Η ιστορία του μικρού μου εκτροφείου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AndreasM
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AndreasM

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2017
Μηνύματα
153
Πόλη
Βόλος
Θα ήθελα να σας παρουσιάσω και να σας πω την ιστορία του μικρό μου εκτροφείο με λίγα λόγια και μεγάλο κόπο που κατασκεύασα. Πάντα είχα καναρίνια, απλά προσπαθούσα με ημίμετρα να τα αναπαράγω, μία στο μπαλκόνι, μία στις σκάλες, μια στην ταράτσα χώρο δεν έχω αφήσει με όλα τα επακόλουθα (γκρίνια) λίγο πολύ όλοι την έχουμε βιώσει. Έτσι κάποια στιγμή μετά από μία έντονη πτερόρροια και το σπίτι παντού πούπουλα ή εμένα με τα καναρίνια μου θα έδιωχναν ή θα έβρισκα μία λύση. Η λύση δεν ήταν εύκολη, γιατί και κόστιζε και κόπο ήθελε να κατασκεύαζα ένα ξύλινο εκτροφείο στην αυλή. Η απειρία μου όμως και χωρίς σκέψη κατασκευή είχε ημερομηνία λήξης, γιατί κάποια στιγμή όσο και συντήρηση κι αν κάνεις το ξύλο θα σαπίσει, συν κάποια μειονεκτήματα που έχει. Τότε αναγκάστηκα να το ξηλώσω και να το ξανά κατασκευάσω από την αρχή. Η κατασκευή μου αυτή την φορά έπρεπε να γίνει με σκέψη και συζήτηση, έτσι κατέληξα να επιλέξω το πάνελ για υλικό κατασκευής, που μπορεί να είναι ακριβότερο σαν υλικό, έχει όμως πολλά πλεονεκτήματα. Και έτσι έγινε. Ήθελα να καταθέσω την εμπειρία σαν παρακαταθήκη για κάποιον που είναι στα πρώτα βήματα του έτσι ώστε να αποφύγει τα "ράψε, ξήλωνε" αλλά και να γνωριζόμαστε σιγά σιγά. Η πρώτη φωτογραφία είναι το "ξήλωνε" και οι άλλες πως είναι τώρα. Σας ευχαριστώ και σας εύχομαι καλές εκτροφές! νεα φ 039.webp πουλια 008.1.webp 3 λαμπα 001.webp
 
Όμορφο εκτροφείο και με μέλλον.
Εύχομαι τα καλύτερα...
Εύχομαι τα πιο όμορφα...
Εύχομαι πάντα γεμάτο.
Αν θέλεις και μπορείς να μας μιλήσεις για τις διαστάσεις του, το κόστος της κατασκευής, το χρόνο που χριεάστηκες, από που άντλησες πληροφορίες και γενικά οτιδήποτε κρίνεις πως που θα φανούν χρήσιμα στους μελλοντικούς "κατασκευαστές"...
 
Ο σκελετός είναι σιδερένιος και επενδυμένο με πάνελ, οι διαστάσεις του είναι 3 μέτρα πλάτος, επί 7 μέτρα μήκος και ύψος 2.40 μέτρα. Το κόστος δεν θέλω να το σκέφτομαι, αλλά έτσι είναι τα χόμπι. Η κατασκευή έγινε τμηματικά και μου πήρε τέσσερις μήνες περίπου.👍
 
Το κόστος δεν θέλω να το σκέφτομαι
Ανδρέα, καλό είναι να αναφέρεις έστω και στο περίπου το συνολικό κόστος. Για κάποιους μπορεί να είναι αποτρεπτικό για κάποιους άλλους ευχάριστη έκπληξη. Και για τις δύο περιπτώσεις, είναι μια χρήσιμη, βασική πληροφορία.
 
Μπραβο Αντρεα. Μιά πολυ ωραια κατασκευη σαν κι αυτη θελει μεράκι και γνωσεις.
μακαρι να ειχαμε ολοι το προνομιο να εχουμε αυλες.
Ευχομαι να απολαυσεις το χόμπι μας και καλες αναπαραγωγες.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top