Αναπαραγωγή Η θυληκιά μαδάει τον αρσενικό για να φτιαξει φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ariss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ariss

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Λαμία
ειχα παει ταξιδι και δεν ειχα χωρισει τα καναρινια μου, εχω δυο αποτυχημενες προσπαθιες για πουλακια μεχρι τωρα. Γυρνωντασ βρηκα την θυληκια να μαδαει τον αρσενικο και να ξαναφτιαχνει φωλια απο την αρχη. Τα χωρισα πηρα τη φωλια αλλα η θυληκια ειναι αποφασισμενη, φτιαχνει την αυγοθυκη με οτι βρει. Μηπως πρεπει να αφησω την καναρα να προσπαθησει αλλη μια φορα;
 
αρη αν ζευγαρωσει τωρα (αν δεν το εχει ηδη κανει) ξανα τα πουλια θα βγουν 10 ιουλιου καταμεσις καλοκαιρι.σκεφτεσαι τη θηλυκια σε προχωρημενη πτερροροια και με τον τζιτζικα να σκαει να ταιζει κιολας; Τα πουλακια θα αντεξουνε; καλα για τον αρσενικο δεν υπαρχει προβλημα... Πριν την πτερροροια θα τον εχει ξεπουπουλιασει η θηλυκια:Big Grin:

χωρισε τα, κανε ενα καλο περασμα διατροφικα και με μπολικη περιποιηση στην περιοδο της πτερροροιας και ετοιμασε οταν θα ρθει ο καιρος τα πουλακια για του χρονου
 
Εγώ λέω να της βάλεις τη φωλιά αλλά να πετάξεις τα αυγά μόλις τα κάνει.. Αν έχει τόση διάθεση να κάνει φωλιά είναι κρίμα να την αφήσεις και να γεννήσει κάτω.. Απλά, όσο δύσκολο και αν είναι, μην την αφέίσεις να τα κάτσει.. Και το αγοράκι από μακριά..
 
Βάλε κλωστές και φωλιά.
Ασε να κάνει τα αυγουλάκια της.Αντικατέστησέ τα με πλαστικά.
Οταν τελειώσει η γέννα και αρχήσει να κλωσσά μπορείς να αρχίσεις
να αποσύρεις τα ψεύτικα αυγά ένα κάθε μέρα(ή όλα μαζί σε 4-5 μέρες)
Οταν τα πάρεις όλα, σε 24 ώρες θα αφήσει την φωλιά.
Ταυτόχρονα,όλη αυτήν την περίοδο, ταίζεις μόνο νερό και σπόρους
και δίνεις καθημερινά μπάνιο. Το αρσενικό μακρυά. Ουτε να ακούγεται.
 
εαν εξαιρεσουμε που για ενα μηνα τα ειχα σε αλλο μερος για πρακτικους λογους το οποιο ηταν λαθος απο οτι φανηκε, τα πουλια ειναι στο κανονικο τους μερος. Εκει ειχα και μια καρδερινα η οποια τον περασμενο χρονο μπηκε στην πτερορροια το σεπτεμβρη! Ειναι πολυ δροσερο δωματιο και δεν εχει πολυ φως και πιθανο σκεπτομαι να συμβει με τα καναρια. Τα αλλα πουλια που τα εχω εξω εχουν ξεκινησει να ριχνουν φτερα. Εαν ειναι να την αφησω να γεννησει μηπως ειναι καλυτερο να παρακολουθω τα πουλια να δω ποτε θα μπουν στην πτερορροια; οσο για τους νεοσους μπορω να τα ταισω και εγω, εχω πειρα με αυτο αφου καταφερα να μεγαλωσω ενα μικρο κοτσιφακι που ειχε πεσει απο τη φωλια. Μια αλλη ιδεα ειναι μια φιλη μου που εχει κλωσσομηχανη, ξερει κανεις θερμοκρασια του σωματος της καναρας για τα αυγα;
 
. Εαν ειναι να την αφησω να γεννησει μηπως ειναι καλυτερο να παρακολουθω τα πουλια να δω ποτε θα μπουν στην πτερορροια; οσο για τους νεοσους μπορω να τα ταισω και εγω, εχω πειρα με αυτο αφου καταφερα να μεγαλωσω ενα μικρο κοτσιφακι που ειχε πεσει απο τη φωλια. Μια αλλη ιδεα ειναι μια φιλη μου που εχει κλωσσομηχανη, ξερει κανεις θερμοκρασια του σωματος της καναρας για τα αυγα;

Το να γεννήσει είναι θέμα της φύσης και δικό της. Δεν έχει κάποιο διακοπτάκι
για να το κλείσεις και να σταματήσει. Εαν σε ενδιαφέρει το εαν πρέπει να την αφήσεις
να ολοκληρώσει την γέννα, η απάντηση είναι ΟΧΙ. Μάλιστα πιο πάνω σου έγραψα κι' έναν τρόπο, που θα βγεί πιο "συμπαθητικά" απο την αναπαραγωγή.
Αν τώρα έχεις στο μυαλό σου κάτι άλλο, εσύ αποφασίζεις.
Το σώμα της κανάρας έχει γύρο στους 41-41,5 β Κελσίου στην φωλιά( ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΑΥΤΟ)
Το αυγό δεν πρέπει να περάσει ποτέ τους 38,7β και να μην πέσει κάτω απο τούς 37,5β ,
για να έχει επιτυχία μια εκκολαπτική διαδικασία.
 
Back
Top