Αναπαραγωγή Η θηλυκιά έτοιμη, ο αρσενικός όχι ακόμη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimo72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimo72

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2014
Μηνύματα
28
Πόλη
Κυλλήνη
Εχω δυο (2) "γκλοστερακια", με σωστη διατροφη και αφου τα ειχα χωρια η θηλικια αρχισε να φτιαχνει την φωλια, ετσι και ενωσα τα ζευγαρια. Η θηλικια γεννησε 5 αυγα αλλα και τα πεντε (5) ηταν ασπορα. Χωρισα τα ζευγαρια και μετα απο μια εβδομαδα η καναρα ξανα θελει να φτιαξει φωλια. Να τα ξαναενωσω; φοβαμαι μηπως εχω τα ιδια αποτελεσματα οπως την πρωτη φορα.
 
Η εποχή έχει προχωρήσει αρκετά, δεν έχεις λόγο να περιμένεις. Καλού κακού, κούρεψε τα πουλιά από κάτω και πρόσεξε να μην έχεις πολύ ψηλά τις πατήθρες και δεν μένει ελεύθερος χώρος μέχρι την οροφή για το αρσενικό.
 
Η εποχή έχει προχωρήσει αρκετά, δεν έχεις λόγο να περιμένεις. Καλού κακού, κούρεψε τα πουλιά από κάτω και πρόσεξε να μην έχεις πολύ ψηλά τις πατήθρες και δεν μένει ελεύθερος χώρος μέχρι την οροφή για το αρσενικό.

Ολα αυτα τα εχω κανει...
 
  1. Προετοιμασία έχεις κάνει και στο αρσενικό;
  2. Το αρσενικό είναι όντως αρσενικό;
Αν η απάντηση είναι και στα δύο "ναι", θα έλεγα να τα ενώσεις ξανά.
 
  1. Προετοιμασία έχεις κάνει και στο αρσενικό;
  2. Το αρσενικό είναι όντως αρσενικό;
Αν η απάντηση είναι και στα δύο "ναι", θα έλεγα να τα ενώσεις ξανά.


Αντε να τα ξαναενωσω, πιστευω να μην εχουμε παλι ασπορα αυγα, γιατι η θηλυκια εφτιξε φωλια και ειναι ετοιμη να καθισει. Πιστευω να "καθησει" και στο αρσενικο.
 
Ταισματα βλέπεις; Το αρσενικό κελαηδάει προς το θηλυκό ή είναι αδιάφορο;
 
Λογικό να μην κελαηδάει τόσο το αρσενικό.. Αφού βλέπεις ταισματα είναι και τα δύο πυρωμενα και έχουν ταιριάξει κιόλας. Γνώμη μου ένωσε τα και πιστεύω θα το κάνει το χρέος του ο αρσενικός σου! 😉
 
Λογικό να μην κελαηδάει τόσο το αρσενικό.. Αφού βλέπεις ταισματα είναι και τα δύο πυρωμενα και έχουν ταιριάξει κιόλας. Γνώμη μου ένωσε τα και πιστεύω θα το κάνει το χρέος του ο αρσενικός σου! 😉

παιδια ετσι εκαναν και στην αρχη (στημ πρωτη γεννα) δηλ. ταισματα-φιλια και τετοια, τα ενωσα εκανε η καναρα 6 αυγα αλλα δεν ηταν β α τ ε μ ε ν α.
 
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα για να αρχίσει να κελαηδάει ο αρσενικός, ώστε να πυρώσει και να προσελκύσει το θηλυκό. Αυτή είναι η γνώμη μου. Φιλικά!
 
παιδια ετσι εκαναν και στην αρχη (στημ πρωτη γεννα) δηλ. ταισματα-φιλια και τετοια, τα ενωσα εκανε η καναρα 6 αυγα αλλα δεν ηταν β α τ ε μ ε ν α.
6 αυγααα; Ειναι σιγουρα αρσενικο το αρσενικο; Μηπως ειναι θηλυκο; Εχει κανει ποτε παιδια; κελαιδουσε ποτε; ξερεις την ηλικια του;
 
Back
Top