Αναπαραγωγή Η θηλυκιά σκορπάει το υλικό φωλιάς

Evangelia2018

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2018
Μηνύματα
67
Πόλη
Τρίπολη
Καλησπέρα σας, έχω ένα ζευγάρι καναρίνια σε εσωτερικό χώρο. Τα έχω σε μια ζευγαρωστρα πάνω από ένα μήνα τον τελευταίο καιρό τα έβλεπα να φιλιούνται εδώ και 5 μέρες έβγαλα το χώρισμα αλλα πρόσεξα ότι άλλες φορές είναι μαζί και φιλιούνται και άλλες τσακώνονται. Σήμερα έβαλα την φωλιά και το υλικό για φωλιά, άρχισαν αμέσως και τα δύο να σκορπούν το υλικό μέσα στο κλουβί επίσης έριξαν και ένα γερό καυγά, οπότε τα χώρισα ξανά. Αυτή συνεχίζει και κουβαλάει την κλωστή πέρα δώθε μέσα και έξω από την φωτιά. Η ερώτηση μου είναι να βγάλω την φωλιά και το υλικό της ή να τα αφήσω;
 
Τα όσα περιγράφεις δείχνουν ότι έχεις δύο ανέτοιμα πουλιά προς αναπαραγωγή. Καλά έκανες και έβαλες το χώρισμα.
Αφαιρείς φωλιά και υλικό και ξαναδοκιμάζεις αργότερα, όταν τα πουλιά θα σου έχουν δείξει σημάδια ότι είναι έτοιμα. Τα σημάδια αυτά περιγράφονται στο άρθρο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/ που σου παραθέτω να το μελετήσεις.
Την επόμενη φορά να δώσεις λίγο υλικό φωλιάς και όταν χρησιμοποιηθεί θα τους δώσεις και άλλο για να μη το πετάς άσκοπα.
Έχεις χρόνο μπροστά σου, οπλίσου υπομονή και για ότι άλλη απορία έχεις να μη διστάζεις να ρωτάς.
 
Τα έχω σε μια ζευγαρωστρα πάνω από ένα μήνα τον τελευταίο καιρό τα έβλεπα να φιλιούνται εδώ και 5 μέρες έβγαλα το χώρισμα αλλα πρόσεξα ότι άλλες φορές είναι μαζί και φιλιούνται και άλλες τσακώνονται.
Αν δεν μαλώνουν ας μείνουν μαζί πλέον...
Τις φωλιές και τα υλικά να σταματήσεις προς το παρόν και να δοκιμάσεις σε δυο τρεις μέρες... και αν όχι μετά από δυο τρεις κλπ...
 
Τις φωλιές και τα υλικά να σταματήσεις προς το παρόν και να δοκιμάσεις σε δυο τρεις μέρες... και αν όχι μετά από δυο τρεις κλπ...
Που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά η φωλιά κάι το υλικό στην μερια του θυληκου;
 
Εκτός από διασκορπισμό των υλικών, φθορά και βρώμα δεν υπάρχει κάτι περισσότερο.
Εμείς όμως θέλουμε καθαρό κλουβί και φωλιά... όταν χρειάζεται για να τη φτιάξουν.
 
Γεια σας, θα ήθελα και πάλι την βοήθεια σας, την Παρασκευή της πήρα το νήμα που σκορπουσε και της άφησα μόνο την φωλιά, από χτες το απόγευμα βγάζει τα φτερά της και τα βάζει μέσα στην φωλιά και παίζει μαζί τους επίσης είναι πολύ νευρική.
 
Δεν το 'χω πιάσει από την αρχή το θέμα αλλά αφού της έχεις φωλιά πρέπει να της βάλεις και νήμα.. Όχι ολόκληρο καλαθάκι αλλά λίγο-λίγο να δεις αντιδράσεις... Έτσι αυτή δεν θα βρωμίζει και εσύ δεν θα ξοδεύεις τζάμπα...
 
Μήπως ξέρεις να μου πεις γιατί το κάνει αυτό;
Όταν θέλουν να φτιάξουν φωλιά τα θηλυκά και απουσιάζει το υλικό δε διστάζουν να μαδήσουν ακόμη και τα μωρά τους...
Λίγο λίγο το υλικό και βλέπουμε.
 
Πρόλαβε ο Γιάννης...

Μήπως ξέρεις να μου πεις γιατί το κάνει αυτό;

Όπως σου έγραψε και η Panagiota.
Ανέτοιμη κανάρα. Για το σκόρπισμα...
Κανάρα χωρίς υλικό θα βάλει ότι βρει από όπου κι αν το βρει. Για το δεύτερο.

Πάλι πρόλαβε ο Γιάννης...
2-0..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σαν τρελή βγάζει τα φτερά της από τις φτερούγες της, αφού από το πολύ τράβα τράβα τα φτερά της είναι όρθια. Μήπως να της βγάλω την φωλιά της;
 
Της έδωσα πριν από λίγο και μπορώ να πω ότι ησύχασε κάπως. Αυτό που κάνει τώρα είναι να έχει βάλει μια μικρή ποσότητα από νήμα στο στόμα της και να μπαινοβγαίνει στην φωλιά της.
 
Αυτό που κάνει τώρα είναι να έχει βάλει μια μικρή ποσότητα από νήμα στο στόμα της και να μπαινοβγαίνει στην φωλιά της.
Ωραία.
Όταν τελειώσει αυτό που της έβαλες.. Βάλε λίγο ακόμη κλπ...
Μέχρι να φτιαχτεί σωστά η φωλιά της
 
Θα με τρελάνει αυτό το πουλί, σήμερα γέννησε ένα αβγό χωρίς κέλυφος, της έχω σουπιοκοκκαλο (σημειωτέον το ζευγάρι το έχω μια βδομάδα χώρια γιατί τσακώνονται) της έχω δώσει νήμα αλλά το μόνο που κάνει είναι να το κάνει βόλτες μέσα στο κλουβί, φωλιά δε νομίζω ότι έχει σκοπό να κάνει. Τι να κάνω βρε παιδιά; Είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με καναρίνια και δε να ξέρω τι πρέπει να κάνω!
 
Back
Top