Φροντίδα Η θηλυκιά κοιμάται μέσα στη ζευγαρώστρα

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα, εχω να κάνω την εξής ερώτηση προς τους πιο έμπειρους που σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα...η θηλυκιά μου έκανε δύο γέννες, ήταν ή πρώτη της φορά που έγινε μαμά.
Η δεύτερη γέννα έγινε 18 Μαρτίου, απο τότε δέν ξαναζευγάρωσαν. Η θηλυκιά όμως κοιμάται ακόμα μέσα στη φωλιά, την οποία φυσικά έχω καθαρίσει πολλές φορές απο τότε που μεγάλωσε και το τελευταίο μωρό της, έχω πετάξει και το νήμα κτλ.
Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να κοιμάται μέσα στη ζευγαρώστρα; ή να έχω ελπίδες μπας και δώ και τρίτη γέννα; :D
 
καλυμερα προσπαθω να ζευγαροσω του καρποδακους μου και ακομα τιποτα θα σκασω😕υπομονη:D
 
καλυμερα καμια καλη συμβουλι για να πυροσω την θυλικια καρποδακενα😱ο αρσενικος ειναι ετιμος
 
Καλησπέρα, εχω να κάνω την εξής ερώτηση προς τους πιο έμπειρους που σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα...η θηλυκιά μου έκανε δύο γέννες, ήταν ή πρώτη της φορά που έγινε μαμά.
Η δεύτερη γέννα έγινε 18 Μαρτίου, απο τότε δέν ξαναζευγάρωσαν. Η θηλυκιά όμως κοιμάται ακόμα μέσα στη φωλιά, την οποία φυσικά έχω καθαρίσει πολλές φορές απο τότε που μεγάλωσε και το τελευταίο μωρό της, έχω πετάξει και το νήμα κτλ.
Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να κοιμάται μέσα στη ζευγαρώστρα; ή να έχω ελπίδες μπας και δώ και τρίτη γέννα; :D





Αν βγαλεις την φωλια μεσα απο την ζευγαρωστρα και τους χωρισεις για να ξεκουραστουν, δεν θα εχεις πλεον τετοια απορια 😉
 
Τους λυπάμαι να τους χωρίσω.. μου φαίνονται ευτυχισμένοι μαζί :D




Τα καναρινια ειναι απο φυσικο τους μοναχικα ζωα...
Ειναι μαζι σε περιοδο αναπαραγωγης η τα θηλυκα ολα μαζι σε μεγαλη κλουβα...
Σε λιγο θα αρχισουν τους καυγαδες και θα αλλαξεις γνωμη..
Παντως να τους εχεις την αδεια φωλια δεν ειναι φυσιολογικο..
Τα στρεσσαρεις και τα εξασθενεις.. Ειδικα την καναρα
 
Μάλλον τα βλέπω με τη δική μου λογική τα πράγματα, και περιμένω και αυτά να αντιδράσουν αναλόγως
θα ήθελα δηλαδή να δώ άλλη μια φορά αβγουλάκια αλλά μάλλον του χρόνου πάλι:D
 
απο 18 μαρτιου αν ηταν η καναρα σου θα ειχε κανει φωλια. Καλυτερα ειναι να χωρισεις το ζευγαρι σου και τα ξαναενωνεις παλι του χρονου!
 
Back
Top