το καλύτερο είναι ένα ελαφρά βρεγμένο και με λίγη σαπουνάδα, σφουγγαράκι. Παραθέτω μερικά παραδείγματα.

Buy Poop-Off - Bird Clean-Up Spray - 32oz from Northern Parrots
Buy Poop-Off Anywhere - Bird Clean Up Wipes - Pack of 70 from Northern Parrots
Buy Poop-Off Bird Clean-Up Liquid With Brush Top - 16oz from Northern Parrots
 
Συνήθως οι παπαγάλοι εκκενώνουν κάθε 15 με 18 λεπτά. Στον Πάρη ισχύει το ίδιο. Ο Πάρης μόλις τον βγάζω από το κλουβί του ελευθερώνει μια μεγάλη ποσότητα συνήθως, οπότε από μικρό έμαθε και τον πάω στην τουαλέτα και γλιτώνω την πρώτη και μεγάλη. Στον καναπέ όταν τον αφήσω για παιχνίδι στρώνω ένα ριχτάρι που έχω μόνο για αυτό το σκοπό. Έχω πάντα δίπλα μου χαρτί κουζίνας και βρεγμένο βετεξ και τσακ αμέσως σκουπίζω πριν προλάβει να το αποροφίσει το ύφασμα πολύ. Τώρα με τα χαλιά είναι λίγο πρόβλημα.
 
οντως κωνσταντινε..η πρωτη η πρωινη ειναι το μεγαλο προβλημα.. Ο θεος
να σε φιλαει απ αυτην
και γω παιδια ενα σφουγαρακι με λιγο σαπουναδα χρησιμοποιω.. Αν και ο πιπικος αρεσκεται να τα κανει στην ακρη οπου και αν καθεται οποτε συνηθως
πανε κατω στο πατωμα οποτε με ενα χαρτι λυνεται το προβλημα
αλλα οπως και να το κανουμε τα καλυματα στα επιπλα αναστεναζουν.. Ανα 3ημερο αλλαζονται
 
η πορτα θελει λουκετο

παντα να βαζετε ενα λουκετακι στη πορτα.. Εγω ανακαλυψα
πως μπορει να την ανοιξει μια μερα που ειχα ανοικτα ολα
τα παραθυρα για να αεριστει το σπιτι(3 μηνες το ειχα και τα
τραυματα απο τη φυγη της στελλας ακομα νοπα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τι απίθανο πουλάκι! Είναι γλύκας! Να τον χαίρεστε!
Όσο για τις κουτσουλιές, ο Κωστάκης μου έχει καταχ.. Ει το σπίτι. Όλη μέρα καθαρίζω αλλά τι να κάνω, τον αγαπάω τον βρομιάρη! Βάζω εφημερίδες κάτω από τις καρέκλες, πετσέτες πάνω σε μέρη που δεν θέλω να πάει, γιατί τις φοβάται και... κάνω υπομονή!
 
Τι τρυφερούλης ο Πιπίκος! Και έχει και ευφράδεια! Να τον χαίρεστε! 🙂
 
μαθαμε και ξενες γλωσσες
πιπικος δε θελει να μπει στο κλουβι.. Αποδρα στο αγαπημενο του..σταντ.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Απόλαυση ο Πιπίκος! Λέει καθαρά το όνομά του, σ'αγαπώ, καλό, κακό! Είναι χαριτωμένος!
 
Back
Top