Αναπαραγωγή Η θηλυκιά καρδερίνα εγκατέλειψε τα αυγά

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ την παρέα, από την Πέμπτη 25/4 που ήταν τελευταία μέρα ωοτοκίας η καρδερίνα παράτησε τη φωλιά με 3 αυγά και δεν την έχω δει να κλωσαει καθόλου... Ποιες είναι οι καταλληλότερες κινήσεις που θα έπρεπε να κάνω; Πόσο ακόμα να αφήσω τα αυγά, να καταστρέψω τη φωλιά να περάσει σε επόμενη γεννά; Τα αυγά υπάρχει περίπτωση να μπορούν να σωθούν από κάποιον που έχει παραμάνα;
Επίσης έπειτα την γέννα των αυγών την βλέπω λίγο πιο πεσμένη... Τρώει πίνει κάνει μπάνιο όλα καλά απλά είναι κάπως πεσμένη. Τα φώτα σας παρακαλώ
 
  • Sad
Αντιδράσεις: ianos
@Tony Forpus δεν έχω παραμάνα, ήταν να κανω αλλά τελικά λόγο χρόνου και συγκυριών δεν βόλεψε και δεν έψαξα, θα ψάξω αν μπορεί κάποιοςπου να έχει παραμάνα να τα πάρει μπας και τα βγάλει....
Ο εκτροφέας μου είπε αν θέλω να τα αφήσω 2-3μερες και μετά να τα απομακρύνω...
 
Σε ευχαριστώ, το εκτιμώ.... Θα ψαχτω μπας και τα σώσω!!!
Θα άξιζε να περιμένω και για κάποια επόμενη γεννά από το συγκεκριμένο ζευγάρι ή θα ήταν καλύτερα να τα χωρίσω;
 
@Akanthillis , μήπως να βάλεις μια αγγελία ή να βρεις μέλη που να έχουν καναρίνια στη Θεσσαλονίκη; Τι κρίμα
Θυμήθηκα ένα μέλος μας από Θεσσαλονίκη τον @Giannisbox με Τιμπράντο, τον @patrickios επίσης, τους οποίους ίσως θα μπορούσες να ρωτήσεις. Α, και η @Irene chatzimichail παρότι δεν έχει καναρίνια ή καρδερίνες, ίσως λόγω εργασίας (Ειρήνη νομίζω ότι εργάζεσαι σε petshop, αν όχι συγγνώμη για το λάθος) ίσως θα μπορούσε να γνωρίζει άτομα που έχουν κανάρες ή στο κατάστημα που εργάζεται να πωλείται κανένα θηλυκό καναρίνι που να είναι σε φάση του να κλωσσάει τον αέρα τον κοπανιστό.
Μην καταθέτεις τα όπλα ακόμα...στείλε τους μήνυμα, μπορεί οι ίδιοι να μην ...αλλά να ξέρουν κάποιον που να γίνεται να ανταποκριθεί.
 
@ianos εννοείται πως δεν καταθέτω τα όπλα , ξέρω που πήγα και έμπλεξα και ξέρω πως δεν είναι και το ευκολότερο, για έναν πρωτάρη σαν εμένα σε αυτό το είδος, για εμένα είναι επιτυχία ακόμα και που έκανε φωλιά και έκανε αυγά, αλλα λυπάμαι για τα αυγά σε περίπτωση που είναι ενσπορα...
Έχω δύο ζευγάρια σύνολο και ελπίζω μέχρι τέλη Αυγούστου να έχουν πάρει έστω ένα μικρό, αν όχι θα προσπαθήσω και του χρόνου και κάθε χρόνο βελτιώνοντας τα λάθη μου.
Θα αναρτήσω μια αγγελία για τα μέλη του PB απο Θεσσαλονίκη τα πιο έμπιστα που ίσως βρώ να δώσω τα αυγά και 3 δαχτυλίδια μήπως σωθούν.
 
Ίσως κ η @meniam που είναι Θεσσαλονίκη κ έχει κ ένα ζευγάρι καναρίνια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Akanthillis , κοίταξε το ποστ #9 μήπως κι επικοινωνήσεις με τον Γιάννη.
@Giannisbox , είναι πολύ παρήγορο που ανταποκρίθηκες τόσο άμεσα. Μακάρι να "κάτσει η δουλειά" και να βγουν τα καρδερινάκια
 
@ianos καναρίνια δεν έχω πια από περσυ στο σπίτι και στο μαγαζί δεν έχω καθόλου θηλυκές τώρα .. μετά το Πάσχα θα πάρω κάποιες ,παίρνω λίγες λίγες γιατί δεν τις δίνω όπου να ναι όσο περίεργο κ αν σ ακούγεται για μαγαζί .
Ο φίλος μας δεν ξέρω αν έχει κάνει ωοσκοπηση στ αυγά ,υπάρχει περίπτωση να ναι ασπορα ή για κάποιο λόγο να πέθαναν μέσα στ αυγά και γι αυτό ν άφησε τη φωλιά η μαμα ..
 
@Akanthillis αν δεν έκατσε καθόλου να επωάσει δεν έχουν ενεργοποιηθεί όμως όποτε δεν φαίνεται κάτι .. να φανταστώ δυστοκία δεν έχει από τότε αλλιώς θα το καταλάβαινες,.γιατι έχουν περασει 5 μέρες ..
 
Back
Top